Devlet Katkısı Nedir ?

Devlet Katkısı; Devletin halkına “hadi bakalım birikim yapma zamanıdır” deme şeklidir..

Devlet Katkısı; Devletin “ileride emeklilik döneminizde büyük bir finansal problem yaşayacaksınız gelin bende yardım edeyim bu konuyu çözelim” demesidir.

“Bu fonlarda ülke olarak oldukça önemli bir para biriktirdik ve bu ekonomi için çok önemli gelin tasarrufu arttıralım” demesidir. Ve en önemlisi bu sistem o kadar önemli, güvenli ve değerli ki Devlet olarak ben burayı destekliyorum mesajının ifadesidir.

Devlet Katkısı konusuna uygulama olarak bakarsak, Devlet Katkısı; Bireysel Emeklilik Sisteminde katılımcıların kendi hesaplarına yatırdığı katkı paylarına ek olarak Devletinde katkı yapmasıdır. Bu katkı her katkı payının %25’i kadardır ve yıl toplamında da Yıllık Brüt Asgari Ücretin %25’ine kadar Devlet bu desteği sürdürür.

Hesabınıza ayrıca yatan bu rakam yine fonlarda işler ve artmaya devam eder. Yani BES hesabınıza 1000 TL yatırdığınızda Devlet sizin için 250 TL katkı yapar ve bu 250 TL sitemde bulunduğunuz sürece artmaya devam eder.

Tabi ki kanun koyucu suistimali engellemek ve devamlılığı sağlamak için bu paranın kademeli olarak hak edişini sağlamıştır.

Öyle bir yatırım ürünü düşününki amacınız yatırımsa yatırım yaptığınız anda %25 kazanıyor. İşte bu hayalin karşılığı Bireysel Emekliliktir.