Sign in

Yavru köpek eğitimi

21 Adımda Yavru Köpek Eğitimi Hakkında Bilgi

Ailenize yeni bir evcil hayvan mı dahil ettiniz? Peki ya küçük dostunuzu nasıl eğitmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi değil misiniz? İşte bu yazımız tam size göre! Yavruluktan yetişkinliğe kadar giden bu uzun yolculuğu beraber atlatacağız. Köpeğinizin doğru bir eğitim alması, siz ve çevreniz için en önemli şey olacaktır. Yavru köpek eğitimi ve yetişkin köpek eğitimi hakkında merak edilen tüm soruları araştırdık. Köpeğinizin her daim sadık, sevgi dolu ve sevecen tavırlara sahip olması için, yavru köpek eğitimi alması gerektiğini unutmayınız. Köpeğinizin doğru bir eğitim alması için 21 adımda yavru köpek eğitimi sizlerde!

1. Güçlü Köpeklerinizi İnsanlarla Kaynaştırın

Isırma eğilimi yüksek olan köpek cinslerini, yavruluktan itibaren insanlarla bir arada tutmak oldukça önemlidir. Pitbull, Dogo Arjantin, Rottweiler ve Doberman gibi güçlü köpek cinsleri, küçüklükten itibaren sosyal yaşama adapte edilmesi durumunda insanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı son derece sevecen, oyuncu ve dost canlısı olabilmektedir.

2. Köpeğinize Temel İtaat Eğitimi Verin

Köpeğinizin size ve çevresine karşı tutumu, yavruluktan itibaren başlamaktadır. Başıboş büyütülen köpekler, sahibine ve diğer evcil hayvanlara karşı son derece hırçın davranışlar sergileyebilmektedir. Özellikle ev hayatına uygun bir köpek yetiştirmek istiyorsanız, temel itaat eğitimi alması son derece önemli olacaktır. Bu eğitim köpeğinizin size karşı sadık kalması sağlayacağı gibi sizin kurallarınız dışına çıkmayacaktır.

3. Doğru Eğitim Köpeğinizi Dost Canlısı Yapar

Özellikle büyük köpek ırkları, uygun sosyalleşme ortamına dahil edilmemesi durumunda saldırgan bir kişiliğe sahip olmaktadır. Akita, Alabay, Kangal ve Boxer cinsi köpekler, yavruluktan itibaren eğitilmesi durumunda son derece sevgi dolu ve dost canlısı olabilmektedir. Köpeğinizin her daim kontrollü hareketler yapması için iyi bir yavru köpek eğitimi merkezinden destek alması son derece önemlidir.

4. Sizin Kurallarınızı Öğrenmesine İzin Verin

Köpeğiniz her zaman kendi istekleri ve doğruları çerçevesinde hareket etmesi, size ve çevrenize büyük rahatsızlık verecektir. Doğru bir eğitim alan köpek cinsleri, otoritenin sizde olduğunu bilecektir. Otorite, köpeğinizin hal ve hareketlerini inceleyerek onun isteklerine karşı doğru kararlar verme eğilimidir. Köpeğinizin size karşı tutumuna her daim saygı ve sevgiyle yaklaşmanız gerektiğini unutmayınız. Kendi istekleriniz için asla köpeğinizi zorlamamalı ve onun kişisel isteklerine olabildiğince zaman ayırmanız gerekmektedir.

5. Köpeğinizi İyimser Yapmayı Hedefleyin

Yavru bir köpek sahiplenmek son derece eğlenceli gelecektir. Köpeğinize karşı sabırlı, sevgi dolu ve kibar olmayı asla unutmamanız gerekmektedir. Evcil hayvan sahibi olmak, ona karşı koşulsuz sevgi sahibi olmanızı gerektirmektedir. Küçük dostunuzun size ve çevresine karşı iyimser olması için doğru bir sosyalleşme eğitimi olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Köpeğiniz için hoşunuza giden ve rahat hissettiğiniz profesyonel eğitimci bulmanızı öneririz. Yavru köpeğinizin sosyalleşme derslerine katılması, sizinle olan bağını güçlendirecektir.

6. Düzenli Ev Hayatına Alıştırın

Özellikle evcil hayatınıza dahil edeceğiniz köpeğiniz için düzenli ev hayatı son derece önemlidir. Köpeğinizin ev içerisindeki aile yaşamına uygun hareketler sergilemesi ve kendini bu aileye ait hissetmesi en önemli adımlar arasındadır. Yavruluktan itibaren alacağı eğitim, köpeğinizin ev yaşamında tuvalet alışkanlığı, yemek zamanı ve uyku alanına adapte olmasını sağlayacaktır.

7. Köpeğiniz İçin Uygun Yaşam Alanı Hazırlayın

Evinize dahil ettiğiniz köpeğiniz için uygun bir yaşam alanı oluşturmanız hem siz hemde küçük dostunuz açısından son derece önemlidir. Her şeye başlamadan önce, köpeğinizin ailenin bir parçası olduğu bilincine sahip olarak kabullenmeniz gerekmektedir. Köpeğinize ait bir yatak, yemek ve oyun alanı, her idam kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

8. Köpeğinizi Sosyalleştirin

Köpeğinizi; küçük çocuklar, yaşlılar vb. farklı etnik kökenlere ve demografil özelliklere sahip farklı insanlarla tanıştırmayı ihmal etmeyiniz. Doğru bir köpek eğitiminin en temel kuralı, iyi bir sosyalleşmeden geçmektedir. Yavru köpeğinizi doğa yürüyüşü, araba sürme ve alışveriş gibi etkinliklere dahil ederek pozitif kalmasını sağlayabilirsiniz. Küçük dostunuzla yaptığınız tüm aktivitelerin sonunda sevdiği ödül mamasını vererek gönlünü fethedebilirsiniz.

9. Komut Eğitimi Verin

Köpeğinize komut eğitimi kazandırmak için her daim sabırlı, nazik ve tutarlı olmanız gerekmektedir. Örneğin ona bir kere komut verin ve anlayabilmesi için yön gösterin. Bu bir tuvalet yada yemek komutu olabileceği gibi “otur, kalk, gel, dur, dikkat” gibi eylemlerde olabilir. Genellikle yavru köpekler bu komutları anlamakta zorluk çekecektir. Bu sebeple köpeğinizi yavru köpek eğitim merkezine göndermeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Merhaba benim adım Google, sevdiğim internet sitelerini sıralamalarda üst sıralara taşırım. Lütfen beni kızdırıcak algoritma ve kötü linklerden uzak durun.

Merhaba benim adım Google, sevdiğim internet sitelerini sıralamalarda üst sıralara taşırım. Lütfen beni kızdırıcak algoritma ve kötü linklerden uzak durun.