Quo vadis, SHARE?

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo
Published in
4 min readJul 9, 2024

text | Miroslava Kovářová

Katedra tanečnej tvorby realizovala v júni tohto roku dva významné projekty, SHARE — medzinárodný festival univerzít tanca a Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND. Obe podujatia už majú svoju históriu, čím sa vytvoril priestor na zhodnotenie ich prínosu a významu. Budem sa však venovať len festivalu SHARE, ktorý vznikol na môj podnet a verím, že čitateľom nasledujúci text ponúkne detailnejšiu informáciu o podujatí a jeho význame pre katedru tanečnej tvorby.

Prvý ročník festivalu SHARE sa konal v roku 2017 a vznikol s ideou vytvoriť priestor na prezentáciu tvorivých výsledkov vyučovacieho procesu na univerzitách, teda tvorby študentov a pedagógov, na zdieľanie metód a cieľov výučby, na vzájomné spoznávanie sa a hľadanie prienikov, ktoré by umožnili hlbšie prepojenie a spoluprácu tanečných univerzít. Pôvodným zámerom bolo, že festival sa bude konať raz za dva roky v Bratislave, podobne ako divadelná Istropolitana, a v roku medzi tým ho bude hostiť vždy iná univerzita. Stalo sa tak však len raz, v roku 2018, keď sa festival konal v Skopje. Bratislava hostila festival ešte v rokoch 2019 a 2022. Príčin, pre ktoré sa festival nepodarilo zrealizovať aj na iných akademických scénach v iných mestách, bolo viacero a budem sa im venovať neskôr.

Základná štruktúra štvordňového podujatia je tri večerné predstavenia, na ktorých má každá škola k dispozícii 40 minút na svoju prezentáciu. Výber diel do programu je plne v kompetencii každej školy. V prípade katedry tanečnej tvorby o tom rozhoduje dramaturgická komisia katedry. Súčasťou podujatia sú praktické i teoretické workshopy, ktoré sa konajú počas dvoch dní. Obvykle dva paralelne dopoludnia a dva popoludní. Vedú ich pedagógovia alebo doktorandi z jednotlivých univerzít. Ich prostredníctvom sa zúčastnení študenti môžu dozvedieť viac o metódach a kvalite výučby na jednotlivých školách, ale aj lepšie sa spoznať, stretnúť sa v priestore štúdia, vo fyzickom kontakte, pri tvorivej akcii. Na záver festivalu je vytvorený priestor na zdieľanie dojmov a postrehov účastníkov formou skupinovej moderovanej diskusie.

Všetky tieto aktivity sme počas festivalu realizovali aj tento rok. Som veľmi rada, že k nim pribudol newsletter, ktorý pripravovali dve študentky teórie tanca z Bratislavy Petra Skalíková a Lívia Laiferová a ich dve kolegyne, študentky teórie tanca z pražskej HAMU, Silvia Nemcová a Maria Puchernová. Reflektovali v ňom dianie na festivale, publikovali mini-recenzie o predstaveniach, dali priestor účastníkom na ich postrehy. Okrem toho pripravili a viedli živý diskusný formát Zdieľanie prostredníctvom slov, ktorý ponúkol zúčastneným študentom otvorený a neformálny priestor pre rozpravu o ich choreografických dielach prezentovaných na festivale čím podporili základnú ideu podujatia. Na tomto ročníku sa zúčastnilo osem škôl, pričom šesť z nich bolo na všetkých. Budapešť chýbala jeden rok, premenlivá je aj účasť Vilniusu a Rigy. Poľsko sa zúčastnilo len prvého ročníka festivalu. Celá atmosféra tohoročného festivalu SHARE bola veľmi srdečná aj vďaka participácii študentov katedry tanečnej tvorby, ktorí sa vo veľkom počte aktívne zúčastnili na jeho organizácii a boli skvelými hostiteľmi.

Moja vďaka patrí aj ostatným kolegom pedagógom, ktorí sa podieľali na úspešnom priebehu festivalu. Maji Hriešik za vedenie diskusie, Vladislavovi Šoltysovi, Jurajovi Korecovi a Michaele Mihaľovej za vedenie workshopov a najmä mojej pravej ruke Mirke Staškovej, ktorú som zaúčala do tajov organizácie tohto podujatia, aby som ho s dôverou mohla v budúcnosti zveriť do jej rúk. Festival SHARE by nebol možný bez participácie Divadelnej fakulty VŠMU. Divadlo Lab a jeho technický tím k nám boli veľmi ústretoví a dekan Matúš Benža sa postaral o vizuál a obsah správ na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

Počas dní konania festivalu sa vždy koná aj stretnutie pedagógov zúčastnených škôl. To tohoročné bolo veľmi produktívne a prinieslo viacero podnetov, ktorými možno spoluprácu škôl posunúť na ďalšiu úroveň. Diskusia poukázala na dôvody, pre ktoré je veľmi ťažké pre ostatné univerzity usporiadať festival v jeho existujúcej podobe. Mnohé univerzity nemajú svoje divadlo, teda priestor, v ktorom by sa festival konal, si musia prenajímať. Náročné je i hľadanie finančných zdrojov potrebných na realizáciu festivalu. Slovensko je jedinou zo zúčastnených krajín s funkčným grantovým systémom podporujúcim umelecké aktivity vysokých škôl. Aj tohoročný festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorého spôsob fungovania je však po parlamentom schválených zmenách v jeho rozhodovacích procesoch nateraz otázny.

V diskusii sme zhodnotili existujúcu štruktúru festivalu. Dospeli sme k záveru, že dvojročná periodicita je postačujúca. Ideálna je účasť deviatich škôl, väčší počet by si vyžadoval navýšenie počtu dní festivalu, čím by vznikla otázka jeho financovania, ale aj problém s jeho načasovaním tak, aby jeho konanie nenarušilo proces výučby v rámci letného semestra na jednotlivých univerzitách. Načrtli sme tiež možný posun v prehlbovaní spolupráce škôl a rozvoj aj iných aktivít akou je festival, ktoré by dali študentom a pedagógom možnosť intenzívnejšie pracovať na projektoch s konkrétnym zameraním a to v roku, keď sa festival nebude konať. To nastolilo otázku, kde hľadať zdroje na podporu a udržateľnosť festivalu a takto rozvinutej a intenzívnejšej spolupráce škôl. Ako jedna možnosť sa javí vytvorenie oficiálnej siete škôl, ktorá by sa uchádzala o prostriedky na financovanie spolupráce univerzít z európskych zdrojov. Na stretnutí sme narysovali rámec a možné obsahy projektov spolupráce, stanovili sme termín online stretnutia zástupcov škôl v septembri tohto roku, na ktorom bude táto debata pokračovať. Rozdelili sme si úlohy, ktoré treba dovtedy splniť, aby sme na nasledujúcej porade mali všetci potrebné informácie a podklady. Našu diskusiu hodnotím veľmi pozitívne a verím, že v konštruktívnom duchu, ktorý sme nastolili, budeme pokračovať a od slov prejdeme ku konkrétnym činom, ktoré povedú k prehĺbeniu medzinárodnej spolupráce našich univerzít a k rozvoju festivalu SHARE, čo len potvrdí opodstatnenosť jeho ďalšej existencie.

--

--

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo

Research centre of Music and Dance Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava