Bireysel Emeklilikte Şikayetim Var Nereye Başvuru Yapabilirim?

Bireysel Emeklilik Şirketleri yapılarından ve kanun koyucunun atfettiği önemden dolayı en çok denetlenen sektörü oluşturuyorlar.

- Emeklilik ve Hayat&Ferdi Kaza sigortası ruhsatını Hazine’den alan Emeklilik Şirketleri bu konuda Hazine tarafından denetlenir.

- Fon kurma iznini SPK’dan yani Sermaye Piyasası Kurulundan alan bu şirketler bütün fon işlemleri ile ilgili olarak SPK tarafından denetlenir.

  • Hazine tarafından Emeklilik şirketleri işlemleri için kurulması sağlanan EGM yani Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından günlük olarak bütün işlemleri için denetlenir.

Bu yapı nedeniyle Bireysel Emeklilik müşterisinin eli aslında oldukça çok güçleniyor.

Aldığınız üründen şikayetçi misiniz? Hızlıca şirketinize şikayetinizi iletebilirsiniz. Aldığınız paketle yada basit uygulamalarla ilgili bir problemse Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilirsiniz.

Şirketle, hatalı olduğunu düşündüğünüz uygulamalarla, gecikme yada hak ihlalleriyle kısaca her konu ile ilgili olarak Emeklilik Gözetim Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da daha üst makamlar olan SPK ve Hazine sizin için bir alternatif olabilir.

Ayrıca Emeklilik şirketleri Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri birliğine üye olduğu için birlik bünyesindeki Tahkim komisyonu da sorununuza çare olabilir.

Yani kanun koyucu sizi korumanın önlemlerini oluşturduğu gibi problem yaşadığınızda da kendinizi ifade edebileceğiniz birçok adres göstermiş durumda.