Хіба ви очікували щось інше від росіян?

За даними Енергоатому, росіяни шантажують увесь світ, заявляючи про мінування Запорізької АЕС та готовність її підірвати. Тут ви знайдете конкретну інструкцію щодо дій у разі радіаційної аварії на Запорозькій АЕС.

Olegh Bondarenko
Нотатки війни
6 min readAug 8, 2022

--

російський військовослужбовець патрулює територію Запорізької АЕС в Енергодарі, Україна, 1 травня. ANDREY BORODULIN/AFP via Getty Images

В Енергоатомі запевняють, що начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ генерал-майор Валерій Васильєв, котрий зараз командує гарнізоном ЗАЕС, сказав своїм солдатам, що “тут буде або російська земля, або випалена пустеля”.

Пряма мова Васильєва: “Як ви знаєте, ми замінували усі важливі об’єкти Запорізької атомної станції. І ми не приховуємо цього від ворога. Ми їх попередили. Ворог знає, що станція буде або російською, або нічиєю. Ми готові до наслідків цього кроку. І ви, воїни-визволителі, маєте розуміти, що іншого в нас немає. І якщо буде найжорсткіший наказ — ми маємо виконати його із честю!”.

За даними Енергоатома, українська розвідка має інформацію щодо мінування енергоблоків ЗАЕС російськими військами.

Зміст

· Дії у разі аварії на Запорізькій АЕС
· Оповіщення про надзвичайну ситуацію
· Дії в перші години аварії
· Безпечне харчування
· Правила безпеки та особистої гігієни
· Йодна профілактика
· Екстрений рюкзак
· Завчасна підготовка до евакуації
· Евакуація
· Посилання
· Англомовний варіант статті

Дії у разі аварії на Запорізькій АЕС

На випадок радіаційної аварії ще у 2019 році Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області оприлюднила Пам’ятку про дії у разі аварії на Запорізькій АЕС.

Оповіщення про надзвичайну ситуацію

Запам’ятайте! Звуки сирен, переривисті гудки інших сигнальних засобів, транспорту, дзвони церков на сполох означають сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!». Почувши його, терміново ввімкніть радіоприймач або телевізор (канали «Запоріжжя», «ТВ-5», «Перший національний», «1+1», «НТН») та прослухайте повідомлення місцевих органів влади. У разі виникнення НС інформація про подію буде доступна і на офіційному сайті райдержадміністрації zrda.gov.ua.

Дії в перші години аварії

Щойно стало відомо про небезпеку радіоактивного забруднення, слід негайно одягнути на себе та дітей протигаз, респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку.

Проведіть герметизацію приміщення. Закрийте вікна, двері, завісьте їх щільною тканиною. Закрийте вентиляційні люки, віддушини, заклейте щілини у віконних рамах.

Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети) та приберіть до холодильника.

Створіть запас води, заливши її в посуд з кришками чи пробками.

Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки — мило, мильний розчин.

Підготуйтеся до можливої евакуації.

Проінформуйте сусідів. Уникайте паніки.

Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших повідомлень місцевих органів влади.

Безпечне харчування

Готувати та приймати їжу потрібно в закритих приміщеннях.

Вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах.

Продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти можна споживати тільки з дозволу органів охорони здоров’я.

Воду використовуйте лише з перевірених джерел.

Перед прийомом їжі використовуйте 0,5% розчин питної соди для полоскання ротової та носової порожнини.

Правила безпеки та особистої гігієни

Намагайтеся якомога менше знаходитися на вулиці, а якщо є необхідність покинути приміщення — обов’язково одягайте засіб індивідуального захисту органів дихання, головний убір, плащ, чоботи, рукавички.

Виходьте на вулицю лише на час, установлений режимом радіаційного захисту. Дітей на вулицю виводити не можна. Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг.

При поверненні додому помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, верхній одяг витрусіть, почистіть вологою щіткою та при можливості залиште поза приміщенням.

Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.

У всіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.

Йодна профілактика

Починається негайно при загрозі радіаційного забруднення. Йодна профілактика проводиться шляхом прийому внутрішньо пігулок йодиду калію, а в разі відсутності — 5% настойки йоду.

Дорослим і дітям після 12 років — 130 мг або 44 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом.

