Týždeň s Alexandrovou technikou na Univerzite MUSIKENE v San Sebastiane

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo
Published in
4 min readAug 7, 2024

text | Adam Svitač, študent doktorandského štúdia KDSBN

Cesta cez projekt Erasmus+ ma zaviedla na fascinujúce miesto, univerzitu MUSIKENE v malebnom meste San Sebastián v Španielsku. Ako certifikovaný lektor Alexandrovej techniky som dostal príležitosť stráviť týždeň učením študentov tejto renomovanej hudobnej akadémie. Skutočnosť, že práve na tejto škole som sa prvýkrát stretol s Alexandrovou technikou pridala môjmu pobytu osobitný význam.

Príchod do San Sebastianu

San Sebastian, známy tiež ako Donostia, je jedným z najkrajších miest na pobreží Biskajského zálivu. Mesto je známe svojou nádhernou plážou La Concha, kulinárskymi zážitkami a bohatou kultúrnou scénou. Hneď po príchode som bol uchvátený krásou tohto miesta. Prechádzky úzkymi uličkami starého mesta, ochutnávanie tradičných pintxos a západy slnka nad oceánom boli nezabudnuteľnými zážitkami, ktoré poskytli dokonalú kulisu pre môj pracovný týždeň.

Univerzita MUSIKENE

MUSIKENE je prestížna hudobná akadémia, ktorá priťahuje talentovaných študentov z celého Španielska a možno tvrdiť, že už aj z celého sveta. Moderné zariadenia a priateľská atmosféra vytvárajú ideálne prostredie pre rozvoj mladých hudobníkov. Mojou úlohou bolo predstaviť študentom a pedagogickému zboru základy Alexandrovej techniky a ukázať im, ako môže táto metóda zlepšiť ich hudobné výkony a celkovú pohodu.

Foto © archív autora

Alexandrova technika je metóda, ktorá sa zameriava na zlepšenie telesnej koordinácie a pohybových návykov. Pomáha ľuďom identifikovať a odstrániť škodlivé pohybové vzorce, ktoré môžu spôsobovať napätie a bolesti. Táto technika je obzvlášť užitočná pre hudobníkov, ktorí často trpia zraneniami spôsobenými zlými pohybovými návykmi alebo dlhodobým stresom.

Prvý deň: Úvod do Alexandrovej techniky

Môj prvý deň na MUSIKENE začal úvodným stretnutím s vedením školy a študentmi. Vysvetlil som im základy Alexandrovej techniky a jej význam pre hudobníkov. Prednáška zahŕňala teoretické základy, ako aj praktické ukážky, ktoré študentom pomohli lepšie pochopiť, ako môže správne držanie tela a koordinácia pohybov pozitívne ovplyvniť ich hru na hudobné nástroje.

Foto © archív autora

Praktické workshopy

Po úvodnej prednáške nasledovali praktické workshopy, ktoré sa konali každý deň počas celého týždňa. Na kurz sa prihlásilo 60 študentov, čo svedčí o veľkom záujme a otvorenosti študentov prijímať nové poznatky. Neboli to len gitaristi, čo ukazuje, že mnoho študentov si uvedomuje význam správneho pohybu a koordinácie pri hre na rôzne hudobné nástroje. Študenti mali možnosť individuálne pracovať na svojich pohybových návykoch a aplikovať princípy Alexandrovej techniky priamo na svoje hudobné výkony. Bol som ohromený, ako rýchlo študenti pochopili a prijali túto metódu. Ich nadšenie a otvorenosť voči novým prístupom boli skutočne inšpirujúce.

Z workshopu Alexandrovej techniky. Foto © archív autora

Práca s organistami v katedrále San Bizente Eliza

Jeden deň môjho pobytu bol venovaný špeciálnemu workshopu pre organistov, ktorý sa konal v nádhernej katedrále San Bizente Eliza. Tento historický kostol poskytol impozantné a inšpirujúce prostredie na prácu s hudobníkmi. Organisti mali možnosť priamo aplikovať princípy Alexandrovej techniky na hru na organe, čo prinieslo nové poznatky a skúsenosti do ich každodennej praxe.

Workshop s organistami. Foto © archív autora

Spolupráca s pedagógmi

Jedným z najdôležitejších aspektov môjho pobytu bolo aj vzdelávanie pedagógov. Učitelia hudby často trávia mnoho hodín týždenne výukou, čo môže viesť k fyzickému a psychickému preťaženiu. Spolupracovali sme na identifikácii ich vlastných pohybových vzorcov a hľadali spôsoby, ako ich zlepšiť. Bolo úžasné vidieť, ako si pedagógovia začínajú uvedomovať dôležitosť správneho držania tela a ako to ovplyvňuje ich výkonnosť a výučbu.

Spätná väzba a výsledky

Na konci týždňa sme usporiadali záverečné stretnutie, na ktorom sa študenti a učitelia podelili o svoje skúsenosti a dojmy. Spätná väzba bola mimoriadne pozitívna. Študenti hlásili zlepšenie vo svojej hre, menej napätia a väčšiu pohodu pri hraní na svojich nástrojoch. Pedagógovia ocenili nové nástroje a techniky, ktoré im pomôžu nielen v ich vlastnej praxi, ale aj vo výučbe.

Odozva od jednej z účastníčok workshopu. Foto © archív autora

Záver

Môj týždeň na univerzite MUSIKENE v San Sebastiane bol neoceniteľnou skúsenosťou. Vidieť, ako Alexandrova technika môže pozitívne ovplyvniť životy mladých hudobníkov a ich učiteľov, bolo veľmi uspokojujúce. Okrem toho som mal možnosť objaviť nádherné mesto San Sebastian a zažiť bohatú kultúru a pohostinnosť miestnych obyvateľov.

Tento projekt Erasmus+ mi opäť pripomenul, aké dôležité je deliť sa o vedomosti a skúsenosti s ostatnými a ako takéto výmeny môžu obohatiť nielen nás, ale aj komunity, do ktorých prichádzame. Dúfam, že budem mať príležitosť vrátiť sa na MUSIKENE a pokračovať v práci, ktorú sme začali.

--

--

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo

Research centre of Music and Dance Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava