Ertuğrul Belen ile “ Networking”

Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Merhaba, adım Ertuğrul Belen, Business Networking Akademi’nin kurucusuyum. Neredeyse 10 yıl önce kurulan Business Networking Akademi ile profesyoneller ve girişimcilerin güçlü ve güven odaklı bir çevre oluşturması için araştırmalar, eğitimler ve danışmanlık projeleri gerçekleştiriyorum.

Speed networking fikrinin sizin açınızdan ilk çıkış noktası neydi, sizi bu fikre ne itti?

BNA Speed Networking™ (Hızlı Tanışma Seansı) fikri üniversitedeki bir hocam sayesinde aklıma geldi diyebilirim. Galatasaray Lisesi’nden sonra yüzme bursu alarak A.B.D.’ye gittim. Staj ihtiyacım vardı. Hocamın desteğiyle staja ihtiyacı olan diğer öğrencilerle, şirketleri bir araya getiren bir etkinlik hazırladık. Etkinlik çok başarılı olmuştu. Ben dahil neredeyse tüm katılanlar en iyi şirketlerde staj yapmıştık. O günden sonra ne zaman bir konuda bir şeye ihtiyacım olsa, başka kimleri destekleyip birlikte başarılı olururuz diye düşünmeye başladım. Son 20 yılda 1.000'den fazla hızlı tanışma seansında 80 bin üzerinde girişimciyi, profesyoneli, öğrenciyi, vb. işbirliği için bir araya getirme fırsatını buldum.

Ertuğrul Belen, Speed Networking

Bundan sonra yaptığınız işi ve kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Hızlı tanışma seanslarıyla başlayan yolculuğum son 10 yılda profesyonel eğitimlere, CEO Networking Programı’na ve danışmanlıklara dönüştü. Sahada geliştirdiğim metodolojilerin hızlı sonuç verdiğini görmek beni heyecanlandırıyor. Bu çalışmaları uluslararası çapta hayata geçirmek istiyorum. Ayrıca “Girişimciliğin Altın Kuralları” ve “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” kitaplarından sonra şimdi “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” kitabım yayına hazır. Bu kitapların İngilizce’ye çevirisinin tamamlanıp tüm dünyada okunmasını hayal ediyor ve bu doğrultuda hazırlanıyorum.

Network kurmak sizce neden bu kadar önemli?

Benim için networking yanımdaki kişinin başarılı olmasını sağlamak demek. Birini tanımak ise ona nasıl destek olacağımı bilmek demek.

Bunlardan sayamayacağınız kadar çok yaptığınızda size değer veren insanlardan oluşan bir çerçeve oluşturabiliyorsunuz. Buna popüler kültürde tanınırlık da diyorlar. Böyle değerli bir çerçevenin içine hangi resmi koyarsanız koyun, güzel duruyor. Üniversiteden sonra 8 yıl özel sektörde çalıştım. Bu dönemde dahi hızlı tanışma seanslarıyla çevreme durmaksızın destek olmaya devam ettim. Bir gün geldi, tutkum işim oldu.

Özetle, network kurmak benim için su içmek ya da iyi insan olmak gibi doğal bir kavram.

Son olarak gençlere bu konuda vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?

Çok satanlara girmeyi başaran Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı kitabında detaylı kaleme aldığım şu 10 adıma dikkat etmelerini öneriyorum.

1-Hedeflerini belirle. Emin olmasan bile merak ettiğin alanları belirle.

2-Hedefin ya da merakın doğrultusunda çalışmak istediğin kurumlarda tanışmak istediğin insanları listele.

3-Başta LinkedIn olmak üzere sosyal ağlardaki profillerini düzenle. Bu senin dijital ilk izlenimin!

4-Asansör konuşmanı tasarla. Kendini tanıştırırken ve hemen sonrasında sohbeti nasıl devam ettireceğinle ilgili hazırlık yap.

5-Tanışmak istediğin kişilerle nerede karşılaşabileceğini araştır. Harekete geç!

6-Tanıştığın kişilerle sohbetini zaman içinde sürdür. Bayramlarda ve diğer önemli günlerde onları rahatsız etmeden ve sıkmadan temasta kal.

7-Tanıştığın kişileri hatırlamak için kendi cep telefonu rehberini etkili kullan. Kişileri ve sohbetinizi hatırlatan notlar kaydet.

8-Zaman içinde tanıştığın kişiler arasında ortak noktalar fark edersen, her iki tarafın onayını aldıktan sonra onları tanıştır.

9-Birini tanımak demek ona nasıl destek olacağını bilmek demektir. Önce çevrene nasıl fayda sunabileceğini keşfet. Yani önce ver!

10-Güvenilir bir insan olmak için sadece yetkinliklerini değil, karakterini de geliştir.

Networking’le ilgili hangi faydalı kaynakları paylaşabilirsiniz?

Şu okuma kaynaklarını önerebilirim:

– Networking Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı: Tüm kitapçılarda bulunabilir.

– Networking Blog: http://www.networkingakademi.com/blog/

– CEO ve Lider Networking Röportajları: http://www.networkingakademi.com/ceo-roportajlari/

– Asansör Konuşması Modülü: www.networkingakademi.com/asansor-cumlem-asansor-konusmasi/

Ertuğrul Belen Hakkında:

Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek, kişi ve kurumların hedeflerine yönelik güven odaklı ilişki ağı stratejilerini tasarlamak vizyonuyla Business Networking Akademi’yi kurmuştur.

20 yılın üzerindeki networking deneyimlerini Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ metodolojisiyle tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 grup şirketine ve 80 binin üzerinde profesyonel ve girişimciye Türkiye’de bir ‘ilk’ olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış, LinkedIn ve tescilli networking eğitimleri vermiştir.

Networking eğitimleri, LinkedIn çalıştayları, Speed Networking™ uygulamaları ve CEO Networking Programı’nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları” kitaplarının yazarıdır.

TEDx konuşmacısı olan Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur.

Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır.

Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

Özge’yle evli, Dila ve Martin’in babasıdır.