Změny musí jít rychle, přelomově a hladce. Vážně?

2FRESH
2FRESH Ideas
Published in
4 min readOct 17, 2017

by Pavlína Louženská

Jsou mýty (a hypotézy), které se nám ve SPINNu táhly jako červená nit bludištěm inovačního procesu. Postupně budeme vybírat ty nejpopulárnější. V čem se najdete vy?

Co je SPINN? Když jsme se v 2FRESH začali zabývat otázkou inovací, přišli jsme na dvě věci. Že lidé nenávidí slovo inovace a že se o inovacích hodně mluví, ale ve výsledku se jich jen zlomek uskuteční. A protože věci rádi zkoumáme do hloubky, chtěli jsme zjistit ten záhadný důvod, proč inovace často zůstávají jen na papíře. Začala tak vznikat studie SPINN — Study of Problems with Innovations.

Inovace musí být rychlá

Opravdu?! Vidíme u těch nejprogresivnějších, že rychlost inovačního cyklu doopravdy závisí na povaze samotné inovace a kontextu. Ve světě, kde “disrupt” je nevyšším oceněním, jsou známé příklady společností, které inovovaly tak radikálně, že ohrozily svou vlastní existenci. Mnoho ultrarychlých společností, které jsme zkoumali, sice navenek “dělá inovace”, ale namísto ověřených funkčních prototypů nových obchodních příležitostí jsou to často jen PR aktivity.

Úspěšné firmy dokážou navázat inovační strategii na svůj primární business a hledají směry, kam by se mohl rozvíjet. Důležitá je často učící křivka, která přichází s postupnými rychlými iteracemi než jeden velký skok.

I díky tomu je inovace velmi spojená s tématem rozvoje lidí. “Rychlost je o výběru lidí, co tam máme. Umíme vyhypovat nadšení, takže kluci zůstanou přes noc. První Facebook Bot jsme napsali za večer,” vyprávěl nám zakladatel start-upu. Což jen doplnil inovační manažer společnosti z oblasti energií: “Bez zapojení všech lidí do inovací, nemá inovace šanci na úspěch. Inovace je strategií celé naší skupiny.” Rozvoj lidí často zůstává jen v kompetenci HR, a při tom ovlivňuje inovaci daleko zásadněji než přísun nových bean bagů (a rozpočtů) do inovačního centra.

Inovace musí být přelomová

Že inovace musí být přelomová a rychlá je oxymorón, který způsobuje tendenci běhat v kruhu. Výsledkem je společnost, která chce prototyp vyrobit za týden, ale zároveň by v rámci prototypu chtěla otestovat, zda se vyplatí výlety balónem do ionosféry. Ty nejlepší společnosti s tímto paradoxem umí pracovat. Buď se adaptovaly na pomalejší cyklus zcela zásadních inovací a snaží se zjistit jejich úspěch co možná nejdříve, často pomocí marketingových prototypů, nebo se naopak snaží definovat změnu co nejmenší, snadno ověřitelnou a rychlou. IT startup nám to v rozhovoru pro SPINN jen potvrdil: “Spíše iterujeme a zlepšujeme se malými krůčky. Neexistuje pro nás špatný produkt, ale je špatné, když se produkt nezlepšuje.” Inovace je tak často jiným směrem pro změnu. S nepředvídatelnou situací na trhu, je často zásadní, že se firma umí měnit, ne přesně, jakým směrem míří.

Z tohoto úhlu pohledu je jedno, jestli prodáte inovaci za týden tím, že vyrobíte prezentaci v PowerPointu, nebo implementujete pilotní provoz nové služby dvakrát do roka. Mezi našimi respondenty jsou firmy, jejichž MVP trval rok, ale výsledný produkt je přelomovým formátem v technologii i zpracování. To, co byste měli měřit, není rychlost, ale přínos pro obchod. “Není to o tom, jestli rychle, nebo pomalu, ale najít optimální rychlost, abychom dokázali ten čas využít co nejlíp,” zaznělo od manažerky větší firmy.

Existuje návod, jak inovace dělat

Poradenské firmy generují instantní návody na to, jak pracovat s inovacemi a i kvůli tomu si většina firem prošla trnitou cestou. I proto samotné slovo inovace během každého rozhovoru vyvolávalo velké vášně, zvednutá obočí i frustraci. Z našich zkušeností vyplývá, že jediná správná cesta neexistuje, ale jsou nástroje, které mohou pomoci nespadnout do propasti. Velké korporace dnes dokáží být při vývoji MVP stejně rychlé jako start-upy, díky tomu, že využívají agilní metodiku a transparentní systém plánování úkolů pro vývojový tým. Globální firmy s mnoha zaměstnanci umí přinést lidskost a motivaci díky strukturované zpětné vazbě a častým rozhovorům jeden na jednoho. I start-upy, které vytvářejí radikálně nové produkty si dnes mohou ušetřit mnoho peněz a vynaložených hodin díky výzkumu a ověřování.

Nenechte se odradit mýty a klišé, které o inovacích panují. Už první ochutnávky SPINNu prozrazují, že třeba mýtus o progresivních start-upech a zaprášených korporací není vůbec pravdivý. Nenechte se okouzlit instantními návody na pravdu a příběhy disruptivních změn, je to často jen naflouklá bublina. Nalepte si na stěnu v zasedačce heslo Back to basics a najděte si partnery ve firmě i mimo ní. Takové, kteří vás nenechají zapadnout do bubliny vlastní pravdy a polevit v cestě za změnou. A napište nám, jak to jde.

Zajímá vás, jak si s inovacemi stojíte na českém trhu? Snažíme se do studie vybírat firmy, které nám dají jinou odpověď než jen: To záleží. Rádi si o tom popovídáme i s vámi. Napište nám na spinn@2fresh.cz nebo nám nechte kontakt ve formuláři.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> spinn.study <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

--

--

2FRESH
2FRESH Ideas

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.