Štyri festivalové dni SHARE 2024

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo
Published in
7 min readJul 9, 2024

text | Lívia Laiferová, 1. ročník bakalárskeho štúdia, KTT — teória tanca

Na pôde Hudobnej a tanečnej fakulty a Divadelnej fakulty VŠMU sa začiatkom júna uskutočnil 5. ročník medzinárodného festivalu univerzít tanca SHARE. Počas štyroch dní s intenzívnym programom mali študenti možnosť spoznať rôznorodosť tanečného umenia vďaka hosťom z tanečných inštitúcií z Maďarska, Rakúska, Litvy, Česka a Severného Macedónska. Festivalový program bol opäť veľmi pestrý. Okrem večerných predstavení, kedy sme mali možnosť si pozrieť inscenácie reprezentujúce jednotlivé školy, sa v doobedňajších a poobedňajších uskutočňovali workshopy vedené pedagógmi a študentami zahraničných škôl a VŠMU.

Štvrtok 6. júna

Oficiálneho otvorenia festivalu sa ujala Mgr. Miroslava Kovářová, ArtD. iniciátorka založenia a hlava festivalu SHARE. Vo svojom príhovore popri privítaní zahraničných študentov a pedagógov priblížila obsah večerného predstavenia a pozvala všetkých nadšencov tanca na nadchádzajúce workshopy. Štvrtok večer 6. júna sme mali možnosť vidieť prezentáciu prác hneď troch škôl, vrátane VŠMU. Študenti z viedenského Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien sa predstavili v troch choreografiách, What’s tearing you down? od Hannah Marlene Bolldorf, ďalej študentské práce Rieky Löffler to hold and to be held a Elisy Hauer Behind Time. Lithuanian Academy of Music and Theatre uviedli site-specific performance CAR.STAR.BAR., počas ktorého sme sa presunuli z divadla Lab na parkovisko vedľa koncertnej sály Dvorana. Choreografkami boli aj samotné performerky Ugnė Lučauskaitė, Aistė Kulevičiūtė, Aura Šriubšaitė. Študenti z Vysokej školy múzických umení v Bratislave odprezentovali dve choreografie, TenonGrasse inšpirované francúzskou speváčkou Edith Piaf vytvorenú študentkou choreografie Nelou Ruskovou a choreografiu Stephanie Schober Kaleidoskope, ktorú naštudovali študenti odboru tanečné divadlo a performancia.

Prvý deň festivalu SHARE 2024. Foto © Juraj Žilinčár

Piatok 7. júna

Ďalší deň mali študenti možnosť absolvovať až štyri rôzne workshopy. Prvé workshopy festivalu viedli Anastasia Danchevska — Ballet class (exercice klasického tanca) a v rovnakom čase Darya Kostskina — Methods of Improvisation (Metódy improvizácie). Účastníci sa vyjadrili, že oba workshopy boli obohacujúce a zaujímavé, no mnohí boli sklamaní, že sa konali v rovnakom čase a nemohli sa zúčastniť na obidvoch. Po obedovej pauze sa na sálach vystriedali lektori a študentom ponúkli možnosť si vybrať medzi workshopmi pod názvami Motion dictionary in three different ways (Tri odlišné možnosti pohybových slovníkov), ktorý viedli študentky z Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe, Katya Lopakhtina, Gabriela Galiová a Šárka Říhová alebo Take a risk with Cunningham (Zariskuj s Cunninghamom) pod vedením Michaely Mihaľovej.

Workshopy druhého dňa festivalu. Foto © Juraj Žilinčár

Novinkou piateho ročníka bola diskusná hodinka SHARING THROUGH WORDS, ktorá bola určená výhradne pre študentov. Cieľom bolo zblíženie študentov prostredníctvom rozhovorov o inscenáciách, ktoré sme mali možnosť vidieť počas festivalu, o jednotlivých školách a ich vyučovacom procese alebo tanečnom umení v ich krajine. SHARING THROUGH WORDS viedli študentky teórie tanca na KTT Petra Skalíková a Lívia Laiferová v spolupráci so študentkami teórie tanca z HAMU Silviou Nemcovou a Mariou Puchernovou.

Večerný program sa skladal z prezentácie študentských prác. Univerzita Anton Bruckner Privatuniversität Linz predstavila tri choreografie študentov: Where is everybody? od Eunji Ji, Axis od Jiaji Cheng a duo Daryi Kostskini a Poliny Kliuchnikovej s názvom I’ve been here before. Ďalšia časť večera patrila študentom Duncan Centre conservatory v Prahe. Pražskí študenti predviedli šesť choreografií — tri sóla, dva duety a jednu skupinovú choreografiu. Ako prvý vystúpil Ollie Zabystrzan so svojím sólom První jízda a všechno a hneď na neho nadväzovala so svojou choreografiou Mångata Miroslava Sýkorová. Po nich patrilo javisko Lade Jasanskej a Davidovi Kodysovi. Uviedli v poradí už druhý duet večera s názvom AT THE BEACH*. Táto choreografia bola príjemným oživením večera, keďže okrem zaujímavého až komického pohybového slovníka, využívali hovorené slovo. Sólo študentky z Duncan Centre Conservatory Praha Elišky Čulíkovej Without title vynikalo zaujímavými rekvizitami a kostýmami, ktorých autorkou bola samotná študentka. Julie Podhorská a Emmanuele Fiala vystúpili v choreografii Múza Julie Podhorskej a poslednou ukážkou pripraveného repertoáru Duncan Centre Conservatory bola FANTASMAGORIE od Amélie Cuplovej.

Univerzita Budapest Circus Arts and Contemporary Dance na rozdiel od predchádzajúcich škôl neprezentovali študentské inscenácie, ale inscenácie svojich pedagógov. Choreografom prvého skupinového tanečného diela SI’TUF bol Sándor Petrovics. Bez prestávky a potlesku hneď nasledovala ďalšia skupinová choreografia CLAPPING SCORE od Zoltána Mizseia a záver večerného predstavenia patril študentom Budapest Circus Arts and Contemporary Dance a choreografii Lászlóa Fülöpa HERE & NOW — season 2. episode 2.

Z predstavenia druhého večera SHARE. Foto © Juraj Žilinčár

Sobota 8. júna

Festivalový víkend bol najintenzívnejší. V doobedňajších hodinách sa na tanečných sálach uskutočnili opäť dva workshopy — Open dialogue in contact improvisation (Otvorený dialóg v kontaktnej improvizácii) s Vladislavom Šotysom a Heart awareness in contemporary dance (Uvedomenie si práce srdca v súčasnom tanci) s Andreou von der Emde a Elenou Luptak. Poobedňajšie hodiny patrili trom workshopom: Dancing body as an artistic medium (Telo tanečníka ako umelecké médium) pod vedením Yuriho Korca, Sharing the dance (Zdieľanie tanca) zameraný na tanečnú improvizáciu pod vedením Dóry Furulyás a Playing dance writing (Hranie sa s písaním o tanci) s Luciou Hayashi, kde mohli účastníci diskutovať o tanečnej kritike, tanečnom umení vo všeobecnosti a dokonca napísať krátky text o predstaveniach v rámci programu festivalu SHARE.

Posledný večerný program festivalu otvorili krátke tanečné filmy študentov z Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe a Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe. Prvým filmom bol Impulsum, ku ktorému robila choreografiu študentka z HAMU Michaela Dzurovčínová. V druhom filme s názvom Studio sa predstavila Markéta Jandová s choreografiou Jana Razima, kde demonštrovala jemné a plynulé pohyby tela, po ktorom sa kĺzal vajíčkový žĺtok. Po filmoch nasledovali dve choreografie od Kateryny Lopakhtiny s názvami JÁ, TY, MY A ONA a MARATON. Študenti z Lithuanian Academy of Music and Theatre, ktorých sme mali možnosť vidieť už v prvý festivalový večer, nám predstavili svoje ďalšie naštudované diela. Sólo pod názvom a prayer for a (dead) animal od Aliny Pileckej a dueto Sandry Kanovalovej a Aretasa Piaseckasa Dessert. Dance department of University of Goce Delchev zo Severného Macedónska uzatvárali večer dvoma tanečnými ukážkami — skupinovou choreografiou Quintet od Dejan Bitrovski a dueto pod názvom /the remix v choreografii Adrijana Danchevska Rovchanina.

Posledný festivalový večer. Foto © Juraj Žilinčár

Nedeľa 9. júna

Pred odchodom na vlakové stanice a bratislavské letisko boli všetci účinkujúci, študenti a pedagógovia, pozvaní na záverečnú diskusiu, ktorú viedla Maja Hriešik. Počas debaty boli študentom a ich pedagógom položené otázky smerujúce k festivalu a spokojnosti s týmto ročníkom. Neskôr sa v menších skupinách rozoberali konkrétnejšie témy a jednotlivé školy sa mohli navzájom konfrontovať so svojimi názormi a dozvedieť sa o sebe bližšie informácie. Na obed sme sa všetci rozpŕchli preč, obohatení o nové tanečné skúsenosti a vedomosti.

--

--

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo

Research centre of Music and Dance Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava