Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND 2024

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo
Published in
6 min readJul 9, 2024

text | Petra Skalíková, 1. ročník bakalárskeho štúdia, KTT — teória tanca

Na konci taneční sezóny mají studenti a absolventi Vysoké školy múzických umení v Bratislave možnost prezentovat své práce na profesionální půdě — v nové budově Slovenského národního divadla. Jedinečnou událost spojovala tento rok hned dvě výročí. Od založení VŠMU uběhlo 75 let a již 10 let trvá spolupráce mezi Katedrou tanečnej tvorby HTF a Baletem SND. Slavnostním večerem provedla diváky Hana Rapantová, která v průběhu pátku 13. 6. 2024 přiblížila také specifika studijních plánů VŠMU a dalších vystupujících souborů.

Úvodní slovo patřilo děkance HTF VŠMU prof. Mgr. art. Irině Čiernikové, ArtD., rektorovi VŠMU prof. PhDr. Martinu Šmatlákovi a ředitelce Baletu SND Nině Polákové. Ve svých proslovech vyjádřili jedinečnost tohoto večera a možnosti pracovat v profesionálních podmínkách. Zároveň zazněla vize k udržení svobodné slovenské kultury, jejímiž pokračovateli jsme právě my, studenti a budoucí profesionální umělci. Večer tanečného umenia dává příležitost studentům od prvního ročníku až po ten nejvyšší, stejně jako již etablovaným absolventům, aby v Sále činohry SND představili vlastní práce.

V prvních dvou choreografiích vystoupili členové tanečního klubu DanceContinent, jehož vedoucími jsou absolventky VŠMU Mgr. art. Denisa Strečanská a Mgr. art. Miroslava Porubänová. Ve společné choreografii Measurements (Strečanská, Porubänová) pracovali spolu s tanečníky na téma měření. Co vše se dá změřit a jak se dá nahlížet na hledání obvodu nebo délky. Barokní houslový koncert vystřídal současný hudebník a harfista Remy Van Kesteren, který skladbou Nana podtrhnul příjemné vzpomínkové duo In memory of… (Porubänová).

Studentka druhého ročníku doktorandského studia Mgr. art. Zuzana Lisoňová vytvořila a nastudovala choreografii Sun rays. Zatančily ji dvě studentky 3. ročníku Tanečného konzervatória Evy Jaczovej (I. Bartíková, N. Majzlan). Choreografie vznikla s cílem reprezentace studentek konzervatoře na mezinárodní taneční soutěži VIBE ve Vídni a autorka se při vzniku nechala inspirovat hudebními motivy a představou vycházejícího slunce. Ve své druhé choreografii Páslo dievča pávy autorka propojuje chorovody, typickou formu vycházející z lidového tance, s klasickou taneční technikou na špičkách.

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND 2024. Foto © Juraj Žilinčár

V rámci předmětu repertoár moderného tanca nastudovala a pedagogicky vedla Mgr. Bibiána Lanczová, ArtD. v letním semestru studenty prvního ročníku bakalářského studia ve studijním plánu choreografia (N. Boldocká, K. Zemanová), moderný tanec (E. Kasatkinová, L. Osvaldová, S. Šustková), tanečné divadlo a performancia (J. Miťková, H. Sakáčová) a tanec pre deti a mládež (K. Hlavatá). Choreografie využívající techniku jazzového tance podle Anthonyho Desprase nesla název podle zaznívající písně Sing sing sing.

Jako každý rok se studenti studijního plánu tanečné divadlo a performancia začali na taneční zkoušky scházet již před začátkem školního roku. Díky projektu MOMENTUM vznikla pod vedením pozvané choreografky Stephanie Schober inscenace s názvem Kaleidoskop. Tvořivý proces, ve kterém využili minimalistickou hudební partituru, zkoumal pohybovou jedinečnost performerů jako jednotlivců i ve vztahu k neustále se měnící dynamice skupiny. Zkrácenou verzi zatančili studenti prvního až třetího ročníku bakalářského studia — Š. Králíková, J. Marková, J. Miťková, H. Sakáčová, D. Dolník, R. Laurová, J. Pabst, T. Pavlíková, J. Bilený a K. Farkašovská.

Svou semestrální práci prezentovala studentka prvního ročníku magisterského studia se zaměřením na choreografii baletu Bc. Mária Viteková. V choreografii nazvanou Dodge ji vedly situace, kdy se snažíte vyhnout něčemu nepříjemnému. Dotykem unikaly před samotou N. Boldocká (1. ročník BC, stud. plán choreografia), B. Petrušová, A. Vavreková (2. ročník BC, stud. plán tanečné divadlo a performancia), T. Kubicová, T. Polorecká (DanceContinent).

