Po čom túžia single ľudia

Asi ste sa už stretli s pojmom singles párty - akciou pre nezadaných, na ktorej sa spoločne zabavia a zoznámia. Vieme však o singles ľuďoch viac? My sme pomohli TešíMa jednu takú párty pripraviť, čoho súčasťou bol aj výskum s takmer 600 singles ľuďmi. Ak vás zaujíma, ako sa singles zoznamujú, čo vyhľadávajú a aké majú problémy, čítajte ďalej.


Byť single znamená slobodu

Ak ste si mysleli, že život single ľudí sa musí točiť len okolo snahy si niekoho nájsť alebo utápaní sa v depresii, vôbec to tak nemusí byť. Single ľudia z nášho dotazníka si užívajú slobodu, možnosť byť pánom svojho času a neprispôsobovať sa inej osobe.

“Sloboda. Môžem si robiť, čo chcem a kedy chcem - a nemusím to nikomu vysvetľovať, pýtať si povolenie, ospravedlňovať sa.”

Minca má samozrejme dve strany a niektorým ani sloboda nevyváži nehu a podporu milovanej osoby. Väčšina respondentov však uviedla, že skôr ako aktívne hľadanie partnera uprednostňujú náhodné stretnutia.

Ako sa ľudia zoznamujú

Sociálne siete majú značný vplyv aj na hľadanie partnera – 28% respondentov využíva online zoznamky a 30% zoznamovacie aplikácie ako Tinder. Že to môže fungovať, nám potvrdilo niekoľko respondentov, ktorí si takto našli aktuálneho partnera.

“Spoznali sme sa tak, že mi napísala na Tinderi. Väčšinou si tam strieľala z mužov.”

Väčšina však vsádza na spoločné záujmy a navštevuje akcie, kde môže vytúženú osobu stretnúť. Pre 64% respondentov je ideálny scenár, že sa zoznámia cez spoločných známych. Práve vďaka rovnakým záujmom a spoločným známym sa zoznámila väčšina našich zadaných respondentov.

“Zoznámili sme sa vďaka spoločným záujmom - konkrétne lezeniu. Napísala som inzerát v menšej FB skupine, že hľadáme ďalšieho človeka do partie na lezecký výlet a dotyčný sa pridal.“

Odpovede na otázku, čo je pri zoznamovaní sa na druhom človeku najdôležitejšie, nás neprekvapili: pre väčšinu respondentov to je najmä charizma a charakter osoby, vzájomné sympatie a spoločné záujmy.

“Hlavne s tým človekom musí byť pohoda a sranda. Nastavenia ako napríklad vlnová dĺžka, spoločné videnie sveta, ciele, sny, zaujímavý charakter / osobnosť, podobnosti v záujmových oblastiach.”

Skepsa, ale záujem

Hoci väčšina respondentov výskumu považuje singles párty za dobrý nápad, mnohí odpovedali, že to nie je akcia pre nich – opak je však pravdou. Na singles párty TešíMa prišlo dokopy zhruba 600 ľudí. Je teda možné, že by skeptický prístup bol akýmsi mýtom a predsudkom? My si myslíme, že áno.

“Ľudia to stále považujú za niečo trápne a násilné, no malo by to byť najmä prirodzené, v príjemnej atmosfére, ktorú dotvorí dobrá hudba, a hlavne s veľa hrami a aktívnymi socializačnými katalyzátormi, ktorí aj nesmelých ľudí alebo ľudí, čo majú problém osloviť druhých, ľahko a najmä nenápadne s opačným pohlavím (alebo aj rovnakým:D) zoznámia.”

Párty mala celkovo dobrú odozvu a úspech – ľudia sa bavili ako na parkete, tak pri zoznamovacích hrách, pre ktoré však bude potrebné vytvoriť samostatný priestor, aby si tak prišli na svoje naozaj všetci. A zoznamovanie? V dotazníku pre zúčastnených sme sa dočítali, že väčšina tých, ktorí sa zapojili do hier, sa zoznámili s 5 až 15 ľuďmi.


Čo z toho vyplýva? Ak ste single, vsaďte na spoločné záujmy a vyrazte medzi ľudí – pokojne aj na takú singles párty. A ak ste toho svojho partnera už našli, zamyslite sa nad tým, či vo vašom okolí nie sú dve single duše, ktoré treba navzájom zoznámiť. Určite vám budú vďačné. :)

Like what you read? Give Katarina Zalanova a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.