30+ книг, які варто прочитати до 30 років за версією Independent

Складання власного списку книг, обов’язкових для прочитання — вже традиція для багатьох популярних інтернет-видань. Редакція Independent не залишилась осторонь цього тренду — ми ж пропонуємо вам поглянути на цю добірку і знайти варіанти для подарунків на різдвяні та новорічні свята: переконані, що у вас є чимало знайомих «під 30», яким сподобається одна чи більше із цих книжок.

«Медитації» Марка Аврелія (Meditations)

Коли дорослішаєш, починаєш розуміти, що ніколи не настане час, коли все буде йти так, як ти сподівався. «Медитації» є колекцією персональних нотаток щодо вдосконалення розуму та стійкості від римського імператора Марка Аврелія, котрий правив між 161 та 180 роками і увійшов в історію як один із «правителів, що були філософами».

Більшість своїх нотаток він створив у заключне десятиліття свого правління, в доволі «темні» і непрості часи свого життя. Його версія стоїцизму релевантна реальності і досі, навіть через майже 1800 років — і рекомендована усім, хто шукає в собі сили подолати складні обставини та упоратися із негативними емоціями чи персональними поразками.

«Міф про Сизифа та інші есеї» Альбера Камю

Кожному із нас потрібна причина, аби вранці вставати з ліжка. І в кожного рано чи пізно виникає питання, навіщо. Камю вбачає у людському житті безкінечну боротьбу із ірраціональністю заради пошуку сенсу свого життя, якого насправді не існує — це неначе міфічний богатир, котрий котить каменюку під гору, а потім вона котиться з гори, і все починається від самого початку.

Втім, на відміну від стародавнього міфу, Камю намагається донести нам думку про те, що в самому цьому процесі закладено сенс та необхідність пошуку своєї мети.

«Злочин і кара» Фьодора Достоєвського

Хоча багатьом із наших читачів історія про жебракуючого студента, котрий зарубав стару жінку заради примарного скарбу, не здається аж ніяк джерелом натхнення, закордонні літературознавці та поціновувачі російської літератури постійно включають цей твір Достоєвського до списків книг, які варто прочитати в своєму житті.

Насправді все дійсно глибше за просту історію-конфлікт: у кожного буває час, коли єство повстає проти ваших переконань та внутрішніх заборон. Достоєвський через історію студента Раскольнікова намагається показати конфлікт між раціональною свідомістю та болем і «темною стороною» свідомості — і в цьому знаменита «великоросійськая тоска», якої у творах Достоєвського вистачить на пару сотень років наперед.

«Анна Кареніна» Льва Толстого

Знаменитий Уїльям Фолкнер (а слідом за ним — і журнал Time) свого часу назвали цей роман льва Толстого «найкращим із усього будь-коли написаного»). Трикутник любовний, особиста драма, сильна та слабка особистості, знервованість та злам — тут є все, а додайте ще проблему соціальої нерівності, мезальянс та гарно прописані драматичні сцени, і зрозумієте, чому потрібно включити цей роман до списку тих, що варто прочитати.

«Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері

Психологи твердять: психічне здоров’я дорослого починається із необхідності прийняти себе і своє дитинство, осмисливши його у дорослому віці. Навряд чи знайдеться інша книга про дитинство, диво, скорботу та торжество життя така, як «Маленький принц». Авіатор та письменник, чия казка для дорослих стала найвідомішою книгою для дітей будь-якого віку (кажуть, ваша внутрішня дитина залишається із вами назавжди; просто виростаючи, ми про це забуваємо).

«Сила міфу» Джозефа Кемпбелла (The Power of Myth)

Учень психолога Карла Юнґа Джозеф Кемпбелл все своє життя провів, намагаючись встановити зв’язки між життям суспільства та народними традиціями. Він розвинув ідею «мономіфу», згідно із якою всі міфи в різних країнах мають ідентичну базову структуру — від Мойсея та Одісея і аж до Люка Скайвокера та Гаррі Поттера.

Ця книга — бесіда між Кемпбеллом та журналістом Біллом Мойєрсом, котра відбулася наприкінці кар’єрного шляху психолога-дослідника; спроба розібратися, яку ж роль відігравав та відіграє міф у нашому житті.

«Бхагавадгіта», автор невідомий

Стародавній індуїстський текст про принца Арюну, який вирушає на битву, але його в дорозі починають долати сумніви, бо серед його опонентів є друзі та вороги його родини. За порадою він звертається до свого покровителя Крішни — і той пояснює йому, у чого ж насправді полягає обов’язок принца.

