Big Moe
elana.rabinowitz
539

“ walking to Baskin Robbins for rocky road ice cream”

Buying ice cream by the scoop from a parlor is incredibly expensive. It’s much cheaper to buy ice cream by the carton from the market. Most people can handle the scooping themselves. I’m surprised your dad never realized this.

BTW, I charge my son half-price for ice cream, and I do the scooping gratis to control portion size. I still make a handsome profit at $1.50 per scoop.

Like what you read? Give garysixpack a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.