Co dokáže studentská demonstrace na sociálních sítích?

2FRESH
2FRESH Ideas
Published in
5 min readApr 4, 2018

– social listening pro #VyjdiVen by Olga Szélesová

V poslední době bylo stávek hned několik a nás zajímalo, jaký dopad mají na sociálních sítích. Zpracovali jsme tak social listening pro akci #VyjdiVen. Tady jsou jeho výsledky a pár bodů, které by si každý markeťák měl ze stávky odnést.

Že mladé politika nezajímá? A už vůbec ne na sociálních sítích? Organizátorům protestní akce #VyjdiVen se v polovině března podařilo dokázat opak. Celkem 360 organizátorů ve 104 městech mobilizovalo studenty a do ulic jich podle odhadů vyšlo až 45 000. A byli slyšet.

V 2FRESH jsme k 19. březnu v nástroji SentiOne zmapovali přes 19 000 zmínek o #VyjdiVen, které zasáhly na sociálních sítích cca 4 miliony lidí. Peak v dosahu i počtu zmínek přišel, ne překvapivě, v moment konání akce, tzn. mezi 12. a 13. hodinou 15. března.

Překvapivě silný Instagram

62 % těch, kdo se k demonstracím vyjadřovali, byli muži. Primární platformou pro diskusi o #VyjdiVen byl Facebook. Tam se odehrávaly dvě třetiny diskusí. 12 % zmínek pochází z Twitteru a překvapivě silnou pozici zaujal mezi protestujícími studenty i Instagram s necelými 7 procenty. Naopak na YouTube, který se obvykle v souvislosti s mladší generací skloňuje, jsme zaznamenali jen 56 zmínek hashtagu, tedy 0,26 %.

Zeman, Aeronet, ale i babička s transparentem

Kampaň měla dva virální momenty.

  • Video, kde děti vyjadřují podporu akci, spustilo nejen vlnu hrdosti a pochval, ale hlavně rozladění. Negativní sentiment s komentáři o zneužívání dětí pro politické účely převažoval.
  • Pomyslným symbolem akce se stala fotka babičky děkující studentům. Tu sdíleli nejen studenti a starší lidé, ale i školy, které akci vyjádřily podporu. A nesla sebou tak pozitivní a neutrální sentiment.

Skoro 70 % zmínek na sociálních sítích mělo neutrální sentiment, ale ten negativní převálcoval pozitivní s 21 %. Naprostá většina negativních komentářů se odehrávala na Facebooku. Je zajímavé sledovat, jak negativní sentiment s dobou, která od konání akce uplynula, vzrostl. Byť jen o 1 %.

  • Hlavním terčem kritiky byl Miloš Zeman, až po něm Andrej Babiš. Lidé odsuzují jeho postup při sesazeni Michala Murína z GIBS, stejně tak kritizují jeho lži v médiích.
  • Negativní sentiment s sebou nesl i polemiku o stavu demokracie v Čechách. Komentáře pak reagovaly hlavně na samotný text výzvy #VyjdiVen.
  • A z druhé strany názorové barikády schytali vlnu kritiky i samotní studenti. Kromě komentářů o tom, že měli jít k volbám a ne stávkovat, mnoho diskusí a komentářů posílalo studenty zpět do lavic. Protože údajně neví nic o životě, neplatí daně a politice vůbec nerozumí. A stávky se účastní jen proto, aby se ulili ze školy.
  • Velmi negativně se diskutovalo ve skupinach podporujících Rusko a exit z EU a NATO. Studentská akce si tam vysloužila kromě mnoha konspiračních teorií i články a komentáře plné nadávek. Kromě Aeronetu to byly ještě Echo24.cz a ParlamentníListy.cz, které nejvíce rozdmýchávaly debatu o #VyjdiVen.
Vlevo lokality, kde se nejvíce diskutovalo; uprostřed výskyt pozitivních zmínek; vpravo výskyt negativních zmínek

Pozitivní a neutrální zmínky k akci, kterých bylo v součtu 79 %, odkazovaly na historickou kontinuitu studentských protestů.

  • V pozitivních a neutrálních komentářích k akci starší lidé hlavně vyjadřovali podporu a vděčnost studentům. Studenti zase zmiňovali odkaz rodičů a prarodičů a jejich boje za demokracii. S tím, že co se nyní na politické scéně odehrává, zdaleka neodpovídá tomu, o co během Sametové revoluce usilovali. Studenti také v diskusích bránili právo na vlastní názor i jeho relevanci a vyspělost.
  • Z médií byly na sociálních sítích nejvíce slyšet profily Hospodářských novin, Aktuálně.cz a ČT24. Twitter profil @hospodarky akci věnoval 21 zmínek, které nasbíraly celkem 321 interakcí.

Apolitičnost je křehká

Z politických stran se na akci pokusili svézt TOP09 a Piráti. Ke škodě celé akce se potom proklamovaná apolitičnost demonstrace organizátorům těžko dokazovala. Hlavně v moment, kdy vyšlo najevo, že jedním z organizujících studentů stávky na brněnském gymnáziu je člen místní buňky TOP09. I proto častým komentářem, hlavně pod videem dětí, bylo, že akci údajně pořádá “demokratická žumpa, Havloidi a Kalouskovci,” kteří jen zneužívají děti ke zpochybnění výsledků demokratických voleb.

Lekce ze stávky pro marketéry

  1. Dosah skoro 4 miliony lidí jen skrze sociální sítě by mohl na první pohled budit dojem, že se silné téma bez tradičních médií hravě obejde. Ale byla to i síla vyjádření organizátorů na ČT, Seznam Zprávy nebo DVTV, ať už online nebo offline, která pomohla hashtag dostat do povědomí a výrazně tak zvedla povědomí o akci.
  2. 21 % negativních komentářů a ve vaší sociální bublině ani jeden?! Analýza #VyjdiVen je dalším z důkazů, že na druhou stranu názorové barikády je občas těžké dohlédnout. I proto je důležité nástroje jako SentiOne využívat.
  3. Přestože se dnes o generaci studentů SŠ a VŠ mluví jen v kontextu YouTube a Instagramu, stále ještě mají reálný dopad na celospolečenskou diskusi i jiné sítě. Bude zajímavé sledovat, jak se jejich podíl na zmínkách v čase zvyšuje či snižuje.
  4. I kvůli tomu, že social listening bere v úvahu jen veřejná data a diskuse, které zmínily hashtag akce, Instagram Stories, které vzápětí zmizí, či soukromé účty, které mnoho studentů využívá, jsme nemohli brát v úvahu. Pokud bychom k datům měli přístup, pravděpodobně by zvýšila reálný dosah akce, ale hlavně by pomohla akcelerovat počet neutrálních a pozitivních komentářů ke stávce.
  5. Každá kampaň potřebuje symbol. A ta na sociálních sítích obzvlášť. Obrázek, který se dá sdílet bez komentáře a při tom jasně vystihne pointu. Babička s transparentem je důkazem, že i když symbol neurčí pořadatel/značka jako tomu bylo před několika měsíci s červenou kartou pro Zemana, veřejnost si ho najde sama.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.2fresh.cz <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

--

--

2FRESH
2FRESH Ideas

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.