(98/100) Sdílená jízdenka

Letos v létě jsem dostal pokutu za jízdu v pražské MHD. A přitom jsem měl kupón v hodnotě několika tisíc korun zaplacený až do listopadu. Open card jsem měl sebou, za to to nebylo. Bylo to, z mého pohledu, za naprostou banalitu. Open card ta malá plastová kartička má taky svou platnost. A přesně v den kontroly revizorem to byly tři dny po její platnosti. Škoda, že pokutují i takovou věc. Jsem normálně platící zákazník, ale i tak se mnou zacházeli jako s černým pasažérem.

Návrh řešení

Předcházet těmto drobným přestupkům formou sdílené jízdenky. Ideálním adeptem jsou SMS jízdenky. U té není potřeba prokazovat totožnost. Šlo by o síť lidí, členů, kde by se každý den zakoupila jedna celodenní jízdenka. Ta by se nasdílela, třeba skrze mobilní aplikaci, mezi všechny členy této sítě. Každý člen by tak měl stále k dispozici jednu celodenní jízdenku pro MHD.

Členem by se mohl stát jen ten kdo zaplatí malý vstupní poplatek. Jeho výše by se měla pohybovat řádově do 30,- až 40,- korun za rok. Přibližně 3,- koruny za měsíc. Více ne, aby se to vyplatilo. Cílem je získat co nejvíce členů. Při dnešních cenách v Praze by ideální počet byl kolem 1000 lidí.

Celodenní jízdenka stojí 110 Kč. Na celý rok to dělá 40.150,- Kč. Při tisíci lidech je to 40,15 Kč za rok na člena. Pokud bude méně členů, dá se to optimalizovat vyřazením některých dnů. Třeba na víkendy by se jízdenka nepořizovala.

Aby nedocházelo ke zneužití této jízdenky, mohlo by se v systému nastavit určitý počet použíti za rok. Má to být náhražka za občasné zapomenutí dokladu, překročení platnosti dokladu apod., proto by mělo na každého člena stačit kolem pěti jízdenek za rok.