Akvizice inovace: Příběh o Davidu a Goliášovi
První ze sedmi přístupů k inovacím/ Seriál o inovačních taktikách
— by Pavlína Louženská
Na první pohled se akvizice start-upu zdá jako výhra v loterii - kromě produktu ověřeného trhem si kupujete i kompletní sehraný tým, což je ve světě, kde je v Praze 0% nezaměstnanost, priceless. Navíc při propočtu, kolik by stál interní vývoj a marketing, se nákup inovace často zdá tou levnější variantou.
Ale jak už to u příběhů, kde je na první pohled všechno snadné, bývá, i u akvizice start-upu korporátem jsme narazili na seznam věcí, na které by si obě strany měly dát pozor. Přestože jsou následující řádky vyplněné příběhy z pekla, rozhodně připojení další firmy často splňuje to, co všichni od inovace obvykle očekávají — skokový posun. I proto dává perfektní smysl.
Goliáš si kupuje svého Davida
I přesto, jak moc se o prodeji start-upů píše na TyInternety, je mezi skoro stovkou našich respondentů jen zlomek firem, které doopravdy start-up koupily a (!) hraje u nich ve firmě nezastupitelnou roli. I protože k opravdovému spojení/napojení nikdy nedošlo.
Často je totiž akvizice inovace příběhem o střetu kultur. Goliáš si kupuje svého Davida a najít společný jazyk je oříškem. David přináší produkt, na kterém nechal krev, pot a slzy a Goliáš hledá pragmaticky nový zdroj příjmů.
Potřebovali by k tomu Gandalfa
Zařazení start-upu do struktury korporátu je úkolem jak vystřiženým pro Gandalfa. Není to totiž jen potřeba procesních změn, ale hlavně sladění kultur, které málokdy patří do CV projektových manažerů. Bilbo Pytlík se tak potkává se Sauronem (v horším případě) nebo Elfy (v lepším případě), učí se jíst ze stejného kotlíku a bojovat za stejnou věc. A chybí jim u toho zkušený průvodce.
HR je ve SPINNu jedním z nejhůře vnímaných oddělení. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat firmy, kde HR aktivně zasahuje do firemní kultury a mění ji, podle respondentů, k lepšímu. A tak není překvapením, že nedokáže při transformaci pomoci. Obvzlášť při napojení technologických start-upů je pak šance na porozumění mizivá.
Úkol si proto berou na triko projektoví manažeři, finanční ředitelé nebo jiné role ve firmě, které se na akvizici koukají řečí čísel. Jak říká jeden z našich korporátních respondentů: “V souboji záměru s business casem prohraje vždy záměr.” Firma tak často po nějaké době ztrácí původní tým start-upu a s ním i mindset, který měla akvizice dodat. S tím mizí i motor, který produkt poháněl dopředu, dával mu smysl. A s novým týmem ho hledá znovu, pokud vůbec tu šanci od mateřské firmy dostane.
“Pro start-up může být šest měsíců otázka přežití, pro korporaci doba, za kterou se dvakrát sešel board.”
Rozdílné vnímání
Není to jen společný jazyk, ale rozdílný kontext, kde akvizice inovace krachuje. Od vyjednávání o akvizici, kde narazí na rozdílné vnímání peněz i času (pro start-up může být šest měsíců otázka přežití, pro korporaci doba, za kterou se dvakrát sešel board), až po samotné fungování v rámci firmy. Je to celý ekosystém nástrojů, ve kterém je start-up zvyklý fungovat, a který často naráží na procesy nové mateřské lodi. Můžou to být i maličkosti. Některé start-upy zmiňovaly, jak je pro ně důležité používat Macbook nebo Google Docs, což jim procesy korporace neumožňují. Je to nekomfort v jednotlivostech, který může eskalovat až k odchodu týmu z nového působiště.
Sázka do loterie
Pokud jsem na začátku psala, že se akvizice start-upu může zdát jako výhra v loterii, tak je potom potřeba reflektovat, jak pravděpodobná je. Stejně jako se jen mizivé procento start-upů stane pověstným jednorožcem a s tím do toho jdou i investoři, měly by se velké firmy podobně koukat i na akvizici externí inovace a přizpůsobit tomu svoje plány. Protože by byla mýlka vsadit celou strategii inovace (a přežití) na jedinou kartu.
Příběhy a závěry, které zmiňujeme, vycházejí z 87 rozhovorů se zástupci start-upů a korporací, a jsou odrazem právě jejich zkušeností. Budeme rádi, pokud nám napíšete a také se svěříte svým příběhem, pohledem na věc. Hledáme akvizice, které se povedly, firmy, kterým se podařilo dobře nastavit celou kulturu i služby, které mění zákaznickou zkušenost, a vznikly ve spolupráci s externím dodavatelem. Protože příběhů o inovacích, které jsou prý jen buzzword, jsme četli mnoho.
Víte, že SPINN 1.0 už si můžete stáhnout?
A na začátku roku 2018 se můžete těšit na další kapitoly.
PS: Inovace je týmový sport. Pojďte se stát na chvíli členy našeho týmu a zjistěte jak inovace u vás ve firmě nastartovat. Třeba na workshopu Začněte změnu pomocí HCD.