Emeklilik Yatırım Fonlarının Özellikleri Nelerdir ?

Burada çok önemli iki nokta var ancak önce kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Emeklilik Yatırım Fonları, Bireysel Emeklilik Şirketleri tarafından kurulan ve Portföy Yönetim Şirketleri tarafından yönetilen, bireysel emeklilik hesaplarına yatırılan katkı paylarının riskin dağıtılarak işletilmesini sağlayan fonlardır.

Seçtiğiniz fona göre birçok yatırım aracını bu fonlar üzerinden kullanabilir, profesyonel Portföy Yönetim Şirketleri’nin teknik bilgisinden yararlanabilir ve istediğiniz zaman farklı fonlara geçerek yatırımınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Kanuni ve teknik olarak Bankalardan aşina olduğunuz Yatırım Fonlarından katılımcı açısından önemli bir farkı olmayan bu fonların en önemli ayırt edici özelliği Bireysel Emeklilik Sisteminin vergi uygulamasından dolayı doğar.

- Birincisi Devlet Bireysel Emeklilik Fonlarından vergi almamaktadır. Bu nedenle doğal olarak vergi alınan diğer fonlardan daha iyi getiri sağlama ihtimali yüksektir.

- İkincisi ise siz sistemde iken Devlet sizden vergi almaz ve bu vergiyi çıkış anında alır. Yani sistemde iken o alınmayan verginin de getirisini elde ettiğiniz için diğer fonlara oranlar karlı çıkarsınız.