Передсесійний гайд: що таке рейтинг, чи будуть додаткові бали, а фізкультура враховується?

Літня сесія вже зовсім скоро, і ми вирішили нагадати вам, як влаштована наша стипендіальна система, і як отримати гроші, які держава так неохоче виділяє.

Рейтинговий бал

Відправний пункт у стипендіальній епопеї — це ваш рейтинговий бал. Рахується він просто: це середній бал за всі заліки, іспити, практики та кваліфікаційні роботи, які ви склали в цьому семестрі.

Так-так, заліки цього разу враховуються — навіть фізкультура! Університет не забажав вводити різницю між заліками й іспитами, попри те, що такі пропозиції висували і ми, і Студентський парламент.

UPD: ми уточнили інформацію, і першому та другому курсу немає потреби хвилюватися — фізкультура в них є факультативом, тому вона жодним чином не впливає на рейтинговий бал. У той же час, за словами Володимира Анатолійовича Бугрова, в університеті є студенти, в яких фізкультура зараз проводиться на третьому та четвертому курсах. Для них вона лишається повноцінним предметом із заліком у кінці року, тож має вплив на рейтинг.

Рейтинговий список

Тепер складається так званий рейтинговий список — їх існує величезна кількість, тому що кожен курс кожної спеціальності кожного факультету повинен мати власний. Ознайомитися зі списками, що діють зараз, можна на сайті університету.

У списку всі студенти розташовуються в порядку зниження рейтингового балу. Хто ж із них отримає стипендію? За чинними правилами, звичайну академічну стипендію отримають топ-45 % студентів від загальної кількості бюджетників на цьому курсі-спеціальності-факультеті.

Тобто, якщо на нашому курсі, на нашій спеціальності в нашому факультеті вчаться 100 бюджетників, то стипендію мають отримувати 45 чоловік. Часто виникає запитання, чому тут згадується факультет. Це пов’язано з тим, що аналогічні спеціальності можуть існувати на різних факультетах, і було би несправедливо об’єднувати їх в однин рейтинг.

Важливо пам’ятати, що навіть одна-єдина оцінка «незадовільно» означає автоматичне виключення з рейтингу та позбавлення права на будь-яку стипендію.

Підвищена стипендія

Із підвищеною стипендією все ще цікавіше: її, за чинними нормами Університету, отримують 13% від тих, хто отримує звичайну. Тобто, в нашому випадку: 45*0.13 = 5.85, таки 6 чоловік. Округлюємо за правилами математики, хоча вже лунали пропозиції округлювати завжди в меншу сторону. Поки що їх не прийнято.

Якщо ви подумали: «А скільки чоловік отримують підвищену стипендію, якщо список дуже малий?», то відповідь проста — ніскільки. Офіційно.

Насправді, ці рішення приймають так звані стипендіальні групи, створені на кожному факультеті. До них, як правило, входять не менше 6 чоловік, із яких троє — представники студентства. Саме вони слідкують за складанням рейтингу та пропонують, кому яку стипендію призначити, і нам відомі випадки, коли винятково успішним студентам призначалася підвищена стипендія, незважаючи на те, що їхні академічні групи були дуже малими. Урешті-решт, багато важить той самий рейтинговий бал.

Починаючи з літньої сесії, існує додаткова вимога для претендентів на підвищену стипендію. Ці правила настільки соковиті, що ми процитуємо їх повністю:

 • «за результатами літньої сесії 2016/2017 навчального року вважати, що — особливі успіхи у навчанні наявні, якщо результати складання кожної окремої форми семестрового контролю, які сформували рейтинговий бал стипендіата, становлять не нижче «85» балів — для факультетів, які готують студентів за спеціальностями: 014 (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика), 091, 101, 102, 103, 104, 105, 111, 112, 113, 121, 122, 123, 124, 125, 152, 162, 172, 184, 191, 193, 206, 224»
 • «особливі успіхи у навчанні наявні, якщо результати складання кожної окремої форми семестрового контролю, які сформували рейтинговий бал стипендіата, становлять не нижче «95» балів — для факультетів, які готують студентів за спеціальностями: 011, 014 (окрім спеціалізацій математика, 16 біологія, фізика, хімія, інформатика), 016, 021, 031,032,033,034,035,051, 052,053, 054, 055, 056, 061, 071, 072, 073, 075, 076, 081, 082, 231, 232, 242, 281».

Словом, для отримання підвищеної стипендії потрібно мати оцінки не нижче 85 з усіх предметів (у т.ч. заліків) на природничих спеціальностях та 95 — на гуманітарних.

Додаткові бали

Із додатковими балами на цій сесії все просто — їх немає. Справа в тому, що перелік досягнень, за які вони мали би присвоюватися, мав бути прийнятий ще в лютому. Оскільки цього не сталося, то й жодних балів поки що не буде. Можливо, перелік затвердять влітку.

Нам відомо, що на окремих факультетах розпочалися кампанії збору документів-підтверджень права на додаткові бали, але вони мають найближчим часом згорнутися і жодної потреби надавати що-небудь куди-небудь немає.

Насамкінець, варто пам’ятати про таке:

 • оцінка «незадовільно» з будь-якого предмета означає автоматичне виключення з рейтингу взагалі та втрату права на будь-яку стипендію;
 • оцінка «добре» не означає втрату всіх шансів на стипендію — студент може все одно увійти до топ-45 %;
 • усі оцінки «відмінно» не гарантують підвищеної стипендії. Оскільки все вирішується на основі рейтингу, то можливі випадки, коли із відмінним середнім балом (тобто вищим, ніж 90) студент не отримує навіть звичайної стипендії.

Для тих, хто хоче прочитати Положення МОН в оригіналі і побачити, де всі ці цифри та правила:

 1. Постанова Кабміну про деякі питання стипендіального забезпечення.
 2. Постанова Кабміну про розміри стипендій у державних та комунальних
  навчальних закладах, наукових установах
  .
 3. Постановка Кабміну про деякі питання виплати соціальних стипендій 
  студентам (курсантам) вищих навчальних закладів
  .

Можливо, у вас навіть є настрій почитати дещо від альма-матер — Правила призначення академічних стипендій у КНУ.

Хочемо вірити у те, що ця літня сесія пройде спокійно. І без відрахувань.

Ваш передсесійний КНУ Протест.