Demek Liselisin …

Mert Saday
2 min readSep 12, 2019

--

İTÜ Çekirdek’e gittiğim gün duyduğum ilk cümle buydu. Kabul etmeliyim dışlanmışlık duygusunu en fazla hissettiğim olaylardan birisi ama bir yandan da hak veriyorum onlara. Liseli girişimci mi? Liseli öğrenci üniversite sınavına hazırlanmalı bir kere, start-up falan zaman ayıramaz ki. Bunlar her gün karşılaştığım durumlardan birkaç örnek. Headports’ta stajyer iken yazdığım ilk kod için Headports’un CTO’su -çok değerli birisi benim için- Ahmet Emre Abim “Bu yazdığın kodu üniversitede bitirme tezi olarak veriyorlar” dediği zaman da “ÜNİVERSİTE” terimine karşı bir sallantı yaşadığımı söylemeliyim.

Bu yıl 11. sınıf oldum ve anlaşılan herkes artık senin üniversite sınavı için bir şeyler yapmaya başlamanı istiyor. Bu kaos ortamına baktığım zaman aklıma küçükken izlediğim bir çizgi filmden kesit geliyor. Cedric, “Eğer 8 yaşındaysanız ve aşıksanız hayat çok zor olabiliyor” diyordu. Kendime uyarladığım zaman ortaya bu çıkıyor. “Eğer Liseliyseniz ve girişimci olmak istiyorsanız hayat çok zor olabiliyor.”

Peki planım ne olacak?

Gideceğim yol çok riskli ve ben bu riski almaya hazırım. Tek motivasyonum ise bu yolun Türkiye sınırları içerisinde büyük bir risk taşıması. Daha üniversite için neredeyse 2 yılım var ve bu süre içerisinde kendimi geliştirebilir ve Dünyanın bir yerinde benim gibi düşünen insanları öncelikli gören bir üniversiteye gidebilirim. Kendim ve insanlar için ne, neler yapabildiğime bakan; sınav notları ile değil, projeleri ile başarılı olmuş öğrencilere öncelik veren bir üniversite…

Tekrardan söylemekte fayda var bu gideceğim yol çok riskli ve yorucu olacak. Ama sonunun güzel olduğunu gördüğümüz zaman yanımda olacak insanlarla muhteşem işler başaracağız. MIT’nin derslerini online olarak izleyebiliyorken, Coursera’dan Stanford’a bağlanabiliyorken, Udemy’den milyonlarca eğitime ulaşabiliyorken, Türkiye’de şuan benim ilk kodumu bitirme tezi olarak isteyen bir üniversite için lise hayatımdan ödün vermeme gerek var mı? Eğer Liseliyseniz ve girişimci olmak istiyorsanız hayat çok zor olabiliyor. Ama biliyorum. All izz well.

Girişimci Genç Liderler Akademisi Zirvesi’nden bir kare

--

--

Mert Saday

Liseli girişimci. Hayatı yaşamaya çalışan bir genç