GENÇ GİRİŞİMCİ: Edward Hollands

İngiltere’de girişimcilik kültürü ülkemizden çok daha ileri seviyelerde. Girişimcilere verilen destekler, yatırımcıların girişimlere bakış açısı, girişimcileri desteklemek için kurulan kurum ve kuruluşlar, devletin destek mekanizması çok iyi bir şekilde gidiyor. Tabii bunun meyvesini de alıyor İngiltere. Telegraph’da çıkan habere göre 2014 yılında 581.000 yeni şirket kurulmuş, 2015 yılında ise bu sayı 600.000’i geçmiş. Bunda büyük katkılardan bir tanesi de ülkede düzenlenen Startup Britain kampanyası olmuş. Kampanya ile beraber kurulan startup sayısı rekora ulaşmış ve yıl boyunca her dakikada bir startup kurulması gibi bir istatistiği yakalamış.

http://www.telegraph.co.uk/finance/yourbusiness/11327630/A-company-born-every-minute-in-2014.html

İngiltere’de Türkiye’ye göre çok daha küçük yaşlarda girişimcilik ile uğraşan gençler bulunmakta. Ben de sizlere konuşma fırsatı yakaladığım genç bir girişimciden bahsedeceğim; Edward Hollands. Ed’e kurmuş olduğu iş ile ilgili ve genel birkaç soru sordum. Onun girişimcilik yolundaki serüvenini aşağıda bulabilirsiniz:

1)The Advert Man i ne zaman kurdun? Fikir aklına nasıl geldi ve bu fikrin nereye gideceğini düşünüyorsun?

Şirketi 2015 Ağustos ayında kurdum ve o zamandan beri ivme kazanarak büyükmekte. Önümüzdeki aylarda ilk kampanyamızı duyuracağız. Üniversiteden dönerken yolda yanımdan geçen kasalarının üzeri boş olan kamyonetler dikkatimi çektiğinde fikir aklıma geldi. Birden, eğer benim yürttüğüm bir iş olsa ve reklam vermek istesem, reklam vereceğim yer burası olurdu diye düşündüm. Bu hikayenin başladığı nokta oldu.

Edward Hollands

2)Girişimciliği sevmenin sebebi nedir? Ne girişimciliği çekici yapıyor senin için?

Özgürlüğü seviyorum; Tabii bu hem güzel bir şey hem de kötü! Kişinin kendi motivasyonunu yukarıda tutması lazım. Ayrıca disiplinli olmak çok önemli. Eğer bunları sağlayamazsan iş kuruyorum derken zamanını çok kolay bir şekilde boşa harcayıp bir hiçle ortada kalabilirsin. Girişimcilik çok zor bir iş ve bu çok çalışmayı gerektiriyor. Başarmak için kararlı olmak şart. Kararlı olmanın temelinde de fikrine olan inancın yatıyor bence.

3) Genç bir insansın ve şu an bir şirketin var. Şirketi kurma yolculuğunda, bu işi yürütürken, ne gibi zorluklar yaşadın. İnsanların genç olmandan dolayı sana karşı tutumu nasıldı? Onları bu işi başarabileceğine nasıl ikna ettin?

Genç olmanın kendine özgü zorlukları var tabii ancak birçok insan genç olup böyle bir işe girmemden etkilendi ve yardım etmek istedi. Fakat güven bana, bu işleri daha da kolaylaştırmadı. İnsanların seni ciddiye almasını sağlamak ve ikna etmek gerçekten zor. Ben bunun için her zaman işlere profesyonel bir şekilde yaklaştım ve profesyonel olduğumu ortaya koyarak kanıtladım. Bir kişiyi ikna etmeyi başardığında, diğer insanlar seni ciddiye almaya başlıyor.

4) Şu anda The Advert Man’in durumu finansal olarak nedir? Satış yapmaya başladınız mı? Kaç kişisiniz şu anda?

Teknik olarak para kazandık bu sene ama önümüzdeki kampanyalar çıkana kadar herhangi bir para kazancım olmayacak. İnsanları acele ettirmeye çalışmak gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Peşin para en iyisi. Unutulmaması gereken nokta şu ki satış yapmak senin planladığın zamandan 3 kat daha fazla zamana alıyor. Bu Temmuz ayında biraz para kazanmayı bekliyorum kendi geçimime destek olmak için ancak bu kampanya lansmanlarını ne zaman yapacağımıza göre değişebilir. Benle beraber bir kişi daha var. Bana özellikle fuarlarda yardımcı oluyor. Öğrendiğim bir şey varsa o da işini olduğundan daha büyük göstermek ve bunu zaten yapıyormuş gibi aktarmak. Böylece insanları ikna etmen çok daha kolaylaşıyor.

5) Hayatta en büyük hayalin nedir? Seni her gün yataktan kaldıran sebep nedir?

Girişimci olmak her zaman hayalimdi; Sadece ne tür bir iş ile girişimciliğe başlayacağımı bilmiyordum. Şimdi ise kendi işimi büyütmek ve Richard Branson gibi yapmak istiyorum: Sürekli büyümek ve farklı işler kurmak. Şu an yaptığım işi seviyorum ve bu her gün yataktan kalmamı sağlıyor. Kötü günümde bile yataktan kalkmamı ve yola devam etmemi sağlayan işimi sevmem. Zor günlerde hiç durmadan işlerle uğraşmak beni bütün gün sürüklüyor. Kendinize inanamayabiliyorsunuz.

6) İş dünyasında networking için ne düşünüyorsun? Senin için önemli mi?

Yerel iş insanlarını tanımak gerçekten çok önemli. Birçoğu destekleyici ve senin ilerlemene yardımcı oluyor. Düzenli olarak yerel networking etkinliklerine katılmak yüzünün tanınırlığı için büyük katkı sağlıyor. Ayrıca bu tür etkinliklerde kiminle tanışacağını asla bilemezsin!

7) Birçok genç girişimci olmak istiyor. Ancak maddi sebeplerden dolayı bir şirkete girip çalışmak zorunda kalan çok fazla kişi var. Hayatlarını devam ettirmek için para kazandıkları işleri olması lazım. Senin bu durumda olan gençlere tavsiyen ne olurdu?

Part-time iş bulup kendilerini destekleyebilirler. Kötü zamanlar fikirleri test etmek için en iyi zamanlar.

8) Şirketin kuruluş sürecinde yaşadığın en heyecan verici an veya durum neydi?

İlk satışımı gerçekleştirmek mükemmel bir andı. Birinin size yeterince inanıp parasını vermesi inanılmaz bir heyecan. Bu anı yaşamak 6 ayımı aldı ancak buna kesinlikle değdi. Haftalarca gülümsemeye devam ettim.

9) Son olarak şirketin ile ilgili bize bilgi verebilir misin?

Benim şirketimin yaptığı iş gerçekten basit. Temel olarak yaptığımız, boş olan kamyonet, kamyon , tır kasalarını reklam panolarına çevirmek. Şu anda İngiltere’de operasyon gösteriyoruz. Çeşitli küçük opsiyonlar sağlayabiliyor, hatta istenilen yol güzergahı üzerinde çalışma yapabiliyoruz. İsterseniz www.drivenmedia.co.uk ve www.theadvertman.co.uk websitelerinden şirketi inceleyebilirsiniz.