Web Budvaru navrhnul i vyrobil sám designér. Ve Webflow a za 1/2 času.

2FRESH
4 min readDec 20, 2019

Jednou z výzev, se kterými jsme se letos úspěšně poprali, byl vývoj nového webu Budějovického Budvaru, s čímž bylo spojené zredukování složité a nepřehledné struktury původních stránek, avšak při zachování 100 % obsahu. Zároveň bylo nutné web spustit do konce března 2019, tedy 3 měsíce po ukončení tendru.

V jednoduchosti je síla.

Zadání od Budějovického Budvaru znělo: vytvořit webové stránky, které budou v souladu s novou vizí společnosti a budou odrážet současné trendy v tvorbě webových stránek. To vše v časovém horizontu tří měsíců.

Na českém pivovarském trhu je spousta velkých hráčů, malé minipivovary rostou jako houby po dešti. Právě s nimi Budějovický Budvar spolupracuje a v rámci konceptu “Jsme národní pivovar — odpovědní správci pivovarské moudrosti a dovednosti, šíříme slávu a radost z poctivého českého piva” je pouští na své pípy a zdarma jim poskytuje pivovarské kvasnice. Zároveň se v celosvětovém měřítku dovoluje nazývat, díky svému “kraftovému” přístupu k výrobě piva, největším českým minipivovarem.

Proč jsme vybrali Webflow?

Protože pomocí něho dokážeme dodat web, který je:

✔️ jednoduchý
✔️ přehledný
✔️ velmi rychle vyrobený
✔️ s vlastním CMS

I přesto jsme narazili na pár bodů, které cestu k novému webu trochu zkomplikovaly.

“Smooth sea never made a skilled sailor.”

Nástrahy

Odesílání formulářů na různé e-maily

Překážek na cestě nebylo mnoho, a když už se nějaké objevily, tak se naštěstí netýkaly samotné spolupráce, ale spíše technologického omezení platformy Webflow, které například nedokáže odesílat jeden formulář na různé emaily podle kategorie dotazu. Tuto nepatrnou komplikaci jsme vyřešili využitím nástroje Zapier, který umožňuje automatizovat různé úkoly v online prostředí.

Jazykové mutace

Další technologickou překážkou Webflow je zatím mizivá podpora jazykových mutací (ty jsou na novém webu Budějovického Budvaru celkem 3 — česká, anglická a německá), ale i s tím jsme si hravě poradili. Zatímco u dynamických stránek napojených na CMS se to dalo vyřešit celkem pěkně, ostatní obsahové stránky se musely zduplikovat a upravit pro konkrétní jazyk.

Import tiskových zpráv

Komplikací číslo tři bylo přenést zhruba 990 tiskových zpráv z rozhraní starého webu do nového. Nejdříve jsme přemýšleli o hromadném importu všech zpráv, ale vzhledem k nestejné struktuře jednotlivých tiskovek by následná úprava a procházení obsahu zabrala více času, než jednotlivé zprávy překopírovat ručně. Navíc bylo nutné ještě vyřešit filtrování podle kategorií. Zde byly znalosti designéra již nedostatečné a musel přizvat kolegu vývojáře, aby mu připravil skript, který řeší ono filtrování tiskových zpráv.

Šli jsme na to od lesa. Jak?

Nepřehlednou strukturu jsme zjednodušili. Jednotlivým stránkám jsme na základě testování s uživateli přiřadili různé priority a podle toho je zařadili do nové, jednodušší a lidsky pojmenované struktury. Úvodní stránku jsme například obsahově zredukovali tak, že nově stačí uživateli na její přečtení jen 40 sekund oproti původním 163 sekundám.

Uživateli trvalo 2 minuty a 43 sekund, než původní homepage přečetl [Podle reading time změřeného na http://niram.org/read/]

1 designér. 0 vývojářů. Téměř.

Díky úspoře nákladů na vývojáře (protože pro tvorbu webu ve Webflow vývojáři potřeba nejsou) jsme se mohli více věnovat designu jednotlivých stránek a vymazlit je ke spokojenosti uživatelů i klienta. Mohli jsme díky tomu třeba překreslit složitý proces výroby piva a podtrhnout tak kraftovou misi Budějovického Budvaru.

Díky Webflow má designér 100% kontrolu nad finálními výstupy. Nestane se tak, že si bude donekonečna vracet nakódovaný web s vývojářem pro vizuální nedostatky. Práce je tak daleko efektivnější, což se promítne i v nákladech. A to ocení hlavně klient.

Klient si z naší spolupráce odnesl…

  • redesignovaný korporátní web ve 3 jazykových mutacích, plně spravovatelný na CMS,
  • aktuální produktové portfolio všech piv a limitovaných speciálů,
  • online vizitku nového směřování pivovaru Budějovický Budvar,
  • odladěný a cílovými uživateli otestovaný obsah,
  • srozumitelnou online rezervaci pro návštěvníky pivovaru,
  • web zobrazitelný a dokonale použitelný na všech zařízeních (mobil, tablet, desktop).

Teď je to na vás.

Mějte i vy svůj nový korporátní web za 3 měsíce. Víme, jak na to a rádi vám se vším pomůžeme. Rychle vyladíme a otestujeme i váš prototyp stránky. Ozvěte se!

Tomáš Bdínka
Designer 2FRESH
www.2fresh.cz/ui

Více o tvorbě webu pro Budějovický Budvar se dočtete v naší případové studii.

--

--

2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.