Lilliputlar’ın Hikayesi

Öncelikle röportajı yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hakan Keleş

31 yaşındayım. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi ve Anadolu Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyim.

Mimarlık alanını seçmeye nasıl karar verdiniz? Bu alanda sizi çeken etmenler neler oldu?

Başlarda çok istekli değildim. Açıkçası mimarlıkla ilgili çok bir fikrim yoktu. Ben daha çok güzel sanatlar istiyordum ama biraz ailemin de yönlendirmesiyle mimarlığı tercih ettim. Eğitimin başlarında alışmak zaman aldı ama zamanla çok sevdim bu dünyayı.

Şu an fotoğraf ve illüstrasyon ile de uğraşıyorsunuz. Bu çalışmalara ne zaman başlamıştınız? Bu alanlarda kendinizi nasıl geliştirdiniz?

Ortaokul zamanlarımdan beri karikatür çiziyorum. Lisede ve üniversitenin ilk yıllarında mizah dergilerinde çalışmışlığım var. Mizah dergileriyle ilk karşılaştığımda bakarak, taklit etmeye çalışarak başladım. Sonra sürekli çizip sürekli pratik yapınca çizgi, bir noktaya geliyor. Fotoğrafa da her zaman ilgim vardı bir kanaldan. O da amatör olarak makineyle, sonraları da cep telefonuyla sürekli sokak, mekan, bina fotoğrafları çekerek ilerledi.

Sosyal medya üzerinden bir proje başlattınız. Lilliputlar olan bu proje nasıl aklınıza geldi?

Lilliputlar Çalışması — Hakan Keleş

Aslında bir proje değil bu işler. Severek yapmaya başladığım bir illüstrasyon serisi. Paylaştığım yer de sosyal medya olunca insanlar geri dönüş verdiler ve bu noktaya geldi. Bir gün, kız arkadaşımı yolda beklerken çizdiğim bir illüstrasyonla başladı. Adını da bir arkadaşım koydu; “Gülliver’in Gezileri”nden esinlenerek.

Şu an instagram’da haakankeles hesabınızda birçok çalışma mevcut. Takipçisi de çok fazla. Bu çalışmalarda aktarmak istediğiniz bir mesaj var mı? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Şu sıra bu serinin işlerini paylaşıyorum. Ne kadar sürer bilmiyorum. Her birinin kendi içeriği ve hikayesi var benim açımdan. Fakat özellikle bakan insanlara bir mesaj verme kaygım yok. İlham da genellikle sokakta yürürken geliyor. Çektiğim iyi bir fotoğraf varsa onun üzerine ekliyorum karakteri.

Lilliputlar Çalışması — Hakan Keleş

Sizin ilerideki hayalleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

İlk amacım doktoramı bitirmek. Devamında Lilliputlardan bir kitap yapmak istiyorum. Sonrasında da başka projelerim var; çizgi roman, animasyon vb. gibi… bakalım :)

Gençlere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Tavsiye vermeyi çok sevmem. Ama yaş ilerledikçe büyüklerin söylediği, kulağa beylik gelen tüm klişelerin gerçekleştiğini görüyorsunuz. O yüzden, gerçekten çok çalışmak önemli, sevdiğiniz işe kendinizi vermeniz gerçekten önemli. Hayata pozitif ve yapıcı bakmak önemli.

Bir de, devir dijital devri, araçları iyi kullanmak gerek ama amaç da olmamaları gerekiyor. Hayatın sosyal medya olmadığını içselleştirmek lazım. Gerçek hayat dışarıda…

Hakan Keleş’in Lilliputlar Çalışması’ndan fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz :) Ayrıca diğer çalışmalarını da instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Lilliputlar Çalışması — Hakan Keleş
Lilliputlar Çalışması — Hakan Keleş
Lilliputlar Çalışması — Hakan Keleş