І хоча сама поема здається достить войовничою, втім, Махатма Ґанді неодноразово казав, що саме «Бхагавадгіта» надихнула його на формування мирного протесту для звільнення Індії від колонізаторів. За 2 тисячоліття текст інтерпретували неодноразово — і тому кожен може відшукати свої сенси у ньому.

«Сіддарта» Германа Гессе

В оригіналі, німецькою, цей текст вийшов 1922 року, а перший переклад англійською було видано аж 1951 року. Перед нами — історія духовних змін та шляху людини Сіддарта, котрий став втіленням живого Будди. Часто цей твір називають зразком подорожі до дорослішання людини.

«The Essential Rumi» Джалаля ад-Діна Мухаммада Румі

Поет, що жив у XIII столітті у Персії, залишив по собі творчий спадок, який і досі вважається одним із найкращих, якщо говорити про складні й вічні теми людського життя: від щастя до скорботи. Варто почитати, аби віднайти філософа у собі.

«Рік магічного мислення» Джоан Дідьйон (The Year of Magical Thinking)

Життя неминуче означатиме смерть. І коли люди помирають — чи втрачають роботу, розстаються із коханими, раптово переїздять до іншого міста — нам потрібен час, аби пережити скорботу. Втім, як зробити це так, аби не втратити себе, знають далеко не всі. Журналістка Джоан Дідйьон написала цю книгу після того, як помер її чоловік — втім, це не лише історія про терапію та вміння оклигати після важкої втрати, а також багатогранна історія про шлюб і про вміння відпускати тих, хто більше не повернеться.

«Бог малих речей» Арундаті Рой (The God of Small Things)

Одна із найбільш читаних книжок індійських авторів у світі, котра уперше побачила світ 1997 року. Роман присвячено непростим взаєминам дорослих, дітей та дітей, котрі виросли і самі стали дорослими. Про знайомі, близькі та цінні речі, які одночасно можуть стати далекими та геть неупізнаваними — і тоді їх доведеться відкривати наново для себе: всі ці речі, слова та людей.

«Дім розваг» Елісон Бекдель (Fun Home)

Авторка графічних новел досліджує складні стосунки зі своїм батьком, котрий приховував свою гомосексуальність, власний камінґ-аут та ізольоване життя у сільській глушині у Пенсильванії.

«Білі зуби» Зейді Сміт (White Teeth)

Подорослішати — це також і прийняти себе в усіх аспектах своєї ідентичності, з усім, з чим ти з’явився на цей світ. Дебютний роман Зейді Сміт — про це, а також про історію лондонських родин у 1975 році. Читачі дізнаються, як воно: бути дитиною еміґрантів чи еміґрантом — а також як релігія, раса та стать формують персональну та соціальну ідентичність.

«Коротке життя Оскара Вао» Джуно Діаза (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao)

Роман, що приніс авторові Пулітцерівську премію з літератури 2008 року — це мікс англійської, іспанської та сленгу з обох мов, що розповідає історію дивакуватого сина домініканських мігрантів, який зростав у Нью-Джерсі і на власному прикладі відчув, що таке нерівність та відмінність культурна, ціннісна, етнічна, і як привиди минулого та родинні «прокляття» можуть тягтися за тобою у нове життя.

«Убога» Еліс Манро (The Beggar Maid)

Збірка короткої прози, що побачила світ ще 1978 року — це набір портретних замальовок дорослішання героїні на ім’я Роза та її перетворення із бідної дівчинки на молоду жінку, яка прагне досягти своєї мети.

«Світ очима Гарпа» Джона Ірвінґа (The World According to Garp)

Одна із знакових робіт новоанглійського соціального реалізму: сімейна історія, ще одна сага, і одночасно — розповідь, здатна заворожити та розчулити тих, хто любить родинні спогади.

«Повний Персеполіс» Мар’ян Сатрапі (The Complete Persepolis)

Графічний роман із прекрасними ілюстраціями про дорослішання дівчинки в Ірані в часи ісламської революції 1978–1979 років. Сатрапі написала цю книгу наприкінці 90-х років ХХ століття, коли вже жила як еміґрантка у Парижі — в основу покладено перші 25 років життя авторки, кльтурні та історичні контексти і події, які визначали той період історії цілого регіону на карті Землі.