Дітям від 3 до 12 років 65 мг або 22 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом.

Дітям від 1 місяця до 3 років 32 мг за один прийом.

Дітям до 1 місяця 16 мг за один прийом.

Прийом вагітними жінками — обов’язково з одночасним прийманням калію перхлорату 75 мг.

Оповіщення про початок та закінчення проведення йодної профілактики проводиться місцевими органами влади.

Екстрений рюкзак

Покладіть в рюкзак або зручний для перенесення мішок наступні речі:

  • документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про шлюб і народження дітей, трудову книжку, пенсійне посвідчення, документи на право власності на нерухомість, авто тощо).
  • гроші, кредитні картки.
  • дублікати ключів від будинку, авто.
  • комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ- дощовик, в’язана шапочка, рукавички, шарф. Зручне, надійне взуття.
  • аптечка першої допомоги, зібрана згідно ваших потреб.
  • запас їжі на кілька днів — все, що можна їсти без попередньої обробки, не займає багато місця і довго зберігається.
  • запас питної води на 1–2 дні.
  • посуд (казанок, фляга, ложка, кружка металева 0.5 л, розкладний стаканчик).
  • сірники, запальничка.
  • ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.
  • засоби гігієни (зубна щітка і зубна паста, мило, рушник, туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих серветок, вологі серветки). Жінкам — засоби інтимної гігієни. Можна взяти бритву і манікюрний набір.
  • сімейні цінності, реліквії, але в жодному разі не на шкоду всьому іншому.

Цей список не є вичерпним. Ви можете його доповнити іншими речами, але маєте пам’ятати, що загальна вага особистих речей на кожного члена сім’ї не повинна перевищувати 50 кг.

На рюкзак прикріпіть бирку з прізвищем, іменем, адресою проживання та кінцевого пункту евакуації власника. На бирці дитячих речей крім того вкажіть рік народження дитини.

Дітям дошкільного віку вкладається в кишеню записка із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, домашньої адреси, а також контактні дані батьків.

Завчасна підготовка до евакуації

Особи, що підлягають евакуації, завчасно отримують та заповнюють картку евакуйованого. Отримати картку можна в своїй місцевій раді. Також там Ви можете отримати додаткову консультацію, якщо у Вас виникнуть питання щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

В іншому випадку картка заповнюється безпосередньо перед проведенням евакуації. Якщо Ви евакуюєтесь через збірні пункти евакуації на автобусах, картку необхідно пред’явити працівникам збірного пункту.

Якщо Ви евакуюєтесь власним транспортом, картку необхідно пред’явити працівникам мобільної евакуаційної групи на виїзді з небезпечної зони.

Евакуація

Отримавши повідомлення про початок евакуації, не панікуйте.

Вимкніть джерела водо-, електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах.

Повідомте сусідів та близьких про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, особам з інвалідністю, людям похилого віку.

Візьміть екстрений рюкзак та вирушайте до збірного пункту евакуації. Вас будуть чекати на збірному пункті за адресою (яку потрібно з’ясувати заздалегідь).

Якщо Ви не можете самостійно вийти з приміщення, Вам необхідно вивісити за вікном або прив’язати до ручки вхідних дверей біле полотно так, щоб було видно з вулиці, та повідомити свою місцеву раду. Вам на допомогу будуть направлені працівники соціальних служб.

Після реєстрації на збірному пункті евакуації Вас буде переміщено до проміжного пункту евакуації для проведення дозиметричного контролю та санітарної обробки у разі необхідності. Ще раз наголошуємо на важливості ретельного захисту речей, які берете з собою, від контакту з навколишнім середовищем та забруднення радіацією.

По закінченню дозиметричного контролю Вас буде евакуйовано до безпечної зони. Там Ви отримаєте направлення на тимчасове поселення, будете забезпечені продуктами харчування та речами першої необхідності.

Просимо взяти до уваги, що дисципліна та організованість, суворе виконання вказівок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забезпечить збереження Вашого здоров’я і життя, а також зменшить можливі втрати.

--

--

Olegh Bondarenko
Нотатки війни

Researcher, DSc, expert in Radiation Protection, Ecology, Air Quality Monitoring, Project Management, Data Science and other — orcid.org/0000-0001-8214-4654