Ласкаво просимо у світ Fediverse

Хочете свій аналог Твіттеру/Фейсбуку, але без реклам, стеження, дезінформації, політичних та психологічних маніпуляцій та передачі ваших користувацьких даних аби кому? Дайте дві, скажете ви! В мене є!

Представляю вам світ Fediverse (контамінація слів “federation” та “universe")—федерацію серверів відкритих соціальних мереж, об'єднаних спільними протоколами обміну даними.

На відміну від огороджених соціальних мереж типу Фейсбука, контроль за серверами Fediverse знаходиться ближче до рук користувачів. Усі проекти федерації з відкритим сирцевим кодом, тому ніщо не перешкоджає встановленню та налагодженню свого особистого сервера з блекджеком та дівками, як сказав би відомий мексиканський філософ Бендер Родріґез.

З чого почати безпосереднє знайомство з децентралізованим світом Fediverse? Пропоную з популярного сервісу для мікроблогінгу Mastodon. Спочатку, подивімося ознайомче відео:

Увімкніть субтитри в меню

Mastodon схожий на Твіттер, але з можливістю організації тематичних спільнот на окремих серверах. Чудово підходить для розміщення посилань, обговорення подій або фото котиків 🐱. Зазвичай на серверах Мастодона діє обмеження в 500 символів на повідомлення. Підтримуються #хештеги, відео та списки. У випадку, якщо вам не до вподоби веб-інтерфейс за замовченням, спробуйте альтернативний Pinafore. Перелік застосунків для мобільних пристроїв.

Мастодон вміє спілкуватися з іншими серверами або проектами Fediverse завдяки підтримці протоколу ActivityPub, що є рекомендованим до використання організацією W3C. ActivityPub діє немов «клей», зв'язуючи сервери мережі у єдиний потік. Це вирішує проблему інтероперабельності.

Інтероперабельність означає можливість створення систем з довільних неоднорідних, розподілених компонентів на базі уніфікованих інтерфейсів/протоколів.

Протоколи Fediverse. (+) — підтримка протоколу реалізована, (~) — запланована.

В конкретно українському випадку, федеративність (розподіленість) мережі у перспективі дозволяє отримати швидший та адекватніший зворотній зв'язок і модерування контенту. Наприклад, у випадку проведення дезінформаційних кампаній кремлівськими ботами. Багато хто пам'ятає проблеми з масовими та невмотивованими банами користувачів у Фейсбук. Скарги на поведінку модераторів централізованих соцмереж зустрічаються постійно.

При користуванні сервером Мастодон — легше встановити конкретні правила поведінки та контролювати реєстрації користувачів. Прямий збір коштів вирішує питання сплати за хостинг та усуває рекламу. Самоврядність та вільний вибір серверів — запорука гнучкості у роботі мережі.

Також, енергію будівників українських соціальних мереж можна нарешті спрямувати у конструктивне русло. Встановити і підтримувати локальний/регіональний сервер неважко, а завдяки стандартному протоколу він не стане «річчю у собі».

Мастодон — один з найпопулярніших проектів для мікроблогінгу, але далеко не єдиний. Події у Fediverse розгортаються бурхливо, динамічно, — це немов фронтир Дикого Заходу. Варто згадати:

  • GNU social — один з перших проектів для вільного мікроблогінгу, базується на протоколі OStatus;
  • Pleroma — швидкий та невимогливий до ресурсів сервер із підтримкою OStatus. Може працювати навіть на ‎Raspberry Pi 3;
  • PostActiv— альтернативний варіант GNU social;
  • Misskey— орієнтований на япономовний сегмент сервер для міні-блогів;
  • PixelFed — федеративний аналог Instagram;
  • та інші проекти.

Для макроблогінгу, розгорнутих записів та фотогалерей також існують чудові варіанти. Насамперед, Friendica. І, завдяки спільному протоколу, екземпляри мережі Friendica прекрасно зв'язується з іншими проектами Fediverse.

Простота встановлення серверу є основним фокусом розробників. Складність процесу близька до встановлення рушію WordPress. Існує директорія публічних серверів, на яких може зареєструватися кожен охочий.

Варто згадати також один з найперших проектів децентралізованої соціальної мережі — Діаспора. Розробники трохи осторонь новітніх тенденцій, мережа трохи накопичила технічний борг, але, тим не менш, це також привабливий варіант для облаштування спільноти.

Отже, долучайтеся! Саме від вас залежить, яким буде майбутнє Fediverse. Давайте разом зробимо його різнобарвним та захоплюючим.