Суд MH17 — презентація прокуратури про розслідування (частина друга)

Андрій Гук, адвокат, партнер ЮФ “Анте”

Andriy Guck
10 min readJun 23, 2020

Це — друга частина опису презентації сторони обвинувачення про розслідування катастрофи MH17, яка проголошувалась в Окружному суді Гааги протягом 2,5 днів — з 08 по 10 червня 2020 року.

Перша частина — тут.

Основний та альтернативні сценарії

Серед всіх сценаріїв Спільною розслідувальною групою (JIT — Joint Investigation Team) було визначено основний — MH17 збито ракетою БУК з сільськогосподарського поля в районі Первомайського, після чого БУК було транспортовано назад до Російської Федерації.

28 вересня 2016 року JIT було оголошено саме такий висновок, який досягнуто в тому числі через детальне розслідування та відкидання інших сценаріїв:

- Вибух всередині літака

- Збиття винищувачем

- Збиття іншою ракетою, не системи БУК

- Збиття ракетою БУК з території, контрольованої Україною

- Збиття ракетою БУК з іншої (не Первомайський) території, контрольованої ДНР

Голландська рада безпеки під час розслідування авіаційної події навіть аналізувала варіанти випадкової загибелі літака — влучення блискавки чи зіткнення з метеоритом.

Походження та маршрут БУКа

В 2018 році JIT було оголошено, що БУК походить з курської 53-ї зенітної ракетної бригади (РФ, почесна назва «Берлінська») і має трьохзначний номер, що починається з 3 та закінчується на 2. Станом на теперішній час голландська прокуратура не отримала від РФ відповіді на питання де був БУК з цієї бригади з номером 3х2 в період з 23 червня по 23 липня 2014 року.

Маршрут встановлювався шляхом порівняння фото та відео та перехоплених переговорів, коментарів з соціальних медіа, телекомунікаційних даних, показань свідків. Якщо інформація з цих джерел співпадала вона аналізувалась детальніше.

Ось карта маршруту з позначенням трансміттерів телефонних провайдерів. Точками різних кольорів позначені телефони, які супроводжували БУК . Є кілька телефонів які рухались синхронно однаковим маршрутом, їх номера, є час розмов, імена тих, хто ними користувався, але більш детально це буде показано коли справа слухатиметься по суті.

Також на карті можна побачити номера під якими зашифровані свідки, що дали показання по маршруту БУКа та їх місцезнаходження вздовж маршруту в сукупності з фото та відео даними. Можна побачити, що свідок V11 щодо анонімних показань якого адвокати Пулатова виграли апеляцію і вони не повинні братись судом до уваги, не є єдиним і прокуратура уже заявила, що не вбачає потреби повторно його допитувати.

Не всі свідки є анонімними. Слідчі судді під час допитів перевіряли як особу свідка (чи нема персональних, політичних чи бізнес причин давати певні показання) так і надійність показань по суті (наприклад, чи міг свідок на власні очі з певного місця бачити те, про що заявляє). Щодо деяких свідків слідчі судді зазначили, що особа свідка є надійною, але показання з чужих слів треба перевірити чи показання не відповідають даним з файлу справи. Це на думку прокуратури, показує, що слідчі судді працювали не для галочки і там де висновки, що показання надійні — вони такими і є. Ймовірно, схожим чином JIT змогла встановити маршрут БУКа й на території РФ.

На фото тягача, на якому транспортували БУК було видно телефонний номер. Це виявився тягяч Volvo фірми Будмеханізація з Донецька. Власник в серпні 2014 був допитаний як свідок і стверджував що його бізнес було захоплено. При цьому цей свідок показав документ від бойовика з позивним «Батя» як підтвердження що його фірма захоплена.

Також є відео з камер безпеки та ще один працівник-свідок. Батю ідентифікували, як і його телефон. Прокурор зазначив що позиція цього «джентльмена в ДНР — заступник командира з підтримки та логістики».

Потім в 2015 році JIT отримало відео з автореєстратора, з якого було взято те фото з номером телефону на тягачі. Влада РФ у 2018 році дала прес-конференцію, на якій назвала цю конкретну фото та відео сфальсифікованими:

Голландці направили офіційний запит росіянам з проханням надати цю експертизу чи повідомити хоча б що це за експерт такий. Не відповіли. Натомість, голландці провели купу експертиз цього фото та відео до публікації та після претензій РФ. Жодних маніпуляцій з ними не було виявлено. А от про ті лінії від російського експерта — прокурор прочитав цілу лекцію як зображення виглядає якщо знімають об’єкти, що рухаються через скло автомобіля.

Купу показань «свідків» які начебто бачили український винищувач та запуск ракети з іншого місця (що вже суперечить одне одному) — РФ надали слідчій групі. Їх проаналізовано і визнано ненадійними.

Є багато інших фото та відео, але їх буде обговорено коли справу слухатимуть по суті. Зараз показали тільки два приклади.

Ось маршрут БУКа додому до РФ з помітками телефонів, свідків та відео.