«Між світом та мною» Та-Негісі Коатса (Between the World and Me)

Автор цього роману отримав у 2015 році премію МакАртура за те, що став одним із найбільш впливових сучасних письменників Америки, котрі пишуть про расові проблеми у Штатах. Його мемуари 2015 року написано у формі листа до свого сина. На читачів чекає мандрівка у минуле: в дитинство у Балтиморі, до часів навчання у Говарді, перетворення на молодого журналіста та багатьох подій, що сформували певний рівень взаємин між різними расами у США — у часи, коли в’язницею була класна кімната, а простором свободи ставала бібліотека.

«Спочатку вони вбили мого батька» Лунга Унга (First They Killed My Father)

Це — потужна книга-мемуари, у якій авторка розповідає про власну родину, котра пережила ґеноцид за часів режиму «червоних кхмерів» та Пол Пота у Камбоджі наприкінці 1970-х. Історія про те, що робити, коли раптові події вибивають у вас землю з-під ніг. Історія примусу до військової служби солдат-підлітків (на досвіді самої авторки), жорстокості, яку мало із чим можна порівняти, та любові, котра здатна врятувати навіть в часи кривавого жаху, який накриває все і всіх.

«Правда» Нейла Штросса (The Truth)

І ті, хто перебуває в тривалих стосунках, і ті, хто цілком розчарувався у будь-яких стосунках із будь-якою статтю, знайдуть у цій книзі для себе цікаві історії — бо фактично ця книга є документуванням подорожі Штросса від секс-залежності та «комунн кохання» до пошуків моногамних стосунків із протилежною статтю. Місцями смішна, часом абсурдна — і дуже щира, навіть неочікувано щира, як для такої теми.

«Залізний Джон» Роберта Блая (Iron John)

Цю книгу можна назвати дослідження «чоловічої ролі» та усіх міфів, стереотипів та очікувань, пов’язаних із чоловіками та маскулінністю в культурі суспісльства як такого. А ще — цікаві паралелі із психологією Юнґа та стимул переглянути чимало стереотипів щодо емоційності, виваженості та інших «типових» рис чоловіків та жінок (якими їх бачить традиційне суспільство).

«Критична точка» Малкольма Гледуелла (The Tipping Point)

Покоління 20-річних виросло в епоху соцмереж, але головне, до чого вони звикли — це неперервність у спілкуванні. Дебютна робота Гледуелла вийшла друком вперше 15 років тому — проте вона і досі є актуальною при вивченні того, як певні ідеї, пропозиції чи явища стають «вірусними», набуваючи масштабів епідемії через інтернет та інші засоби комунікації. Почитайте, аби знати, як вчасно розпізнавати критичну точку, за якою поширення інформації чи тренду набуває швидкості та масштабів лісової пожежі.

«Чорний лебідь» Нассіма Талеба (The Black Swan)

Ми живемо в епоху прогнозів та ілюзій, що ці прогнози завжди справджуються. У своїй книзі інвестор та філософ Нассім Талеб твердить, що низку явищ неможливо спрогнозувати, яким би непереборним не було наше бажання все вкласти виключно до прямої причинно-наслідкової схеми. Саме це сталося із світовою фінансовою системою 2007 року — і часто стається із іншими світовими явищами, кризами та феноменами і досі.

«Диво усвідомленості» Тіча Нгат Нана (The Miracle of Mindfulness)

Вивчення процесу пізнання та суті людської свідомості виявило, що стародавні практики медитації мають низку переваг — починаючи від зниження рівня стресу і аж до напрацювання когнітивної гнучкості та розширення можливостей робочої пам’яті. В’єтнамський майстер дзен-медитацій створив низку листів до свого приятеля, які і було покладено в основу окремої книги, що може стати чи не найкращим посібником для початківця, який хоче діяти, думати та жити усвідомлено.

«Настільки гарний, що вони не ігноруватимуть» Кела Ньюпорта (So Good They Can’t Ignore You)

Найбільш поширена порада тим, хто лише розпочинає власну справу: «Слідуйте за своїм захопленням, і далі до вас прийде фінансовий успіх». Правда полягає у тому, що самого лише захоплення недостатньо. Кел Ньюпорт вказує, що варто досягти майстерності у справі, якою ви хочете займатися у своєму житті. Пристрасть (як і фінансовий успіх) приходять тоді, коли вкладено чимало зусиль та важкої праці. Як це зробити і як стати найкращим? Шукайте відповіді у цій книзі.

