Co znamená být designér

– by Petr Slavík

Už jste se pravděpodobně setkali s diskusemi na téma kdo je to designér. Každý to asi vidí jinak, takhle to má třeba náš UX designér Petr. A jak to máte vy? Klidně pojďme rozvířit diskusi.

Občas se mě někdo zeptá, čím se vlastně živím. Já tu otázku nemám rád, nebo na ni spíš jen nerad odpovídám, protože se většinou zvrhne ve spirálu vysvětlování, že to není o práci ve Photoshopu od devíti do pěti.

Což mě už několikrát přivedlo k úvaze, co vlastně znamená být designer a jaká je ta hlavní klíčová vlastnost, kterou designer musí mít, aby mohl svou práci dělat kvalitně. Záměrně se nebudu zabývat názvoslovím a rozdílem mezi grafikem, vizuálním designerem nebo koncepčním designerem, to by mohlo být celkem na dlouho.

Začnu jedním příkladem.

Určitě si také pamatujete, když vás v autoškole při první jízdě posadili do auta a vy jste kromě točení volantem, brzdění a řazení rychlosti museli sledovat ještě dopravu, značky a chodce na přechodech. Celé se to zdálo jako neřešitelný problém. Ale po nějakém čase se pohyby zautomatizovaly, v provozu jste začali vidět jen ty věci, které jsou pro vás důležité a ty ostatní váš mozek odfiltroval. Během řízení teď zvládnete i telefonovat nebo poslouchat rádio a zároveň neumřít ve strašlivé autonehodě.

Jde o základní vlastnost lidského mozku. Veškeré opakující se události začne postupně filtrovat a činnosti automatizovat tak, aby uvolnil kapacitu pro nové vjemy. Jde o schopnost učit se ve své ryzí podstatě. Zvykáme si na svět kolem sebe.

A ve výsledku si zvykneme téměř na všechno, i na sebevětší nesmysly. Na to, že v autě nemáme kam dát kelímek s kafem, na záchody v Palladiu s bezkontaktní sušičkou a dveřmi na kliku. Bereme jako samozřejmost, že nás sluchátka tlačí na brejle, že musíme stát frontu na Lítačku nebo že nám jednou za čas spadnou klíče do kanálu.

Tyhle a spoustu dalších každodenních obloží většina lidí akceptuje a moc nepřemýšlí nad tím, že za každou z nich je schovaná nějaká designová příležitost, která buď vyřeší něčí potřebu nebo alespoň udělá jeho život o něco lépe stravitelným. A to je přesně to, co by dle mého názoru měl designer umět. Všímat si světa kolem sebe, zejména jeho skrytých nedokonalostí.


Pro příklady nemusím chodit daleko.

V předchozí práci jsme s kolegou často chodívali na oběd do jedné vývařovny na Kavčích Horách. Přestože poměr hostů k číšníkům byl cca 1:2, většinou jsme čekali tak dlouho, že jsme v pohodě stihli i celou plzeň, ještě než nám přinesli polívku. Až kolegu jednoho dne napadlo odstranit většinu neschopné obsluhy a nahradit ji mobilní aplikací. Za dva týdny měl funkční prototyp, otestoval ho v ostrém provozu a teď je z nápadu již životaschopný startup, o kterém možná ještě uslyšíme.

Pro další příklad sáhnu přímo k nám do 2FRESH. Dlouho jsme řešili možnosti Trella, které jsme chtěli přiohnout pro potřeby konkrétních projektů. Pokud jsme ho používali tak, aby splňovalo potřeby designerů, nevyhovovalo to projekťákům a naopak. Trápili jsme se s tím dlouze a vytrvale, až jednoho dne přišel náš Kája s nápadem vytvořit agregační vrstvu pro projekťáky běžící nad tímto nástrojem přes API. A voila, teď máme funkční prototyp, který zatím vypadá víc než dobře.

Oba tyto příklady spojuje fakt, že si někdo všiml designové příležitosti, kterou nikdo jiný do té doby neviděl, opravil ji a zlepšil tak život sobě a dalším lidem ve svém okolí.


Ale co když si takových detailů prostě nevšímáte? I přesto, že je někdo nadanější než jiný, je to především o cviku a nastavením mysli. Sepsal jsem tři konkrétní tipy, které mně osobně dost pomohly:

Buďte věční začátečníci

Dívejte se na věci čerstvýma očima. Snažte se k nim přistupovat tak, jako byste je nikdy předtím neviděli, i když už je používáte po několikáté. Není to lehké, ale do určité míry lze tento mindset po chvíli tréninku vědomě nastavit.

Učte se od dětí

Pozorujte děti a jejich čirou zvědavost, kterou jsme my dospělí ztratili už dávno, nejspíš někdy během prvního stupně základky. Pokud máte děti v předškolním věku, nebo jsou alespoň někde ve vašem okolí, určitě jste nejednou dostali otázku “A proč?”. Všimněte si, že na většinu těchto rýpavých otázek neexistuje uspokojivá odpověď = designová příležitost.

Myslete kriticky a nesmiřte se s tím, že “to tak prostě je”

Pokud opravdu nutně nemusíte, nepřizpůsobujte se věcem, které by jinak šly odbýt slovy: tak to prostě je. Raději přemýšlejte, co můžete udělat pro to, aby to tak nebylo. Třeba designer Peter Fabor takhle navrhl, jak by mohl vypadat ideální interface pračky pro muže.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.2fresh.cz <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.