Тут фото та відео менше, оскільки цього разу їхали ввечері-вночі. Однак є свідок — бойовик ДНР, який здав телефони колег та іншу інформацію. Є відео, що показує БУК без одної ракети. І про це відео міністр оборони РФ сказав, що воно підроблене. Але СБУ змогло захопити і передати в Нідерланди камеру, якою знято це відео, і в сукупності з іншими доказами, відео було підтверджене.

В БУКа було знайдено 15 вирізняльних ознак — пошкодження, позначення, царапини, унікальні деформації тощо. За ними порівнювались 2481 фото. Наприклад, ознака під номером 13 — друге колесо відрізняється і не має лопастей всередині.

Місце запуску

Є багато фото після запуску, де видно дим та траєкторію ракети. Це було перевірено показаннями свідків, експертизами.

Також є сателітні дані від американської розвідки, які підтверджують місце запуску.

Тут видно поле з слідами від вогню після запуску.

Є сателітні фото цього місця в різні дати, свідки, експертизи, телеком дані, зразки ґрунту. Навіть Алмаз-Антей (виробник БУКів) підтверджує, що певні речовини виділяються в ґрунт при запуску ракет. Інші потенційні місця запуску не мали таких слідів.

Поле біля Первомайського знаходиться саме в тому районі, де пересікаються ймовірні зони запуску за результатами експертиз голландської Національної аерокосмічної лабораторії (NLR) та бельгійської Kоролівської військової академії (RMA).

Причини збиття MH17

В межах основного сценарію проводилось розслідування щодо можливих причин збивати MH17. Було вивчено всі наявні зачіпки, але однозначних результатів це не дало.

Кілька обставин вказують на те, що був намір збити військовий літак. Наприклад, є запис відомої розмови Стельмаха та Безлера про «пташку», що наближається. З’ясовано, що від часу цієї розмови до моменту збиття було дуже мало часу. JIT вважає, що ця розмова могла бути причиною збиття MH17 тільки якщо БУК уже був у стані повної готовності до запуску. А в такому стані БУК можуть бачити радари противника, тому це є відкритим питанням.

Розглядалась також версія, що хотіли збити літак Аерофлоту і звинуватити Україну. Але ця версія не підтверджується.

Прокуратура вважає, що для обвинувачення 4 осіб яких судять наміри тих, хто запустив ракету не мають значення. Але розслідування в цій частині триває, бо це важливо для родичів загиблих та майбутніх обвинувачень інших осіб, зокрема, ланцюг командування в РФ.

Відповідно до статтей Нідерландського кримінального кодексу за якими судять обвинувачених — не має значення який літак збито — цивільний чи військовий. Навіть якщо літак збито помилково — все одно настає відповідальність за збиття літака і вбивство людей у ньому. Прокуратура навіть стверджує, що академічний коментар до відповідних статей кримінального кодексу помиляється — умисел на вбивство не потрібно доводити в обвинуваченнях за цими статтями.

Це були не українські військові

РФ надала письмові показання Гіркіна в яких він стверджує, що славнозвісний допис у ВКонтакте писав не він. Прокурор детально описав всю інформацію сепаратистів до того як стало відомо що збито цивільний літак (екстаз від збиття українського військового літака) і після — зміна дописів у соцмережах, інтерв’ю що в ДНР нема БУКів і що це Україна збила літак.

Радари не показали присутність іншого літака біля MH17. Ось дані про польоти українських військових в той день — жодного в зоні конфлікту:

Свідки іншого літака не могли бачити його на такій висоті. Переговори диспетчерів України та РФ не свідчать про присутність іншого літака.

Експерти стверджують, що тільки один тип ракети повітря-повітря міг би нанести схожі на деякі уламки MH17 — їх використовує МІГ-31, який є на озброєнні тільки в РФ.

Фото радару яке показано на державному телеканалі РФ де MH17 збиває інший літак є очевидно підробленим.

Якийсь Союз інженерів РФ видав кілька експертиз якими послуговувались російські медіа і стверджував що MH17 було збито певними типами ракет повітря-повітря ззаду в двигун. Крім посилання на різні експертизи, які це спростовують, прокурор показав ось таке фото з питанням як такі пошкодження можуть бути заподіяні ракетою ззаду?

JIT проаналізувало всі варіанти зброї України та РФ, яка здатна збити літак на висоті 10 км:

Криміналістичні експертизи виключили використання цих типів зброї, в першу чергу, на підставі аналізу уламків літака. Деякі системи аналізувались детальніше, в тому числі з участю військової розвідки (ДНР не могло мати таку зброю, характеристики зброї не відповідають умовам збиття літака тощо):

РФ надала заяви свідків які не витримали жодної перевірки і деякі з яких навіть не можливо перевірити, бо вони не містять конкретики.

В Донецьку залишився БУК, але є докази що він зламаний і не використовувався (навіть ржаві колеса):

Ось всі українські БУКи, які перевірялись JIT. Зелені — діючі, червоні — не діючі. Всі вони не могли збити MH17:

Цікаво, що Україна не повідомила про верхній зелений БУК, але про нього дізналась військова розвідка Нідерландів і теж виключила.

