Haftanın öne çıkan içerikleri [31 Ekim–6 Kasım]

1# Dosya | 1 Kasım’dan 1 Kasım’a Türkiye

Arap Baharı’ndan bu yana Türkiye’nin yakın çevresinde tarihin akışı hızlandı. Olaylar baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Türkiye’deki siyasi hayat da bölgedeki bu yakıcı gelişmelerin belirlediği dengeler içinde akıyor. Ülkenin benzeri görülmemiş türde bir darbe girişimine sahne olmasından tutun da Türk tanklarının Suriye sınırını geçmesine kadar yaşadığımız bütün dramatik gelişmeler bu tablonun birer yansıması. Kürt sorununa çözüm arayışlarındaki tıkanıklığın sebebi de farklı değil. 1 Kasım 2015’te AK Parti’nin iktidara yeniden tek başına dönmesinden sonra geçen bir yıla belli başlıklar altında yakından baktık.

2# Özel Haber | Selimiye Kışlası’ndaki esrarengiz sivil

Darbe gecesi İstanbul’daki 1. Ordu Karargâhının bulunduğu Selimiye Kışlası’na sivil bir araç girdi. Araçtaki siviller beş saat boyunca kışlada kaldı. Savcılığın tespitine göre, kışlaya girenlerden birisinin hem ByLock, hem de Eagle kullanıcısı olması ‘sıradan biri’ olmadığını gösteriyor. Soruşturmayı yürüten İstanbul Başsavcılığı, bu kişinin darbe girişimindeki rolünü tam olarak netleştirmeye çalışıyor.

[Selahattin Günday’ın haberi]

3# Özel Haber | Gülen örgütünün arşivi nerede?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan çatı iddianamede, Gülen örgütünün arşivinin nerede olduğu sorusunun yanıtı arandı. İddianamede net bir bilgi yer almadı. Ancak, İstanbul İkitelli’deki bir mobilya mağazasından, Kanada, ABD, Afrika ülkeleri ve Arnavutluk’a kadar birçok farklı yerde olabileceğine ilişkin bilgi ve ifadelere yer verildi.

4# Özel Haber | ‘İnternet yok, iş yok’

Diyarbakır’da yaşanan internet kesintileri yüzünden kentte eczaneler çalışmıyor, pos cihazları üzerinden satış yapılamıyor ve kargolar dağıtılamıyor. Ticaret Odası, kesintilerin neden olduğu zararı ‘milyonlarca lira’ ile ifade ediyor. İnternet kesintilerinin neden yaşandığını bilişim uzmanlarıyla, kentteki hayatı nasıl etkilediğini ise Diyarbakırlılarla konuştuk.

[Abdülkadir Konuksever ve Şükrü Oktay Kılıç’ın haberi]

5# Röportaj | “Susurluk’ta yargı çeteye teslim oldu”

20 yıl önce bugün Türkiye, bir trafik kazasının ardından devlet görevlileri ile suçlular arasındaki ilişki ağına tanık oldu. Devletin müfettişlerinin hazırladığı raporlarda, “çete” olarak nitelenen oluşumlar, “Susurluk skandalı” adı altında karşılık buldu. O dönem, skandalı yakından takip eden gazetecilerden Avni Özgürel’e göre, “Susurluk’ta yargı çeteye teslim oldu”.

[İrfan Bozan’ın röportajı]

6# Özel Haber | İran’ın Irak’taki silahı: Haşdi Şâbi

Irak genelinde sayıları 130 bini bulan İran destekli Şii milisler, zayıf Irak ordusunun yarattığı boşluğu dolduruyor. Ancak IŞİD’i çıkardığı bölgelerde mezhep yapısını değiştirmek için yaptığı Sünnilere yönelik katliamlar, alıkoymalar ve zorunlu göçler, resmi bir bağları olmadığı için cezasız kalıyor. Haşdi Şâbi adı altında toplanan bu milisler İranlı komutanlar tarafından eğitiliyor, silahları da İran’dan geliyor. İran, Haşdi Şâbi vasıtasıyla da Irak üzerinde kontrol sağlıyor.

[Ece Göksedef’in haberi]

7# AJTGörüş | Telafer daha büyük bir felaketten nasıl kurtulur?

“Musul Operasyonu’nun başlamasıyla birlikte Türkiye için en hassas konulardan birisi olan Telafer meselesi bir kez daha gündeme geldi. Stratejik konumu, demografik özellikleri, sembolik değeri ve sahne olabileceği ağır katliamın potansiyel etkileri Telafer’i Irak’taki çatışmanın en hassas bölgesi durumuna getirdi.”

[Akademisyen Serhat Erkmen yazdı.]

8# AJTGörüş | Arap dünyasının yolsuzluk sorunu

“Mısır, Tunus ve Libya’da istibdat-yolsuzluk-terör piramidinin görünen tepesi hızlı bir şekilde uçtu ve zalim liderlerin tahtları çöktü. Ancak piramidin çelik tabanı, yani yolsuzluk şebekesi ve yolsuzluğa yol açan kültür, yeni bir baş çıkarmayı başardı. Bu baş, eskisinden daha sert ve dayanıklı.”

[Tunuslu araştırmacı ve akademisyen Muhammed Hüneyd yazdı.]

9# Özel Haber | ‘Uçmayı öğrenememiş kuşlar gibiyiz’

14 yaşındaki Canan Şengül, Iğdır’a bağlı Karakuyu köyünde yaşıyor. Birinci sınıfa başladığı yıl annesini kaybetti. Ağabeyleri ve babası da hep uzaklardaydı. Derslerinde çok başarılı olmasına rağmen, kardeşlerine bakmak zorunda kaldığı için bir süre okulu bıraktı. Kız Çocuklarının Eğitimi Projesi’yle tekrar sınıfına dönen Canan Şengül, okul birincisi olarak ortaokulu bitirdi. Şimdi de bir yandan okuyor, bir yandan kardeşlerine bakıyor.

[Güray Ervin’in haberi]