Kültür Sanat

Merhaba arkadaşlar,

Kültür sanat alanına ilgi duyanlar için öneri niteliğinde paylaşmak istediklerim var. “Üç beş kültür yapalım” cümlesi liseden çok sevdiğim edebiyat öğretmenlerimden birinin bir sabah sınıfımızda kurduğu cümlelerden birisi. Şu an konuşacaklarımız da bu tema etrafında şekillenecek. Üç beş kültür yaptığımız bu yazıda keşfetmeyi sevenler için kitap, sergi ve albüm önerilerinde bulunacağım.

Bu yazımda özellikle paylaşmak istediğim, bu ay beni etkileyen iki kitap var. Birisi Simyacı ile tanıdığımız Paulo Coelho’ya ait anlatı türünde bir eser. Işığın Savaşçısının Elkitabı. Hayata dair ümitlerinizi canlandıracak, kısa sürede motivasyonunuzu yükseltecek ayrıca okurken kendinizi “Işığın Savaşçısı” olarak hissettirecek, aforizmalarla dolu, sade, akıcı ve spiritüel bir kitap. Sizinle kitaptan bir kaç cümle paylaşmak istiyorum; “Işığın savaşçısı yüreğinin sessizliğinde, kendisine yol gösterecek bir ses duyacağını bilir.”

“ Işığın savaşçısı, “Yaşadığımız âna dikkatimizi daha fazla verebilmek için günleri ve saatleri düşünmekten vazgeçmeliyiz,” diyen Laozi’ye kulak verir.”

“İşte bu yüzden ışığın savaşçısıdır onlar. Başarısızlığa uğradıkları için. Soru sordukları için. Durmadan anlam aradıkları için.”

155 sayfalık bu kitabı yalnızca toplu taşımada okusanız bile birkaç güne bitirebilirsiniz. Ayrıca motivasyona ihtiyaç duyan arkadaşlarınıza, ailenize de hediye edebileceğinizi eklemiş olalım.

Bir diğer kitap ise ikinci yeni akımına mensup önemli şair ve mütefekkirlerimizden Sezai Karakoç’a ait bir şiir kitabı. Körfez-Şahdamar-Sesler. Her dizesinin derinden etki yaratacağına inandığım bu ince kitaptaki bir şiirden, benim en sevdiğim şiirlerinden olan İnci Dakikaları’ndan birkaç dize paylaşmak gerekir.

“Sen bana yeni yılsın her dakika / Her dakika bir yaşıma daha giriyorum

Sen benim üstüne titrediğim güzel ve yeni / Saatim kadar saadetimin gözbebeği zamansın / Ben bin parçaya bölündüm her parçasında / Her parçasındayım kırkayak sesli boğuk arkadaşlığın”

Geçen hafta gezdiğim bir sergiden de bahsetmek istiyorum. İstanbul’da Salt Beyoğlu’nda 28 Nisan 2019'a kadar sürecek güzel bir sergi var; Makbul Tarihin Tutsakları. “Üçüncü Dünya Enternasyonalizmi” kavramını anlamanıza yardımcı olacak, sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen tarafından hazırlanmış, filmler ve fotoğrafların büyük emeklerle hazırlanmış olduğu, ilgi çekici, görselliğiyle ve içerdiği bilgilerle tatmin edici bir sergi.

Son olarak iki farklı müzik türünden iki albüm önerisinde bulunacağım.

Birisi opera sanatçısı Zafer Erdaş’ın 2006'da çıkardığı Buram Buram Anadolu. Erdaş, bu albümde Anadolu’nun sevilen türkülerini opera tarzında yorumluyor. Sarı Gelin’i bir de bu sesten bu tarzda dinlemenizi öneririm. https://www.youtube.com/watch?v=s-zbJSf1v9Y

Son albüme gelirsek Mumford&Sons’tan Kasım 2018'de çıkan Delta albümü. Folk grubu olarak yolculuğuna başlayan Momford and Sons zamanla müziğinde indie ve rock motiflerini de göstermeye başladı. Son albümleri folk müziğe oldukça uzak olsa da güzel bir albüm. Benim favorim bu albümde Woman. https://www.youtube.com/watch?v=hXEBQpIhmgc

Sizlerle bu hafta paylaşacaklarım bu kadar. Eğer sizin de önerileriniz varsa bize Instagram 1 Genç 1 Gelecek sayfası üzerinden veya bu yazının altına önerilerini yorum bırakarak ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere!:)