Україна стріляла з БУКа тільки в грудні 2014 року. В липні 2014 року запуски ракет з БУКів не виконувались.

Також фото всіх українських БУКів порівнювались з фото БУКа щодо якого було встановлено маршрут і місце запуску.

РФ повідомляла, що ракета, якою збили MH17 колись давно була передана Україні і показала наче документи про це. При цьому, РФ керувалась фото ракети, яке надано JIT. Але JIT не показувала дату виготовлення — 15.12.1986. І РФ «намалювала» документи що передала Україні ракету з таким серійним номером, але датою виготовлення 24.12.1986.

Ось документи від РФ:

Ось фото уламка ракети, якою збито MH17:

Прокуратура стверджує, що РФ діяла недобросовісно в цьому розслідуванні і надавала фальсифіковані та маніпулятивні докази, висувала різні взаємовиключні версії.

Документи, які надані РФ, крім того, що вони маніпулятивні, — не доводять, що ракета була у володінні України в момент збиття літака.

Дані кількох розвідок та експертиз показують, що військові України не могли збити MH17.

Ролі обвинувачених, відсутність імунітету

Від початку підозрюваних ідентифікували з перехоплених СБУ розмов.

Наприклад, Дубинський часто називав себе чи його називали в телефонних розмовах полковником Петровським, Хмурим (позивний), Сергій Миколайович і власним іменем — Дубинський. Також він давав інтерв’ю ЗМІ.

Гіркіна та Харченко по телефонних розмовах та інтерв’ю також легко ідентифікувати.

З Пулатовим було складніше, так як в розмовах звучав тільки позивний — Гюрза, але, зрештою, і його було ідентифіковано.

Гіркін коментував опубліковані JIT розмови з його участю в інтерв’ю чи у ВКонтакте. Але не заперечував що це він на записах, а запитував яке це має відношення до Боїнгу (наприклад, щодо його прохання щоб РФ надала допомогу у вигляді ПВО з тренованим персоналом).

Уже через 11 днів після катастрофи Гіркін заявляв, що у нього не було доступу до БУКа і він не відповідає за цю катастрофу. Однак на той час ще не було встановлено, що це БУК, а він уже впевнено про це говорив. Сам Гіркін у лютому 2015 дав показання в РФ і вони є в матеріалах справи.

Один з свідків ролей обвинувачених — «Батя» який захоплював підприємство, звідки взяли тягач для траспортування БУКа. Також є кілька боєвиків, які дали показання. Є свідок — охоронець та водій Харченка. Є водій який брав участь у транспортування БУКа назад в РФ.

Обвинувачені, в першу чергу Гіркін, заперечують, що вони отримували накази від когось з РФ чи були військовими РФ. Так само РФ заперечує це, як і існування міжнародного військового конфлікту на сході України.

Більше того, РФ пропонувала кримінальне переслідування трьох обвинувачених — громадян РФ, тобто не вважає їх такими, що мають імунітет.

ДНР не застосовує і постійно порушує міжнародне гуманітарне право — це террор, тортури, вбивства, порушення прав полонених, свободи людей тощо.

Тому обвинувачені не можуть заявляти та претендувати на будь-який імунітет, зокрема, імунітет комбатантів.

Для такого імунітету обвинувачені повинні належати до збройного формування держави — учасниці міжнародного збройного конфлікту і підпорядковуватись внутрішній військовій системі дисциплінарних покарань, що забезпечує виконання правил ведення війни та прав цивільного населення. ДНР — точно не такий випадок.

З тривалого виступу прокурорів на цю тематику можна догадатись чому було виділено саме цих чотирьох обвинувачених і почати судове переслідування. Адже екіпаж БУКу та ланцюг командування РФ який веде від екіпажу до 53ї курської бригади — може мати інший статус і інший правовий режим.

Прокурори хочуть додатково допитати свідків про те хто був біля БУКу, склад екіпажу, супровід. Також прокуратура наполягає на окремому засіданні в ангарі де оглянути реконструкцію уламків. Є клопотання додатково провести аналіз відео БУКа в сніжному так як РФ заявляє що відео маніпульоване.

Щодо заяв адвокатів про складні умови для роботи і неможливість побачитись з Пулатовим, прокуратура висловила розуміння, що було б краще зустрітись з клієнтом і коронавірус цьому заважає і ускладнює їх роботу. Але прокурор зауважив, що справа не в професійних бажаннях адвокатів, а в можливості Пулатова скористатись допомогою адвокатів для захисту. Є інтереси інших учасників процесу і Пулатов повинен розуміти наслідки свого вибору як захищатись. Ще в грудні 2019 адвокат Пулатова Олена Кутьїна (РФ) повідомила, що шукає адвокатів в Нідерландах, тобто 5 місяців до коронакризи він міг зайнятись своїм захистом. В лютому 2020 російський переклад обвинувачення (хоч і не всіх матеріалів справи) було направлено в тому числі й російському адвокату, але досі не відомо чи обвинувачений хоча б почитав це.

--

--

Andriy Guck

Partner at Ante law firm, attorney-at-law. Aviation lawyer. Litigator.