Teknoloji Çağında Genç Olmak

Merhaba, ben Enis Getmez, 18 yaşındayım. Yaklaşık 10 yaşımdan beri yazılım ile uğraşıyorum. En başta, geçirdiğim bir kaza sonrası okuldan belli bir süre ayrı bulunmak zorunda kaldım ve evimdeki bilgisayar ile uğraşmaya başladım. Bu sırada yazılıma merak sardım ve internet üzerinden Basic 6.0 ile ilk yazılım dilimi öğrenmiş oldum. Ardından .net, python, c, javascript/react native dillerini öğrenmeye (lise yıllarımda) başladım.

Enis Getmez

Çocukluğumdan beri içimde mühendisliğe, bilime ve teknolojiye karşı bir merak kıvılcımı vardı. Bu merakımı giderebilmek için internetten elektrik elektronik ile ilgili yazıları, makaleleri okuyarak kendimi geliştirmeye başladım. 14 yaşımda Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen FLL (First Lego League) etkinliğine katıldım. Burada gösterdiğim performanstan dolayı Artistanbul’dan staj teklifi aldım. Bu benim ilk staj deneyimimdi. Bu süreç boyunca maker projeleri yaptım, eğitim içerikleri yazdım ve siber güvenlik üzerine bazı çalışmalarda bulundum. Aynı zamanda Artistanbul’da staja başlamadan önce arkadaşlarımla beraber bir sumo robotu takımı oluşturup sumo robotu yarışmalarına katıldık. Artistanbul bu süreçte sumo robotlarımıza sponsor olarak beni ve arkadaşlarımı desteklemeye devam etti.

Artistanbul yaşantıma yeni bir boyut katmıştır. Oradaki stajımdan sonra, daha fazla araştırma yapmaya başladım. Kendimi geliştirmek için çalışmak zorunda olduğumun farkındaydım. Bunun için de hackathon yarışmalarına katıldım. Şu anda 10’dan fazla hackathon deneyimim bulunmakta. İlk hackathon tecrübem olan “TADhack”e 2015 yılında katıldım.O zamanlar IoT Türkiye’de yeni yeni duyulmaktaydı. Ben de 48 saat içerisinde Tweeter’den kontrol edilebilen akıllı yazıcı projesi yaptım. Bu projeden dolayı TADhack’te INTEL tarafından 1.lik ödülüne layık görüldüm.

Bu hackathondan sonra Tweefeeder adında evcil hayvanlarımı uzaktan besleyebileceğim bir sistem geliştirdim ve opensource olarak yayımladım.

Sonraki süreçte birçok hackathona katıldım ve yaklaşık 6 tanesinden ödül aldım. Hackathonlar benim için çok büyük dönüm noktaları oldular. Çünkü hackathonlarda bir konu hakkında daha detaylı düşünüp bir proje hazırlayabilmeyi öğrendim. Aynı zamanda bu hackathon süreçlerinde büyük firmalardan iş teklifleri aldım.

9. sınıfa geldiğimde 4 arkadaşımla beraber bir araya gelerek dünyanın en büyük robotik organizasyonu olan FRC (First Robotic Competition) için bir takım kurduk. 2016 yılında bu takım ile birlikte ABD’de düzenlenen bölgesel yarışmada “Rookie All Star” yani bu turnuvada ilk yılı olanlar arasında şampiyonluk ödülü aldık ve dünya şampiyonasına çıkmaya hak kazandık.

FRC ( First Robotic Competition)

Dünya şampiyonasında yine ülkemizi temsil ederek “Rookie İnspration” ödülünü aldık. Bu sayede dünya şampiyonasında ödül alan ilk Türk FRC takımı olduk. 2017 yılında Türkiye’de düzenlenen FRC Off-Season turnuvasına katılarak 4 ödül aldık. Bunlardan bir tanesi en büyük 3 ödülden biri olan “Winning Alliance” ödülü, yani en yüksek robot performansını sergileyen ittifak takımlarına verilen ödüldür. Ardından tekrar ABD’de düzenlenen bölgesel turnuvasına katıldık. 2017 bölgesel turnuvasında “Engineering Inspration” ödülünü, yani 3 büyük ödülden bir diğerini, aldık. Bu sayede NASA tarafından dünya şampiyonası için sponsorlandık.

Aynı zamanda bu süreçte medyada çok ilgi gören “Kuyu Köpeğin” kurtarılmasıyla ilgili robotik kol geliştiren ekiplerden bir tanesi olma onuruna sahip olduk. Ben de bu süreçte Kuyu kolun pnömatik ve elektronik aksağanlarından sorumluydum.

Potoğraf: TRT 1 Kanalı Ana Haber Bülteni Ekran Görüntüsü

FRC süreçleri bir yanda devam ederken aynı zamanda diğer çalışmalarıma devam ettim. 10. sınıfta Türkiye’nin dört bir yanından liseli öğrencileri toplayarak “Gelecek” adında bir maker takımı kurdum. Gelecek, aynı zamanda ilk liseli maker takımıdır. 27 kişilik bu takım ile gündelik hayattaki problemlerimize çözümler aradık. Aynı zamanda bilimi ve teknolojiyi yaymak için İzmir ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yaklaşık 12 kere liseli öğrencilerin katılabildiği ve daha önceden tecrübeli insanların tecrübelerini aktardığı meetuplar düzenledik.

10. sınıftan sonra biyoteknoloji, giyilebilir teknolojiler, yapay zeka ve güneş panelleri üzerine merak sardım. Yeniden yeni bir sürece başladım. Bu süreç içerisinde izlediğim bir TEDx konuşmasından etkilenerek felçli hastaların felçli bölgelerinde impulslar oluşturarak yapay nöron görevi gören bir cihaz geliştirdim. Bu projeyle de uluslararası bir yarışmada 2. oldum. Şu ana kadar yüzlerce proje geliştirdim ve içlerinde yer aldım.

En büyük hayallerimden bir tanesi şu anda olduğu gibi gelecekte de insanların hayatlarına dokunabilmek ve hayalde kalan değil gerçekleşen projelere imza atabilmek.

Enis Getmez
http://www.enisgetmez.com/