Bizim Hikayemiz

Herkesin bir hikayesi vardır hayatta. Sokakta yanından geçtiğimiz her bir insanın, çevremizde gördüğümüz binaların içinde yer alan şirketlerin, müzede yer alan bir resmin, yani kısaca bir hikaye yatar gördüklerimizin arkasında. Ben de bu yazıda sizlerle hayatımın son 2,5 yılında yer alan bir hikayeyi, 1 Genç 1 Gelecek’i dilim döndüğünce anlatmak istiyorum.

Fotoğraf: Umut Baran Zorlu

Hayatımızın içinde yaşadığımız olaylar, içinde bulunduğumuz şartlar, çevremizde gördüklerimiz bizleri ister istemez etkilemekte. Her birimiz, farkında ya da değil, bunların sonucunda çeşitli duygu ve düşüncelere gitmekte ve az ya da çok bunları kendimizle bağdaştırmaktayız. İşte, benim için de çok farklı şeyler olmadı. Kendimce var olan hedeflerim ve hayallerimin peşinden giderken aldığım eğitim sırasında düştüğüm boşluk, düşüncelere, bu düşünceler içimde oluşan bir sıkıntıya ve bu sıkıntı da çözmem gereken bir probleme dönüştü. Hayatta ne yapmam gerektiğini çözmeye çalışırken, neyi neden yaptığımı anlamaya çalışırken bu konularda yalnız olmadığımı, benim gibi birçok gencin daha lise yıllarında böyle ağır bir yükün altında kaldığını görmem problemi ortaya çıkarmıştı benim gözümde. Bundan sonraki aşama bu problemi nasıl çözebileceğim ile ilgili düşüncelerle boğuşmaya geliyordu. Evde odamın ve salonun duvarlarına astığım kağıtlar üzerinde yazmaya başladım. Problem ne? Ben neler yapabilirim? Nasıl başlamalıyım? Yavaş yavaş elimizde hiçbir kaynak olmaması ile başlayarak bir şeyleri oluşturmaya başladım. Bu sırada ev arkadaşım da olan Cem Öztürk ile fikirler üzerinde konuşuyorduk ve onun da bu işin bir parçası olmasıyla 2 kişi olduk. 2015 Nisan ayında 2 kişiyle başlayan hikayemiz lise öğrencilerine mentorluk projesiyle faaliyete geçti. Hikayemizi, hayalimizi başkalarıyla paylaşmaya başladık. Çevremizdeki arkadaşlarımızın da ekibe katılmasıyla 17 lise öğrencisine ilerledikleri yolda yardımcı olmaya çalışan bir platform olduk.

Süreç içerisinde çok fazla fikirle, tartışmalarla, çalışmalarla platformu pivot etmeye karar verdik. Mentorluk güzeldi ancak dünyada eğitim alanındaki değişimleri görmezden gelmek imkansız. Bu nedenle atölye çalışması yapmaya ve lise öğrencilerine daha etkili katkı sağlayacak bir çalışmayı ortaya koymaya karar verdik. Ekibimizde her zaman çok değerli arkadaşlarımız gönüllü olarak çalıştılar. Bugün birçoğu farklı ülkelerde yüksek lisans programlarında burslu olarak okuyor. Bu bana her zaman kaliteli insanlarla çalışmanın önemini gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Zamanın ilerlemesiyle çalışmalarımızı farklı insanlarla paylaşmaya başladık. Bizimle fikirlerini paylaşan ve yol gösteren danışmanlarımız oldu. Erhan Erkut, Oğuzhan Aygören, Batuhan Aydagul, Alper Utku gibi farklı kurumlarda güzel işlere imza atan ve alanında uzman kişilerin de desteği ile atölyelerimizi her dönem geliştirdik ve öğrencilere faydasını arttırmaya çalıştık. Atölyelerimiz, en önem verdiğimiz nokta oldu bugüne kadar. Çünkü öğrencilerin eğlenerek öğrenmeleri, onların fikirleri ile iş gerçekleştirilmesi, odakta öğrencinin olması ve üretmeye yönelik proje çalışması yapılması felsefesiyle biz de onlarla beraber öğrendik.

Fotoğraf: Zekeriya Türkmen

Bugün geldiğimiz noktada ortaya çıkardığımız 5 projemiz ile öğrencilere çeşitli alanlarda destek vermek için gönüllü arkadaşlarımızla beraber elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunu söylerken gururla söyleyebiliyorum çünkü biz elimizde bir kaynak ya da arkamızda bir destek olmadan başladığımız bu yolda, zamanlarını ülkemizin daha güzel bir geleceği olması için harcayan gönüllü arkadaşlarımızla bilgimizi paylaşmanın önemini vurgulayarak, daha aydınlık bir geleceğe hep beraber çalışırsak gelebiliriz inancı ile güzel işler ortaya koymaya çalışıyoruz. Tabii ki hatalarımız oluyor; eksiklerimiz oluyor. Bunları duymaktan ya da öğrenmekten korkmuyor ya da alınmıyoruz. Bunları değiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Değişimin ortaya çıkması için kendimizin değişmesi gerektiğinin farkındayız ve bu farkındalığı yaymaya çalışıyoruz.

2,5 yıldır devam eden hikayemizde 1160 lise öğrencisine ulaşmış olmanın, onların hayatında güzel bir iz bırakmanın heyecanını yaşıyoruz. İçimizdeki bu güzel ateşin sönmemesi için de çalışmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki hikayemiz uzun olacak ve sonu güzel bir şekilde bitecek.

Çok sevdiğim bir sözü sizinle paylaşarak yazıma son vermek isterim. İngilizce olduğu için kusura bakmayın.

“There is nothing like a dream to create future!” — Victor Hugo

Murat Yiğen