Proč jsou malé změny důležitější než jedna velká

2FRESH
2FRESH Ideas
Published in
3 min readJul 31, 2017

--

by Pavlína Louženská

Na cestě mapování inovací narážíme na dva typy. Disruptivní inovace je kategorií, která otevírá peněženky i inovační centra. Je na jazyku a ve snech většiny těch, se kterými jsem měla možnost v posledních měsících mluvit. Bývá zhmotněná v misích a vizích start-upů a velké firmy o ní mluví jako o klíči k přežití. Jen když se doptávám na konkrétní realizované projekty, obvykle se rozhostí ticho. Ze dvou důvodů. Buď jsou na sebe zbytečně tvrdí a cokoliv menšího než lety do Vesmíru není dost disruptivní, nebo se doopravdy ještě nic nepovedlo.

Druhá inovace, o které mluvíme často jen tak, aby se neřeklo, je procesní/inkrementální. E-mailové šablony, rychlejší check-in nebo optimalizovaný náborový proces se zdají být Popelkami inovace. Jen do chvíle, než spočteme stovky tisíc dolarů a člověkohodin, co ušetřily. Pokud samotné šetření nestačí, tak tyhle neviditelné projekty vytvořily prostor věnovat se hledání létajícího auta a léku na AIDS.

Aby mohl Usain Bolt překonat světový rekord, trénoval celé roky postupným zvyšováním zátěže. V knížce Where ideas come from píše Steven Johnson, že Isaac Newton zkoumal gravitaci deset let, než mu na hlavu spadlo jablko a on dokázal přesně formulovat definici.

Jedna z nejzajímavější situací, kterou vidíme napříč respondenty SPINN, je dynamika vývoje trhu. Je těžké předvídat, co bude za rok. Budoucnost je plná černých labutí, které mohou kompletně obrátit situaci. Proto jsou procesní změny tak důležité. Pomáhají nám měnit firmu zevnitř a tak i zvenku a postupně tak vytváříme prostor pro jablko. Pro inovaci, která bude ve zpětném zrcátku vypadat jako disruptivní.

Pět lekcí ze SPINN

  1. Nečekejte zásadní změny přes noc. Založení inovačního centra možná udělá skvělé PR, ale ne zázrak. Za zázraky stojí v naprosté většině tvrdá práce, která potřebuje čas.
  2. Věnujte pozornost i malým projektům, které umožňují měnit firmu a její mindset, a oceňujte je. Kdo to dělá skvěle? V jedné z korporací, která se s námi do SPINN zapojila, rozjeli skupinu Millenials, kde mladí zaměstnanci přemýšlí o tom, jak posunout nadnárodního giganta pomocí inovativních projektů.
  3. Jakékoliv oddělení může přijít se změnou, která vás posune. Zapojte je. Skvělý příklad? AXA Assistance vytvořila inovační tým napříč odděleními i zeměmi. A na konkrétní projekty si vytahuje do terénu i právníky nebo kolegy z asistenční linky.
  4. Oslavujte i malé výhry. Budete mít pocit, že se projekt posouvá, což bude mít zásadní vliv na náladu týmu a pak i jeho produktivitu. Kdo to dělá dobře? Díky zapojení sprintů dnes vývojářský tým Economia dokáže vypuštět MVP ve stejné kadenci jako leckteré start-upy.
  5. Buďte chytří a všímejte si během rozhovorů se zákazníky ne slov, ale potřeb. Clayton Christensen, autor Innovator’s Dilemma vysvětluje, že od tlaku na distruptivní model, jsme se přesunuli k fokusu na servis potřeb Jobs to be Done: “Musíme pochopit, o co lidem ve výsledku jde. Firmy by se měly soustředit na kontext.” Ihned tak pochopíte, že jim jde o rychlost přesunu z A do B a ne o to čím. V praxi vás to může dovést k tomu, že místo nového webu potřebujete jen zrychlit načítání stránek nebo zkrátit dobu dodání balíčku.

Přidejte se také do SPINN a získejte srovnání, jak si vedete v kontextu inovací s podobnými firmami. Napište nám na spinn@2fresh.cz nebo vyplňte kontaktní formulář a my se vám ozveme.

Co je SPINN?

Když jsme se v 2FRESH začali zabývat otázkou inovací, přišli jsme na dvě věci. Že lidé nenávidí slovo inovace a že se o inovacích hodně mluví, ale ve výsledku se jich jen zlomek uskuteční. A protože věci rádi zkoumáme do hloubky, chtěli jsme zjistit ten záhadný důvod, proč inovace často zůstávají jen na papíře. Začala tak vznikat studie SPINN — Study of Problems with Innovations.

Kdo za tím stojí?

Pavlína Louženská, Lukas Pitter, Adam Sobotka, Markéta Freiwilligová, Anna Libová a Veronika Jílková

z 2FRESH

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> spinn.study <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

--

--

2FRESH
2FRESH Ideas

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.