Haftanın öne çıkan içerikleri [24–30 Nisan]

1# Özel Haber | 102 yıllık mendil buluşturdu

Yeni Zelanda’dan Çanakkale’ye savaşmaya gelen George Thomas Uren’in mendili, cephede Ali adlı bir Türk askeri tarafından bulundu. Silah arkadaşı Yusuf’un yaralarını bu mendille silen Ali, arkadaşı şehit olunca, mendili ailesine getirdi. Aile mendili bir asır sakladı. 102 yıl sonra Uren’in yeğeni Çanakkale’de Yusuf’un torunlarıyla buluştu. Ali’nin mezarı başında dua etti.

2# Özel Haber | ‘Adana bildiğin gibi değil’

Bir grup Adanalı gencin kentin bir zamanlar suçla anılan mahallesinde amatör imkânlarla çektiği dizi “Sıfır Bir”, internette yoğun ilgi görüyor. Dizinin YouTube başarısı, İstanbullu dev yapım şirketlerinin de dikkatini çekti.

3# Dosya | Son büyük zafer: Kut’ül Amare

29 Nisan, Osmanlı İmparatorluğu’nun son büyük askeri zaferi, Kut’ül Amare’nin yıldönümü. İngiltere, 1916'daki bu savaşta tarihinin en büyük mağlubiyetlerinden birini yaşadı. Özel görüntüler, fotoğraflar, belgeler, haritalar ve iki ordunun komutanının anıları, savaşın en zor anları, İngilizlerden Türk kumandana rüşvet teklifi, teslim olma anı… Al Jazeera, Kut’ül Amare’yi tüm yönleriyle interaktif dosyada topladı.

4# Özel Haber | ‘Cinayeti Yüzbaşı koordine etti’

Hrant Dink cinayetine ilişkin hazırlanan ve şüpheli olarak Fethullah Gülen dâhil 51 kişinin yer aldığı son iddianameye göre, suikast sırasında olay yerinde olan jandarmalar, yüzbaşı Muharrem Demirkale tarafından koordine edildi. Olay yerindeki jandarmalar, savcılık tarafından incelenen ‘görev kayıt defterine’ göre İstanbul’un başka yerlerinde farklı görevlerde gösterildi.

5# Özel Haber | ‘Bu ceza acılarımızı bir nebze hafifletti’

6–8 Ekim olaylarında çocuklarını kaybeden gençlerden, Yasin Börü ve arkadaşlarının aileleri oğullarının ölümü sebebiyle 18 kişiye müebbet hapis cezası verilmesiyle ilgili konuştu. Yasin Börü’nün annesi Hatice Börü “Oğlumun ve arkadaşlarının katili olanlar hak ettiği cezayı alırken, acım bir nebze olsun hafifledi. Ancak, adalet yerine geldi mi? Hayır. Çünkü, bu olayların arkasında olanların da adalet önüne çıkarılıp, hak ettiği cezayı almasını istiyorum” dedi.

6# Röportaj | ‘Erdoğan referandumun meşruiyet eşiğini yükseltmeli’

Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Ali Yaşar Sarıbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandumun meşruiyet eşiğini yükseltmesi gerektiğini söyledi. Sarıbay’a göre, Yüzde 51’in bir sonuç olduğunun ispatı, bu sonucun lehine sonuçlananlarına düşer. [Devamı]

7# Özel Haber | Barış’ın notaları Ege’de sustu

22 yaşındaki kemancı Barış Yazgı’nın müzikle ilmek ilmek ördüğü gelecek umudu önceki gün Ege Denizi’nin Midilli açıklarında batan sığınmacı teknesinde son buldu. İşi ve sabit bir geliri olmayan Yazgı, ağabeyinin yaşadığı Belçika’ya vize alamayınca insan kaçakçılarıyla anlaştı. İyi bir eğitim alma ve keman virtüözü olma hayaliyle çıktığı yolda hayatını kaybetti. Barış Yazgı’nın bir göçle başlayan ve yine bir göçle son bulan hikâyesini ailesinden dinledik.

8# Röportaj | “Ortadoğu’da bir Kürt stratejimiz olmalı”

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan verilen “evet” oylarının Tayyip Erdoğan’dan beklentilerin tükenmediğini gösterdiği görüşünde. “Hayır” oyları ise HDP’nin gücünü koruduğunun göstergesi. Miroğlu’na göre AK Parti’nin bundan sonra yapması gereken “Ortadoğu’da, Kürt kartını Avrupa’nın elinden alacak bir Kürt stratejisi” oluşturmak. Bunun yolu da Suriye’den değil Diyarbakır ve “dünyanın en büyük Kürt şehri İstanbul’dan geçiyor”. [Devamı]

9#AJTGörüş | 16 Nisan: Göz ardı edilmemesi gereken dinamikler

“16 Nisan’daki tabloya bakıldığında özellikle üzerinde durulması gereken bazı dinamikler var. AK Parti’yi değişime zorlayacak gençler, şehirli muhafazakâr demokratlar ve endişeli memnuniyetsiz MHP’li seçmenler, bunlardan başlıcaları…” Tanju Tosun yazdı.

10# AJTGörüş | Yeni arayışlar: 16 Nisan bir fırsat olabilir mi?

“Eski yaklaşımlara tekrar bel bağlamak yerine, tecrübeler ışığında, Kürt meselesinde yeni yaklaşımlar benimseyip cep çözümlere odaklanmanın zamanı geldi. 16 Nisan referandum sonucu bir fırsat olabilir.”

11# Röportaj | ‘Ortadoğu dengeleri barışa imkân vermiyor’

Kürt siyasi hareketinin en deneyimli ismi Ahmet Türk, HDP çizgisinin referandumda oy kaybettiği değerlendirmelerine tepkili. Türk’e göre, HDP tabanından “Evet” e kayan oyların tek açıklaması, bölgedeki “baskı ortamı”. Al Jazeera’nin referandum sonrası sürece ilişkin sorularını yanıtlayan Türk, Ortadoğu’daki dengelerin Türkiye’de barış sürecinin gelişmesine imkân tanımadığı görüşünde. Ancak, Ahmet Türk yine de, “Kürt sorununa ilişkin Suriye’de değil, önce Türkiye’deki 20 milyon Kürt vatandaşa yönelik adımlar atılmalı” diyor. [Devamı]

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.