A New Journey of Florian Macek

Not: Yazının Türkçe versiyonu aşağıdadır.

Hello Florian. First of all, thank you for accepting our interview request. I would like to start with a basic question; “Who are you?” and “How would you describe yourself in three words?”

Florian Macek

Hey, I’m Florian Macek. I’m 21 years old and I’m from Vienna, Austria. It is hard to describe myself in three words, but I would say I’m creative, funny, and optimistic.

How did you start doing this job? What are you passionate about this job? Are there any negative or positive aspects of being a model?

I started modelling at the end of summer of 2017. At first, it was just like “let’s try it”, but now I think this could be a part of my future. Passion; I have always loved to take pictures of other people and of me, of course. I’m new in the modelling industry because I’m a student. But I will take more time for modelling and social media in 2018, so I can’t really tell about positive or negative aspects at the moment.

Florian Macek

How do you improve yourself to become better at what you do? What are the obstacles you encounter in the course of your career?

I think my talent is to have a feeling of what is “cool and trendy” at the right time. I don’t do my pics and posts based on what other people think.

I always try to stay 100% the person I have always been, and I think this is a very important thing to do in life.

What are your values in life, and why are these values important to you? I would love to hear about your personal perspective on life here. 😊

Values in life; most importantly, of course, is the health of my family and friends, and money is another important thing. I like to keep my life at a certain standard. But it’s not the most important thing.

Trust and honesty is very important to me.

Florian Macek

What makes you happy? What should happen for you to consider yourself a successful person? Do you have any concerns about the future?

I would describe myself as a person who is most of the time happy. I’m happy with my life right now, and I’m looking at a bright future. As I said, it’s all just starting and new, so it’s hard to say where I will be in the future. But I can definitely say that I will travel for several months to a different country, probably in Asia.

Florian Macek

What are your dreams and goals for the future? Also, in relation to that, I would love to hear your opinion as to what a person should do to follow his/her dreams and achieve his/her goals?

My dream is to inspire people and make people happy.

I want to earn money by doing it, of course. I need to make a living, too. In the far future, I can see myself in a position where I will be able to make the whole world a better place, but these are just some thoughts, no one can know what the future will bring.

Do you think new generations can change the future of the world for the better? If yes, how would they do it? What are the duties of youth in making this world a better place?

I’m not sure about the new generation. I don’t want to sound like an old man, but the internet and social media tricks the young people into thinking what some people with much more power want them to think.

So, it’s hard to have my own opinion about life and the things going on in this world.

We need good leaders right now, who wouldn’t sell their souls for money.
Florian Macek

Thank you for doing this interview with us, and thank you for your time. We wish you all the best in the future! It was a pleasure to meet you and we hope we can talk with you again in the future!

Interviewer: Murat Yigen

Editor: K. Mert BAŞOĞLU

Türkçe:

Florian Macek’in Yeni Yolculuğu

Merhaba Florian. Öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Basit bir soruyla başlamak istiyorum; “Kimsin?” ve “Kendini üç kelime ile nasıl tanımlarsın?”

Merhaba, ben Florian Macek. 21 yaşındayım ve Viyana, Avusturya’da doğdum. Kendimi üç kelime ile tanımlamak biraz zor ama yaratıcı, komik ve iyimser biri olduğumu söyleyebilirim.

Bu mesleğe nasıl atıldın? Bu meslekte tutkulu olduğun şey nedir? Manken olmanın olumlu ya da olumsuz yanları nelerdir?

Mankenliğe 2017 yazının sonunda başladım. Başlarda sadece “bir deneyeyim bakayım” diyorken şimdi bu işin geleceğimin bir parçası olabileceğini düşünüyorum. Tutku; başkalarının ve tabii ki kendimin fotoğraflarını çekmeyi her zaman sevmişimdir. Henüz öğrenci olduğum için mankenlik sektöründe yeniyim. Fakat 2018 yılında mankenliğe ve sosyal medyaya daha çok vakit ayıracağım. Dolayısıyla, şu anda olumlu ya da olumsuz yanlarını bilemiyorum.

İşinde daha başarılı olmak için kendini nasıl geliştiriyorsun? Kariyerin boyunca karşılaştığın engeller nedir?

Sanıyorum benim yeteneğim nelerin “havalı ve moda” olduğunu doğru zamanda hissedebilmek. Mesela fotoğraflarımı veya paylaşımlarımı hiçbir zaman başkalarının ne düşündüğüne göre seçmedim.

Her zaman kimsem oyumdur ve bence böyle olmak hayatta çok önemli bir şeydir.

Hayattaki değerlerin nelerdir ve bu değerleri senin için önemli kılan şey nedir? Hayata dair kişisel bakış açını öğrenmeyi çok isterim.

Hayattaki değerler; tabii ki, en önemlisi ailemin ve arkadaşlarımın sağlığıdır. Ayrıca maddi durum da önemli. Yaşamımı belirli bir standartta tutmak isterim. Fakat en önemli şey budur diyemem.

Güven ve dürüstlük benim için çok önemlidir.

Seni mutlu eden şeyler nelerdir? Kendini başarılı birisi olarak görmen için ne gerekiyor? Gelecek hakkında herhangi bir endişen var mı?

Kendimi genellikle mutlu olan birisi olarak tanımlayabilirim. Şu anda hayatımdan memnunum ve önümde parlak bir gelecek var. Dediğim gibi, her şey daha yeni yeni başlıyor. Bu yüzden gelecekte nasıl bir konumda olacağımı söylemem zor. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki farklı bir ülkeye, muhtemelen Asya’ya, aylarca sürecek bir seyahate çıkacağım.

Gelecek için hayallerin ve hedeflerin nelerdir? Ayrıca, buna ilişkin olarak, bir kimsenin hayallerini gerçekleştirebilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için ne yapması gerektiği konusundaki fikrini öğrenmek isterim.

Hayalim insanlara ilham vermek ve insanları mutlu etmektir.

Bu esnada para da kazanmak isterim tabii ki. Benim de geçinmem gerekiyor sonuçta. Uzak gelecekte kendimi dünyayı daha iyi bir yer yapabilecek bir konumda görüyorum. Ama bunlar sadece düşünce, zamanla neler olacağını kimse bilemez.

Sence yeni nesiller dünyanın geleceğini iyi yönde değiştirebilecekler mi? Eğer cevabın evetse, nasıl? Dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmede gençliğe ne gibi görevler düşüyor?

Yeni nesil hakkında tereddütlerim var. Kocamış bir ihtiyar gibi konuşmak istemem ama gençler, internet ve sosyal medya yüzünden, çokça nüfuza sahip insanlar onların ne düşünmesini istiyorsa onları düşünüyorlar.

Bu yüzden, yaşam hakkında ya da dünyada neler döndüğüyle ilgili bir fikir sahibi olmak zor.

Şu anda iyi liderlere ihtiyacımız var; para için ruhlarını satmayacak liderlere.

Bu röportaj için ve bize zaman ayırdığın için çok teşekkürler. Gelecekte sana başarılar diliyorum! Seninle tanıştığıma memnun oldum ve umarım gelecekte tekrar konuşacağız!

Röportör: Murat Yigen

Editör: K. Mert BAŞOĞLU