Bir Hedef Belirledim

Yazar: Kaan Şamgul / Alp Disiplini Kayak Milli Sporcusu

Merhaba ben Kaan Şamgul, Türkiye Kayak Milli Takımı sporcusuyum, TED Ankara Koleji Özel Lisesi’nde 12. Sınıf UB programını okuyorum. Hem okulumu hem de sporumu yönetmenin zamanla avantajları ve dezavantajları oldu. Şu anda okulumda yaptığım spor ve başarılarım sayesinde burslu okuyor olmam, okul bakımından, en büyük avantajım olmuştur.

Kaan Şamgul

Türkiye’de fazla ilgi görmeyen bir sporu 5 yaşındaki çocuk nasıl oldu da hayatında bu kadar büyük yer oynaması için seçti diyebilirsiniz. Tabii ki ilk başta ne yaptığımdan pek haberim yoktu, özellikle babamın yardımıyla biraz öğrenmiştim ve çok da sevmiştim bu sporu. Zamanla birlikte kayma isteğim ve arzum da arttı, artık tatilleri bekleyemez, her fırsatta kayağa gitmek ister olmuştum. Büyüdükçe ilgim artıyor ve ne kadar boş zamanım varsa kayakla değerlendirmeye çalışıyordum. 9 yaşıma geldiğimde ilk yarışlarıma katıldım, Ankara 3.’sü ve 5.’si olmuştum. Türkiye çapında katıldığım yarışlarda ne kadar gerilerde kaldığımı görünce düzenli bir kulübe girip düzenli bir çalışmaya başlamam gerektiğini anlamıştım. 10 yaşında ilk defa AKUT Spor Kulübü ve Avusturya’da “Austria Racing Camps” ile tanıştım. O günden bugüne değin teknik eğitimlerimi Avusturya’da ve AKUT Spor Kulübü bünyesinde sürdürmekteyim. Milli Takım ile ise ilk defa 13 yaşıma geldiğimde gittiğim bir yaz kampı ile tanıştım. Ondan itibaren de her yıl Milli Takım antrenmanlarına, yurtdışı yarışlarına Milli Takım tarafından çağrıldım ve bugün 2018 ve 2022 olimpiyat hedefleri için çalışıyorum.

Kaan Şamgul

Kayak için çok zaman harcıyorum, çoğu insanın düşündüğünün aksine kayak sadece kışın yapılan ve yaza girince unutulan bir spor değil. Özellikle de benim için. Hem karasal antrenmanlarıma hem de kayaklı antrenmanlarıma yıl boyu devam ediyorum. Şu ana kadar sayısız zorlukla karşılaştım; antrenman günlerinin okul günlerine denk gelmesi olsun, dersleri ve konuları kaçırmam olsun… Fakat sürekli takip ederek, arkadaşlarımdan ve öğretmenlerimden destek alarak biraz zor olsa da okulda diğer arkadaşlarımla eşit bir şekilde gitmekteyim.

Hedeflerim her sporcunun hayalini süsleyen olimpiyatlara gitmek. Bunun dışında birçok hedefim var fakat hepsinin ana noktası olimpiyatlar için çalışmak. Bu çalışmamın ana motivasyon kaynağı daha önce Türkiye’de Kış Olimpiyatları’na gidip de iyi bir derece çıkarabilen sporcu olmaması, bu eksikliği kapatmak ve şu ana kadar ülkemizi olimpiyatlara giden herkesten daha iyi bir şekilde temsil etmek.

Kaan Şamgul’ün yarışması sırasında çekilmiş videosudur.

Kaan Şamgul Biyografi:

Alp Disiplini Kayak Milli Sporcusu

TED Ankara Koleji Özel Lisesi, Ankara

ATLETİK BAŞARILAR:

· 2018 Kış Olimpiyat Oyunları Aday Kadrosu Sporcusu

· Slalom 4. ve 6., FIS Palandöken Kupası, 2017

· Büyük Slalom 3. ve 6., FIS Sarıkamış Kupası, 2017

· Türkiye İkinciliği, Türkiye Şampiyonası, Erkekler U18, 2016–2017

· Büyük Slalom İkincisi, Türkiye Şampiyonası İkinci Etaplar, Erkekler U18, 2016–2017

· Slalom Birincisi, Türkiye Şampiyonası Birinci Etaplar, Erkekler U18, 2016–2017

· Büyük Slalom 24’üncüsü, EYOWF European Youth Olympic Winter Festival, 2017

· Slalom 3., Erkekler U16, Praloup Le Sauze Young Citizen Kupası, Fransa, 2015

· Türkiye 3., Türkiye Şampiyonası, Erkekler U16, 2015–2016

· Büyük Slalom 2. ve 3., Türkiye Şampiyonası İkinci Etaplar, Erkekler U16, 2015–2016

· Slalom 2., Türkiye Şampiyonası Birinci Etaplar, Erkekler U16, 2015–2016