V rámci předmětu technika ľudového tanca nastudoval a na scénickou formu upravil doc. Mgr. art. Stanislav Marišler, ArtD. ukrajinský lidový tanec Kolomyjky. Na stejnojmennou píseň zatančili Bc. L. Halamová (1. ročník MGR, stud. plán ľudový tanec), Bc. N. Kupková, Bc. S. Bojňanský (2. ročník MGR, stud. plán ľudový tanec) a T. Sajan (FS Technik) choreografii obsahující typické rytmické taneční motivy — podupy.

První část večera uzavřeli členové Univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice ukázkou Zábava z Podpoľania (část díla Obrazy z podpolianskej svadby). Uměleckým vedoucím souboru a zároveň studentem 1. ročníku externího doktorandského studia je Mgr. art. Martin Urban, PhD., který propojuje hudebně-taneční artefakty tradiční lidové kultury se scénickou stylizací.

Po přestávce diváci shlédli taneční esej Medusa inspirovanou příběhem starořecké postavy, ženy, která se po traumatu ze znásilnění mění v monstrum. Studentka stud. plánu choreografia Melánia Ondrejčíková (2. ročník BC) ve své semestrální práci přiblížila psychické rozpoložení ženy a nabídla i pohled na Medúzu jako na symbol osvobozeného já. Kromě samotné autorky vystoupily na jevišti V. Bogáňová, S. Huráková (2. ročník BC, stud. plán moderný tanec), E. Kasatkinová (1. ročník BC, stud. plán moderný tanec), T. Pavlíková (2. ročník BC, stud. plán tanečné divadlo a performancia) a Kornélia Garajová (taneční klub Velvet). Choreografii využívající pohybový slovník taneční techniky Marthy Graham doprovodil na klavír přímo na jevišti hudebník Peter Kunzo.

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND 2024. Foto © Juraj Žilinčár

Další semestrální práci prezentovala Kateřina Zemanová (1. ročník BC, stud. plán choreografia), která se zamýšlela nad světem, ze kterého by zmizely každodenní přirozené emoce člověka. Jaké to je nemoct se smát, plakat, zuřit nebo milovat si vyzkoušely S. Šustková, L. Osvaldová (1. ročník BC, stud. plán moderný tanec), H. Sakáčová (1. ročník BC, stud. plán tanečné divadlo a performancia) a Mária Rašková (Momentum Dance Team).

Ukázku ze spolupráce s baletním souborem Štátnej opery Banská Bystrica představila Bc. Hana Vidová (2. ročník MGR, stud. plán choreografia baletu). Fragment z její diplomové práce 1984 zatančil sólista souboru D. Campi na píseň It takes a lot to know a man (Damien Rice). Těžké téma inspirované antiutopickým románem odlehčil absolvent VŠMU Mgr. art. Martin Kilvády oslavou tance v podobě sóla NOS-TAL-ŽÍÍ. Na slovenské hity 80. let minulého století zavzpomínal pomocí písní Prvá (Miro Žbirka) a Stužková (Elán).

Jak už název večera napovídá, nesměla chybět choreografie v podání členů Baletu SND. Duet Chvenie okamihu vytvořila ředitelka Baletu SND Nina Poláková jako součást projektu Fashion Ballet’24. Složitost vztahu muže a ženy a odkrývání ženské duše interpretovali v neoklasickém stylu Ilinca Ducin (demi sólistka Baletu SND) a Adrián Szelle (sólista Baletu SND).

I druhou část večera uzavřel Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice. Tentokrát sestavil Mgr. art. Martin Urban, PhD. suitu tanců z Telgártu nazvanou Preleť vtáčku.

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND i tento rok potvrdil význam vzájemné spolupráce. Dramaturgická rada KTT HTF VŠMU ve složení prof. Mgr. art. Irina Čierniková, ArtD., Mgr. art. Igor Holováč, Mgr. art. Maja Hriešik, PhD., Mgr. Miroslava Kovářová, ArtD., doc. Mgr. art. Stanislav Marišler, ArtD. vybrala a obsáhla škálu choreografií tanečních stylů klasického, lidového, moderního i současného. Věřím, že byli všichni diváci umělecky uspokojeni, ať už se jednalo o příbuzné tvůrců, kamarády a známé nebo pravidelné podporovatele obou institucí.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

--

--

Centrum výskumu HTF VŠMU
Časopis HTF Tempo

Research centre of Music and Dance Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava