Mnohotvárnosť na Katedre teórie hudby — zhrnutie druhého ročníka Študentskej konferencie KTH

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo
Published in
4 min readJun 6, 2024

text | Frederik Hudáč, 1. ročník bakalárskeho štúdia, KTH — teória hudby

Na pôde Katedry teórie hudby HTF VŠMU sa 16. apríla 2024 konal druhý ročník Študentskej konferencie. So svojimi príspevkami sa predstavili budúci hudobní vedci a manažéri. Okrem domáceho publika zloženého z pedagógov a študentov katedry si prišli prezentácie vypočuť aj študenti iných katedier a študenti z Konzervatória. Ako sa vydarila? Má ambíciu stať sa tradíciou?

Témy príspevkov boli skutočne pestré. Zazneli teoretické analýzy klasickej i rockovej hudby, portrét osobnosti, ako aj výsledky výskumov realizovaných k záverečným prácam.

Konferencia bola rozdelená do dvoch časových blokov. Prvý blok patril štyrom teoretikom a jednej študentke dramaturgie a manažmentu hudby. Ako prvý dostal slovo Frederik Hudáč, (1. Bc. TH). Vo svojom príspevku predniesol analýzu časti Grave zo Stabat Mater od G. B. Pergolesiho. Popri štruktúre ponúkol pohľad na skladbu aj cez teóriu rétorických figúr zasadených do biblického príbehu skladby. S výsledkami svojej bakalárskej práce sa podelila Alžbeta Beretová (3. Bc. TH). Skúmala fúgy J. S. Bacha, v ktorých odhaľovala prvky normatívnosti a jedinečnosti v kompozičných postupoch. Svoje zistenia demonštrovala na ukážkach dvoch fúg.

Frederik Hudáč a Alžbeta Beretová. Foto © KTH HTF

Kristína Guničová (2. Mgr. TH) prezentovala výsledky svojho výskumu typológie grafických partitúr slovenských skladateľov. Súčasťou jej práce bude katalóg, vytvorený na základe vlastného konceptu. Jakub Goč (2. Mgr. TH) prednášal o osobnosti Ladislava Mokrého. Hudobná sociológia vznikla v 20. storočí a od päťdesiatych rokov sa o jej popularizáciu na území Slovenska významne zaslúžil práve muzikológ a hudobný sociológ Ladislav Mokrý.

Kristína Guničová a Jakub Goč. Foto © Frederik Hudáč

Žánrové obohatenie sme si mohli vypočuť od Naiké Škorecovej (3. Bc. DMH). Vo svojej bakalárskej práci sa bude zaoberať tvorbou neoklasického metalistu Ynwgieho Malmsteena. V úvode načrela do problematiky heavymetalovej hudby, neskôr sa zamerala na jeho osobnosť, štýl hry a analýzu tvorby.

Naiké Škorecová. Foto © Frederik Hudáč

V druhom bloku svoje prezentácie predstavili študentky dramaturgie a manažmentu hudby. Terézia Gregušová (2. Mgr. DMH) predniesla výsledky svojho výskumu o voľnom čase študentov bratislavských vysokých škôl. Zamerala sa na vzťah medzi hudbou a voľným časom u študentov neštudujúcich hudobné odbory. Výsledky výskumu diplomovej práce prezentovala aj Petra Čapová (2. Mgr. DMH). Oboznámila nás s typológiou návštevníkov Slovenskej filharmónie, vytvorenou na základe dotazníkov realizovaných priamo na pôde inštitúcie. Dopytovala sa návštevníkov koncertov, ale aj zamestnancov.

Terézia Gregušová a Petra Čapová. Foto © Frederik Hudáč

Diana Pokorná (3. Bc. DMH) predostrela príspevok o nezávislých kultúrnych centrách a ich dopade na rozvoj kultúry v regiónoch, ktoré prezentujú súčasnú nezávislú kultúru na Slovensku. Na vybraných modeloch sa zamerala na priblíženie ich špecifík, dramaturgiu a spôsob fungovania.

Na problémy súvisiace s ekologickým dopadom v hudobnom priemysle nás upozornila Sára Halčišáková (3. Bc. DMH). Účastníci sa dozvedeli, aké negatívne dopady majú produkcia a moderné streamovanie hudby na životné prostredie. Pozitívne rozprávala o festivaloch Pohoda a Colours of Ostrava, ktoré sa snažia o šetrný prístup k otázkam ekológie a udržateľnosti.

Poslednou prednášajúcou bola Martina Fecková (2. Mgr. DMH). Svojím príspevkom nahliadla na organizáciu hudobného priemyslu dvoch svetových agentúr špecializovaných výlučne na klasickú hudbu. Zároveň sa zaoberala otázkou vzniku novej profesionálnej hudobnej agentúry na Slovensku, s možnosťou začlenenia do medzinárodnej asociácie hudobných manažérov.

Hoci väčšinu príspevkov tvorili výstupy bakalárskych a diplomových prác, poslucháči mali možnosť vypočuť si kvalitné výsledky výskumov a zistení našich študentov. Účastníci si okrem príjemnej atmosféry a nových poznatkov odniesli aj inšpiráciu pre ďalšiu tvorivú prácu. Verím, že Katedra teórie hudby HTF sa bude môcť pochváliť výsledkami prác svojich študentov aj budúci rok.

--

--

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo

Research centre of Music and Dance Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava