(45/100) eProdavač

Dnešní svět je složitý. Jsme obklopení velkým množstvím různých produktů a není snadné se ve všech vyznat. Pokud něco potřebujeme obvykle začneme hledáním na internetu. Moc ovšem nepochodíme, pokud neznáme doménu daného produktu. Třeba jste někdo kdo shání spacák, ale vůbec nic nevíte o vlastnostech materiálů ze kterých je to vyráběno a nemá vůbec žádnou představu o značkách. Jelikož chcete vybrat uvážlivě, začnete pročítat články a diskuze věnujícím se tomuto tématu. To ovšem zabírá drahocenný čas a amatérsky získané informace nemusí vést ke správné volbě produktu.

Vhodnější je zajít přímo na prodejnu a pobavit se o tom s prodavačem, expertem jenž se v dané doméně vyzná. Jenomže někam jet, taky zabírá čas a nejde to realizovat v kteroukoliv denní dobu.

Návrh řešení

Vytvořit chatbot jako elektronického prodavače. Celé by to mohlo být postaveno na expertním systému, přičemž báze dat by se sestavila ze znalostí reálných lidí. Nejednalo by se o žádné syrové katalogové data jak je tomu v dnešních eshopech, které nabízejí jen různé filtry. Ale šlo by o vedení dialogu stejně jako když zákazník hovoří s prodejcem v kamenné prodejně.

Tento chatbot by se měl chovat co nejvíce přirozeně jako člověk. Tedy dialog začít pozdravem, zákazníka se zeptat s čím by mohl pomoci a ten následně svými slovy popíše svůj požadavek. Pokud se bude jednat o zákazníka, který pořádně neví co hledá, je důležité, aby se role v podávání otázek otočila. Tedy nebude se ptát zákazník, ale chatbot zákazníka.

Dobrý prodavač se pozná tak, že převezme kontrolu nad celým procesem. Nejen, že zákazníkovi pomůže upřesnit jeho požadavek, ale navíc mu nabídne správné alternativy řešící jeho problém.

Expertní systém (eProdavač) může být doplněn o rozpoznávaní sentimentu (např. řešením od Geneea), aby dokázal včas rozpoznat jestli v průběhu dialogu zákazníka neztrácí. V takovém případě by měl strategii prodeje upravit.