90. Gün — İlk Devre

Bildiğin 3 ay :) Mübarek üç ayların sonuna geldik. 180 günlük yolculuğumun ilk yarısını tamamladım. Kah güldüm, kah ağladım, kah kilo verdim, kah durdum ama bir şekilde atlattım. 9'u yağdan 17kg’ı geride bıraktım ve sporla kendimi çok daha fit bi’ hale getirdim. Dağda Sarp’ı yamaçta kızak kaydırırken farkettim ki; bir saat boyunca yukarı aşağı koştum ama kalp atışlarımı beynimde değil normal yerinde hissettim.. Şimdi bir bu kadar daha kaldı ve sonrasında da ikinci kuşak sıkılaşma dönemine gireceğim. İkinci üç ayımı artık herşeyi daha iyi öğrendiğim için daha rahat atlatacağım ama sosyallik beni dürtmeye başladığı için de zorlanacağım dönemler artacak. İkinci üç ayımda amacım 20kg! Bunun yine 10kg’ı yağdan yakmam gerekecek! İşim daha zor ve arada tatiller vs. de giriyor. Sonuçta bu bir hedef tutar ya da tutmaz ama emin olduğum bir konu var ise yaza 95kg. yağ oranı %20'ler civarında (+/-) omuzları yapılı bir Cenk olarak gireceğim.

Dün bütün gün şekersiz meyve kompostosu ve yağ yakan lahana çorbası içerek geçirdiğim bir detoks günü yaptım. Bugün de protein kaybı olmasın diye öğlen tavuk akşam ise evde fırın somon yaptık. Gamze’nin portakal zestli fırın somonu yanında da zencefilli, taze soğanlı ve balsamik süslemesiyle yeşil ince kıyım salata..

Yorgun kalkmış olmama rağmen akşam 17:30'da 650kcal.’lik terleme antrenmanı yaptım. Henüz net tartılmadım ama amacım Çarşamba gününe kilo vermiş gitmek! Şubat ayına yetişebilmem için bu ay grip, baş, ağrı demeden spora devam etmem gerekiyor. Ocak ayını kısmetse 115 kg. bitirmek istiyorum.

Artık diyet hayatımın bir parçası oldu. Ekstra eforum sadece kaçırmamak için, onun dışında ilk başta yıllardır alıştığım yeme-içme alışkanlığımı değiştirmem çok zamanımı aldı ama oldu! Hala da aralarda çıka gelse de genel itibariyle birbirimize ısındık diyebilirim :) Ekmeği tam bırakmasam da insani boyutlara taşıdım ve beyaz ekmek yemiyorum. İçki aklıma çok az geliyor ve iki kadeh şarap içtiğim serbest günüm bile oldu. Pizza çok canım çekiyor ama yemesem de oluyor ve aralarda kendime ödül tanıyorum. Sebze yerken çok zorlanıyordum çünkü hayatım boyunca yemedim artık gayet ayırmadan yiyorum. Salata konusunda kendimi geliştirmem gerekiyor. Zeytin yemezdim artık yiyorum, haşlama yumurta yiyemezdim artık seviyorum, balığı çok tercih etmezdim artık iple çekiyorum! Nereden bakarsanız bakın bu dönemin bana çok iyi geldiği aşikar. Spor artık beni mutlu ediyor ve inceldikçe daha da etmeye devam edecek.. Bu izlenimleri daha çok ilerleyen dönemlerde paylaşıyor olacağım.

Bugünden sonraki bir amacım da bağışıklık mekanizmamı geliştirmek. Kendimce bir karar aldım ve iki haftadır baş ağrılarımı, geçirdiğim gribal mevzuları kendime ve etrafıma daha az hissettiriyorum. Eskiden boğazım ağardığında dünyalar yıkılırdı şimdi hayata elimden geldiğince aynı tempoda devam ediyorum. Bunlar hafif konular ama yine de az grip olsam daha rahat olacak, bu da bağışıklık sistemimden geçiyor!

Yarın görüşmek üzere..

Like what you read? Give Cenk Kıran a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.