59. Gün — Yağ-şasın!

Yüzdük, yüzüyoruz ve ikinci ayı tamamlıyoruz..

Geçtiğimiz hafta iş çok yoğun olduğundan maalesef yazmaya ne vaktim, ne enerjim el vermedi ama içimde birikti diyebilirim :)

Kendime sözümü tutuyorum ve sporu gerçekten hayatımın önemli bir yerine konumlama çalışmalarımı devam ettiriyorum. Geçen hafta dört kez yağ yakıcı kas antrenmanlarına katıldım ve sonucunu da aldım! Perşembe günü tartılma sonucunda bir hafta içinde 1.8kg yağ verdiğimi ve buna ek olarak da 700gr. kas kütlesi kazandığımı buradan gururla aktarmak isterim. İki aylık performansımı sorarsanız şayet atalardan kalma yöntemle söylersem; tartıda 14kg ama doğru yönden bakarsam toplam 8,5kg yağ verdim! Başladığım gün doktorumun iki aylık hedefi ise maks. 6–6.5kg arası bir yağ gitmesiydi. İlk ay 3,5kg olan yağ yakımı, sporu hayatıma sokmamla ikinci ay 5kg’ yükseldi. Tamamen büyük kas guruplarını, yüksek nabız eşliğinde çalıştırmaktan geçiyor bu süreç ve gerçekten de hayatıma bile etkisi çok. Kondisyonum her geçen gün artıyor. İlk başladığımda 31sn dayanabildiğim ‘plank’ egzersizini bugün 46sn’e çıkardım.

İnsanoğlu ne garip! Hayatımızda genlerimize kadar işlettiğimiz bazı bilinçler var ve bunlar yanlış dahi olsa bizim hayatımızı kontrol ediyorlar. Yüz yıllardan bu yana anca yerçekiminin üzerimizdeki etkisinden yola çıkarak bir ağırlık biriminden bahsettik ve bu artık bizim normumuz haline geldi. Yaşadığımız teknoloji devriminin bu güzide ,yıllarında ise artık yağ, kas, su kütlesi dahil vücudumuzun parçalarını ayrı ayrı bile analiz eden aletler neredeyse evimize kadar girdi ama biz hala hedeflerimizi ve başarıları tartıda azalan kilogram cinsinden ölçüyoruz. Bu ay toplam üç kilogram verdiğimi düşündükçe sinirlerim bozuldu durdu. Bu arada bel çevremi ölçtüğümde 5cm kadar incelme ve 5kg’dan fazla yağ verip, su toplamış olmam hiç mi önem arz etmedi benim için. Norma bakar mısınız? Bildiğin en sağlıklı cinsten inceldiğim bir dönem vücudumun su tutması sonucu tartının bana gazabıyla çekilmez hale geliyor! O yüzden bundan sonra hedefimi daha farklı birimler üzerinden ilerletmeyi düşünüyorum.

Geçen iki haftadan bu yana karbonhidrat ihtiyacı duymaya ve ufak tatlı ve ekmek krizleri yaşamaya başladım. O yüzden diyetisyenimle konuşarak bu hafta vücud tepki vermesin diye iki-üç gün sabah tostları devreye soktum ki bilinçli tüketeyim ve başka türlü kontrolsüz saldırmayayım. Ağırlığın takıldığı dönemlerde beden bunu hep yaparmış ve kendini koruma altına almak için karbonhidrat tüketme yoluna gidermiş. Bu dönem alışkanlıklarımı spor yönünde ilerletip, kendimi ufak kaçırmalar dahi olsa kati şekilde tutmalıyım. Riskli bir dönemden geçiyorum.

Geçen hafta iki gömleğimi attım bile :) Giydiğimde o kadar komik durdu ve etrafımda o kadar şişman kimse olmadığı için direk evimin önündeki çöpe gitti! Bu konuda bağışlayabileceğim bir öneri var ise almak isterim çünkü 1–2 ay içinde tüm gardrobum çöpe gidecek. Mesela önümüzdeki hafta bir adet pantolonumu gözüme kestirdim, bir terzi operasyonuyla 4 kişiye pantalon çıkabilir kendisinden!

Bu arada ilk başta 43 çıkan beden yaşım, bu hafta 41'e ve 1.04 olan bel-kalça oranım da 1.0 a düştü! Yani bir çok önemli hastalık riskimi yüzde olarak hatrı sayılır bir şekilde düşürmüş oldum.

Devam, devam, devam! Kaldı 121 gün..

Yarın görüşmek üzere..