20 Yaşında, Okulsuz Bir Fotoğrafçı

20 yaşında, okulsuz bir fotoğrafçı… Batuhan Özpekcan. Merhabalar! 20 yaşında, ilkokul mezunu ve liseyi daha bitirmemiş, Açık Öğretim Lisesi’nde bitirmeye çalışan bir fotoğrafçıyım.

Batuhan Özpekcan

Çevremdeki insanların fotoğrafçılık ve foto muhabirliği yapmasından dolayı fotoğraf tutkusunu daha küçük yaşlarda, 11–12 yaşlarında hissetmeye başladım. Ortaokul eğitimimin sonlarında fotoğrafa saldığım aşırı merak ile liseye geçiş yaptığımda sınıf tekrarı yaşadım ve lise birinci sınıfta çift dikiş olup okulu bırakma kararı aldım. Ufak tefek fotoğraf çekmeye başladığım çocukluğumda, Antalya’da dayıma ait bir ajansta işin içine girdim. Yaklaşık 2–3 yıl boyunca ajansa bağlı olan gazetenin en zor kısmını yaptım. Sürekli gazete dağıttım, arada bir de çekime yolluyorlardı. Ajansta az bir miktar aldığım maaşımla ilk fotoğraf makinemi aldıktan sonra, fotoğrafçılıkla ilgili eğitim almayı istemediğim için kendim öğrenmeye çalıştım. Sabahları ajansta hamallık gerektiren işleri yaptıktan sonra eve gelip internet üzerinden fotoğrafçılıkla ilgili makaleler, videolar vb. konularda yazanları sürekli not alıp, sokağa inip fotoğraf çekmeye başladım.

Fotoğraf: Batuhan Özpekcan

Sürekli fotoğrafçıları takip edip ne tarz çalışmalar yaptıklarına bakardım internet üzerinden, sürekli insanlarla tanışırdım. Yaşım küçük olduğu için çoğu insan yardım etmeyi severdi. Fotoğrafçılığı öğrenirken geceleri de evde Photoshop öğrenmeye çalışıyordum. O dönemlerde çok yakın dostum Alper Süzgün ile tanıştım. Yaşlarımız aynıydı, kendisi İstanbul’da yaşıyordu, ben de Antalya’da. Amatör olarak grafik tasarım yaptığı zamanlarda ondan da çok fazla destek aldım. Sürekli yeni bir şeyler öğrenme açlığımız vardı. Bu şekilde 2–3 yılımı sokaklarda fotoğraf çekerek geçirdikten sonra dayımın ajansından ayrılıp başka bir ajansa geçtim.

Fotoğraf: Batuhan Özpekcan

Moda ve Magazin dergisine fotoğraf çekmeye başladım. Ticari fotoğraflar bende heyecan yaratmadığı için izin günlerimi ve mesaiden artakalan zamanlarımı Antalya’nın sokaklarında fotoğraf çekerek geçirdim. Dergi döneminden fotoğrafçılığı meslek olarak yapmamayı düşündüm ve farklı meslek dallarında iş aradım. Birkaç yerde çalıştıktan sonra yapamayacağımı anladım ve ailemden para almayı sevmediğim için de makinemi satarak işsiz bir şekilde birkaç ay geçirdim. Çevremde tanışmaya başladığım fotoğrafçılardan makinelerini ödünç alıp kısıtlı bir zamanda sokaklarda fotoğraf çekmeye devam ediyordum. Daha sonra, bir iş teklifi alıp protokol fotoğrafçılığı yapmaya karar verdim. Maaşımı net aldığım, mesai saatimin az olduğu ve sokaklarda daha çok vakit geçirebileceğim için bu işi kabul ettim. Çalıştığım kurumdan aldığım ilk maaşımla yeni bir makine alıp izin günlerimde şehir şehir fotoğraf çekmeye çıktım. Gezmek için de paraya ihtiyacım olduğu için freelance olarak da fotoğrafçılık yapmaya başladım. Birçok uluslararası ve yerel yarışmanın resmi fotoğrafçılığını yaptım.

Fotoğraf: Batuhan Özpekcan — Korkuteli Yıldız

Sabah akşam fotoğrafla yaşarken videoya merak salmaya başladım. Çalıştığım kurumdan ayrılıp Antalya’da belediyenin ajansında çalışmaya başladım. Benim alamayacağım ekipmanlar belediyede olduğu için Drone ile tanıştım. 3–4 Ay drone operatörü arkadaşın ellerini takip ettim ve başından ayrılmayıp drone kullanmayı öğrendim. Videonun temeli zaten fotoğraf olduğu için açılarda bir sorun yaşamadım. Ancak, video montajı çok farklı bir alan olduğundan dolayı ajansta arkadaşları izleyip akşam, mesaiden sonra evde video montajlamayı öğrenmeye çalıştım. Daha önce İstanbul’da sokaklarda fotoğraf çekmeye gittiğimde İstanbul’un büyüsüne kapılmıştım. Dostum Alper’in İstanbul’da çalış demesiyle ve İstanbul’daki çok başarılı bir stüdyodan teklif alınca Antalya defterini kapatıp İstanbul’a taşındım. Stüdyo ortamına uzak olduğum için doğal olmayan ışık sistemlerini öğrenmeye çalıştım. Farklı bir büyüsü olan İstanbul piyasasında yükselirsem askerlik engelinin sıkıntısını yaşayacağım için Antalya’ya dönüp askerlik engelini aradan çıkarmaya karar verdim.

Fotoğraf: Batuhan Özpekcan

Benim için zor da olsa güzel geçen anılarımı ancak bu kadar kısaltabildim. Fotoğraf ve videodan para kazanan, piyasada işini hakkıyla yapan meslektaşlarımın işleri oldukça zor. Gelişen mobil teknoloji ile sektör iyice küçülüyor.

Fotoğrafçılık, ışığı kullanarak bir olayı en iyi şekilde anlatmaktır benim için. Acısıyla acısı, tatlısıyla tatlısını…

Batuhan Özpekcan’ın bazı fotoğrafları:

Fotoğraf: Batuhan Özpekcan
Fotoğraf: Batuhan Özpekcan
Fotoğraf: Batuhan Özpekcan