Громадські спільноти України під час війни

Хоча війна Росії проти України триває з 2014 року, саме наслідком широкомасштабного військового вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року стало тотальне руйнування багатьох міст і масове вбивство мирного населення України, ірраціонально жорстоке і не виправдане навіть із суто військової точки зору.

Життя кожного, без виключення, громадянина України змінилось кардинально. Теж саме трапилось з діяльністю компаній, установ і громадських організацій (ГО). Очевидно, що діяльність ГО «Національний екологічний центр України» (НЕЦУ) не стала виключенням.

Персональний досвід війни членів НЕЦУ

Після 24 лютого 2022 члени команди НЕЦУ були вимушені відкласти свої звичайні справи і зайнятися питаннями виживання: особистого, рідних і близьких, захисту країни. Так,

  • Голова НЕЦУ Руслан Гаврилюк отримав досвід 10-денного перебування в окупації біля селища Макарів;
  • Євген Бовсуновський .зі своєю сім’єю прожив декілька тижнів у власному будинку в м. Ірпінь під безперервними артилерійськими обстрілами; зрештою після евакуації до Києва в його будинок влучив снаряд, зруйнувавши його частину;
  • Юлія Христинченко прожила декілька тижнів без електрики і газопостачання у селищі Калита в декількох км від розташування ворожих військ;
  • Батько Інокентія Горобцова мобілізований до лав Збройних Сил України;
  • Олег Бондаренко разом із своїм сином Глібом 24 лютого вступили до лав Сил Територіальної Оборони м. Києва;
  • Дмитро Гулевець вступив до Сил Територіальної Оборони Черкаської області.

Подібні історії вже стали для українців звичайними і трапились з іншими нашими колегами з НЕЦУ — у містах Миколаїв, Суми, Львів та інших населених пунктах України. Внаслідок безперервних ворожих ракетних обстрілів на сьогодні в Україні не залишилось жодного безпечного місця.

Зруйнована приватна оселя сім’ї Євгена Бовсуновського (перше фото). Дивним є факт, що дерев’янна вертикальна балка витримала пряме попадання снаряду (на другій фото помітен чіткий відбиток носової частини снаряду — так званого підривника).
Власне цей підривник зображено на третьому фото. Глава сім’ї Євген власноруч відновлює зруйновану стіну.
Інтерв’ю Гліба Бондаренка (син Олега) виданню New York Times в черзі на отримання зброї, Київ, 26 лютого 2022
Олег Бондаренко на посту, квітень 2022, Київська область

Підходи команди у відповідь на виклики війни

Попри військову агресію РФ наша команда вважає за доцільне продовжувати роботу в проектах, що вже були розпочаті до моменту вторгнення, розуміючи, що ця робота спрямована на побудову нашого спільного європейського майбутнього.

У відповідь на виклики, що поставила перед нами війна, ми ставимо перед нашими партнерами / донорами на їхній розгляд і вирішення питання про необхідність (доцільність) перегляду пріоритетів українських партнерів у цих проєктах. Наслідком таких рішень, у разі їхнього прийняття, може стати коригування призначення окремих статей бюджету проєктів або оновлення плану робіт НЕЦУ в проекті таким чином, щоб, з одного боку, відображати реальні нагальні проблеми виживання України, в, з іншого боку, залишатись в парадигмі поставлених принципів, критеріїв і конкретних завдань.

Так, в рамках одного з наших проєктів за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» вдалося отримати погодження від донора на використання значної частки коштів проєкту на пряму волонтерську допомогу постраждалому цивільному населенню.

У якості іншого прикладу можна навести проєкт, що фінансується ЄК і де НЕЦУ виступає партнером. Проєкт SPARCS підтримує європейські міста у перетворенні на стійкі енергетично позитивні громади з нульовими викидами вуглецю шляхом створення екосистем, орієнтованих на громадян, що обладнані для здійснення значущих змін.

Після початку масштабного вторгнення РФ наша команда вийшла з пропозицією до лідерів проєкту оновити план робіт на базі змінених пріоритетів, але залишаючи незмінними ідеї, принципи і цілі, що були закладені у фундамент проекту.

Якщо коротко, то ідея цього оновлення плану робіт полягає у розробленні техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) позитивно-енергетичного кварталу (Positive Energy District, або PED) для м. Ірпінь у межах кошторису НЕЦУ в проекті із залученням фахівців від партнерів проекту.

В якості ключового об’єкту для розробки ТЕО PED ми запропонували обрати ліцей №3 у м. Ірпінь. Саме цей ліцей найбільше серед освітніх закладів піддався руйнуванню. Важливим є, як виявилось, те, що німецькі партнери з міста Борна (це місто-побратим Ірпеня) виявило бажання відновлювати Ліцей №3. Водночас, м. Борна належить до округу м. Лейпциг, яке у нашому проекті є одним із лідерів (місто-маяк). Отже, у наших партнерів по проекту може виникнути привід і зацікавленість теж долучитися до цієї роботи.

Стратегія перемоги

Ми, українці, віримо в нашу перемогу. Кожний з нас окремо на своєму місці і всі ми разом робимо все для наближення цієї перемоги попри хвилі втоми, а й іноді розпачу, що набігають час від часу.

Так, ми розширили нашу діяльність у бік надання волонтерської допомоги нашим цивільним громадянам і нашим Збройним Силам, Силам Територіальної Оборони.

Ми вдячні нашим безпосереднім міжнародним партнерам по проєктній діяльності за моральну і матеріальну підтримку.

Ми вдячні міжнародним партнерам і друзям нашої країни за їхню рішучу політичну підтримку, і вирішальну гуманітарну та військову допомогу.

Ми переконані, що наш опір це затята боротьба за існування, свободу і демократію. Це боротьба за цивілізаційний вибір не лише нашої країни, але це своєрідна точка біфуркації для всього вільного світу. Світ вже ніколи не буде таким як раніше, чим би не закінчилась ця боротьба. І саме тому від кожного з нас залежить, якою гілкою біфуркації піде подальша історія людства, вже без можливості відкочування назад. Історія не знає умовних відмінків.

Саме тому треба діяти консолідовано всім світом тут і зараз, не відкладаючи на потім. Думка про те, що це десь далеко і мене не торкнеться, хибна і вартість цієї помилки неприпустимо висока.

Саме тому зараз, як ніколи, важливі розуміння, довіра і підтримка наших міжнародних партнерів і друзів в тому, що Україна відстоює цінності вільного світу і, значить, і наше спільне майбутнє на цій планеті.

Слава Україні!

Англомовна версія статті

--

--

Це нотатки мої і моїх друзів про московсько-українську війну, які я веду зі свого мобільного телефону на блокпосту, перебуваючи на службі в складі територіальної оборони біля свого будинку в Києві.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Olegh Bondarenko

Olegh Bondarenko

42 Followers

Researcher, DSc, expert in Radiation Protection, Ecology, Air Quality Monitoring, Project Management, Data Science and other — orcid.org/0000-0001-8214-4654