«Розумний інвестор» Бенджаміна Грема (The Intelligent Investor)

Успішні інвестори-мільярдери дуже часто посилаються на цю книгу як таку, що змінила докорінно їхнє життя та роботу. Бенджамін Грем був наставником медіамагната Уоррена Баффета — і вперше його книгу було опубліковано 1949 року. І навіть якщо ви працюєте у сфері, далекій від інвестицій та фінансів, ці поради можуть стати у нагоді у вашому житті, у справі, якою ви займаєтеся.

«Давати і брати» Адама Ґранта (Give and Take)

Сучасна культура суспільства вчить нас «лізти по головах» для досягнення успіху — і цим ми мало чим відрізняємося від племен варварів, якні колись завойовували сусідів. Проте Адам Ґрант вважає, що ця похмура картина не відповідає дійсності — і що насправді найбільшого успіху досягають не ті, хто все забирає для себе, але ті, хто вміє віддавати (і йдеться не лише про матеріальне).

«Сила Брокера» Роберта Каро (The Power Broker)

Вразливість починається із нерозуміння того, як «сильні світу цього» керують тими, хто підкоряється. Біографія урбаніста та містобудувальника Роберта Мозеса — це частково історія самого міста Нью-Йорка, образ якого змінився завдяки його впливові. Маккіавелівські підходи, сила впливу, готовність до підкупу, гостинність та харизма — лише декілька складових успіху цієї непересічної особистості.

«Потік» Міхалі Чікщентміхалі (Flow)

Гонитва за щастям для сучасної цивілізації перетворилася на самоціль, але усвідомлення власного щастя та вміння «упіймати хвилю» результативності та самодостатності однаково не з’являється у більшості людей, які відчайдушно намагаються стати найуспішнішими, найщасливішими та найбільш самодостатніми. Автор цієї книги переконаний: знайти свій «потік» можливо, але для цього потрібно краще вивчати себе — і лише тоді ви зможете нарешті відчути себе щасливим по-справжньому.

«Від нуля до одиниці» Пітера Тіля (Zero to One)

Світ стартапів — це дивовижне місце, де 20-річний програміст за 1 день із нікому невідомого ґіка може за добу перетворитися на казкового багатія із мільйонами доларів. Як розібратися у створенні власного продукту з нуля і як стати вагомою одиницею на ринку сучасних технологій та ідей? Інвестор та підприємець Пітер Тіль розповідає початківцям секрети масштабування бізнесу та реалізації на практиці проривних ідей, здатних змінити не лише ваше життя, але й навколишній світ.

«Перетинаючи невідоме море» Девіда Уайта (Crossing the Unknown Sea)

Хоча книжок про роботу написано безліч, якісної прози про те, яке місце робота посідає у нашому житті, не так вже й багато. Робота як паломництво, як мандрівка і як вибір певного стилю життя — ось про що ця книга. За твердженням автора, робота і кар’єра — це не низка сходинок, по яким просто треба крокувати вперед; не вервечка камінців серед річки, якими треба перестрибувати до протилежного берега — це радше скидається на неспокійний океан, який треба перетнути, обираючи напрямок та маршрут виключно на власний розсуд.

«Маленькі прекрасні речі» Шерил Стрейд (Tiny Beautiful Things)

Інколи нам просто потрібна порада. А хто краще знається на порадах, як не фаховий колумніст Шерил Стрейд, яка веде колонку порад та відповідей на листи читачів під псевдо Sugar у журналі Rumpus. Матеріали цієї колонки, всі ці поради та відповіді, і лягли в основу книжки під назвою «Маленькі прекрасні речі». Після прочитання ви зрозумієте, переконують оглядачі Independent, що навіть найгірші дні і найдурніша робота даються вам не просто так.

«Як ви збудуєте своє життя?» Клейтона Крістенсена (How Will You Measure Your Life?)

Цю книгу радше можна назвати філософською медитацією, аніж бізнес-книгою — але саме цим вона і цінна. Коли Крістенсен закінчив Гарвардську бізнес-школу 1979 року, він та його однокурсники були тими, хто стояв на верхньому щаблі соціальної піраміди. За 25 років більшість із них опинилися посеред особистісного та кар’єрного роздоріжжя — криза (і не лише економічна) накрила практично усіх. У книзі Клейтон Крістенсен досліджує моральні та етичні причини, через які одні люди, маючи більше стартових можливостей, аніж інші, опиняються серед руїн, поки інші досягають успіху. Рекомендовано тим, у кого нині в житті настали непрості часи.

Джерело: Independent