Yönlendirme Butonları için yaptığımız A/B Testi

Yeni tasarlanan websitelerinde çoğu zaman yaşadığımız problemlerden biri; yönlendirme butonlarına verilen isim ve renklerin nasıl olması gerektiği.

Yakın zamanda yayına aldığımız sitelerden birinde de, ürünlerin landing sayfalarında bulunan ve bilgi talep formuna yönlendirme yapan butonların nasıl olması gerektiğiyle ilgili (marka ekibiyle birlikte) bazı kararsızlıklar yaşadık.

Aynı sayfa üstünde ürün tanıtım videosu izleme, fiyat listesi görüntüleme ve broşür indirme gibi farklı fonksiyonlara hizmet eden butonlar da olduğu için, hem kullanıcılar için öne çıkması gereken hem de bizim için aksiyon değeri diğerlerine kıyasla daha yüksek olan bu butonun nasıl olması gerektiğine karar vermek için bir A/B testi yapmaya karar verdik.

Test öncesi yayında olan butonlar

Ne yaptık?

Adaptasyonu hızlı olduğu ve en pratik çözümü sunduğu için testi Optimizely kullanarak yapmaya karar verdik.

  • Ürün sayfalarında yer alan BİLGİ TALEP ET butonlarını, 2.varyasyonda yanına ikon ekleyerek BİLGİ ALIN > olarak düzenledik.
  • Butonlara tıklama takibi yaptık ve daha çok tıklanan varyasyon testi kazanacak şekilde hedef belirledik.
  • Testi 7 gün/1000 oturum yapmak üzere düzenledik. (Hangisi önce gelirse tamamlayacak şekilde)
  • Bu süre zarfında harcadığımız online medya bütçemizi değiştirmedik. Daha önceki haftalardan farklı olarak herhangi bir pazarlama aktivitesi yapmadık.
  • Sezonsal olarak normalin üstünde direkt trafik beklemediğimiz bir zaman dilimi tercih ettik.

Etkileri nasıl oldu?

  • 3. günde istatistiksel doğruluk sağlayabilecek kullanıcı sayısına ulaştık ve yeni yarattığımız butonun kazandığı belli oldu. Yine de önceden planladığımız gibi 1 haftanın bitmesini bekledik ve sonuç neredeyse hiç değişmedi.
  • Test boyunca 7102 tekil kullanıcıya ulaşıldı. %49.3’lük kesime orijinal sayfa, %50.7’lik kesime yarattığımız varyasyon gösterildi.
  • Yapılan ölçümlemeler sonrasında butonun tıklama oranı yeni varyasyonda %99.7 daha fazla oldu.
  • Aynı dönem için verileri Google Analytics’ten de kontrol ettiğimizde artışlar net bir şekilde görülebiliyor.

Sonuç?

Sanırız net :) Daha başarılı olan versiyonu yayına aldık ve sitenin farklı bölümleri için testler yapmaya devam ediyoruz.

Bu makale 4129Grey ekibinden Onur Özen ve Baybars Umur tarafından yazılmıştır.