An Open Letter to Myself…

The original version (English) of the writing is below the Turkish version.

Bu Açık Mektup Kendime…

Bilgilendirme: Bu hikaye Damon Baker’a ait olup yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar kendisi tarafından çekilmiştir. Hikaye ve fotoğraflar Damon Baker’dan izin alınarak kullanılmıştır ve 1 Genç 1 Gelecek Blog için Türkçe’ye çevrilmiştir. Türkiye’deki gençlerin de onun hikayesini duyması için kendisi kibar bir şekilde teklifimizi kabul etmiş ve paylaşıma izin vermiştir. Kendisine bu güzel davranışı ve desteği için teşekkür etmeyi bir borç biliriz. İlham dolu hikayesi aşağıda sizleri bekliyor!

Damon Baker

Sevgili ben, çok fazla şey yaşadın. O kadar çok ki anımsamalar yaşıyorsun. Sevdin, üzdün, yaşadın ve bunların hepsini kendi başına yaptın. 16 yaşında göğüs gerdin her şeye, kozandan çıktın. Bir amaç uğruna doğduğunu biliyordun. Neslinin, hatta senden sonraki nesillerin en yetenekli ve ilham veren sanatçılarından bazılarıyla tanıştın ve çalıştın, bunun farkında mısın? Bence henüz değilsin. İnsanlarla tanışacaksın; bunu her şeyden çok seviyorsun, sanki dünyanın her yanında arkadaşların ve ailen varmış gibi hissedeceksin. Hayalin buydu, hatırlıyorsun değil mi? Zihnin ve sanatın ile sevilmek ve tanınmak. Fakat o insanların bazıları sadece dış kabuğunla ilgileniyorlar. Senden istedikleri şeyi alabilmek için yalan söyleyecekler, özünde ne hissettiğini umursamayacaklar. Adına kulak verecekler ve sana karşı çeşitli şekillerde tutum sergileyecekler. Hayat böyledir, sen böyle değilsin. Lütfen kim olduğunu unutma. Onların bir şey bildikleri yok, onlar da hayatta kalmaya çalışıyorlar sadece.

Photograph of Cameron Dallas by Damon Baker

Sevgili ben, herkes seni belirli bir şekilde görecek. Bu maceranın ilk beş yılında sefalet içinde çabalayacaksın ama çevrendekiler seni zengin, ayrıcalıklıymışsın gibi görecekler. Şaşaalı restoranlara gittiğinde elin ayağına dolaşacak, menüdeki yemeklerin ne olduğunu bilmeyeceksin, nasıl davranacağını ya da giyineceğini bilmeyeceksin; ama öğreneceksin. Sıkı çalışmalarının sonucunda elin para görecek ama paraya sahip olmak nedir bilmediğinden ânın keyfini çıkaracaksın, yaşayacaksın.

Photograph of Sam Evans by Damon Baker

Sevgili ben, deliler gibi aşık olacaksın. Bu, sana kendinle alakalı çok şey öğretecek; özgüvensiz olduğun konularda ve insanları anlamada yardımcı olacak. Bu iyi bir şeydir, sıkıca tutunmaya çalış buna. Şimdiye kadar iki büyük aşkın oldu. Sana çok şey öğrettiler. Kameran elindeyken hissettiğin o şiddetli tutkuyu hissetmeni sağladılar, gerçek mutluluğun hissini. Seni üzecekler; sen de onları üzeceksin. Çok ağlayacaksın ama dökeceğin gözyaşları seni içten içe mutlu edecek. Çünkü yaşadığın bu keşmekeş hayatta hâlâ hissedebildiğini, hâlâ insan olduğunu ve canlı olduğunu bileceksin.

Photograph of Brooklyn Beckham by Damon Baker
Sevgili ben, sen her geçen gün güçlendikçe seninle gurur duyuyorum.

Damon Baker

ENGLISH VERSION

Information: This is the story of Damon Baker, and the photographs used in the blog post are taken by himself. The story is obtained with the permission of Damon Baker to be used in the Blog of1 Genç 1 Gelecek, a non-profit organization dedicated to empower the youth in Turkey. Damon kindly accepted our request to have his story translated into Turkish so that we can share it with the Turkish youth. We express our gratitude to him for his kind act and attitude. Enjoy this inspirational story of his!

Dear me, you’ve been through so much, far too much that it comes in flashbacks. You’ve loved, you’ve hurt, you’ve lived and you did it all yourself. You stood up at sixteen, you got out, you knew you were born for a reason. Do you understand that you’ve met and worked with some of the most talented and inspiring artists of your generation, and generations beyond you, I don’t think that has sunk in. You are going to meet people, you love this more than anything, it will feel like you have friends and family all over the world, that was always your dream, remember? To be loved and noticed for your mind and your art. But some of those people are only interested in your shell. They will lie to you to get what they want from you, they won’t care how you feel inside, they will hear your name and act certain ways towards you, this is life, this isn’t you, please don’t lose who you are, they don’t know better, they are trying to survive also.

Photograph of Cameron Dallas by Damon Baker

Dear me, everyone is going to see you a certain way, you are going to spend the first five years of your adventure poor and struggling but everyone around you will see you as rich, as privileged. You won’t know what to do when you are in a fancy restaurant, you won’t know the food on the menu, you won’t know how to act or dress, but you will learn. You will start to see money for your hard work but you don’t know what it’s like to have money so you are just going to enjoy the moment and live.

Photograph of Sam Evans by Damon Baker

Dear me, you are going to fall deeply in love, this is going to teach you a lot about yourself, it will help you with your insecurities, it will help you understand people. This is a good thing, try to hold on to that. So far you’ve had two great loves. They taught you so much. They made you feel the burning sensation you get when a camera is in your hand, the feeling of true happiness. They are going to hurt you and you are going to hurt them, you are going to cry a lot but those tears will secretly make you happy too because you’ll know that in the whirlwind life you are living, you can still feel, you are still human and you are alive.

Photograph of Brooklyn Beckham by Damon Baker
Dear me, everyday you are getting stronger and I am proud of you.

Damon Baker