Mecburi 4–2–2–2

Artık Fenerbahce için herkesin de dillendirdiği üzere kağıt üzerinde 4–2–2–2'den bahsedebiliriz. Özellikle Diego ve Nani’nin öndeki forvet ikilisinin tam arkasında merkezde yoğunlaşmasının tesadüf değil, bir mecburiyetten olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki üç grafikte de iki Shakhtar maçında ve Atromitos maçında Fenerbahce’nin hareket alanı çok bariz şekilde gözüküyor.

Peki neden bu diziliş?

Esasında bu tercihlerin temelinde iki sebep var. Birincisi benim de çok fazla dillendirdiğim üzere gelişen futbol düzeninde kanat organizasyonları çoğunlukla bekler üzerinden gelişiyor. Goller ve hücum organizasyonları ise kalenin tam cephesinden gerçekleşiyor. Pereira’da yeni bu düzenden etkilenmiş olacak ki organizasyonu kalenin cephesinde oluşturup, kanat organizasyonlarını bekler üzerinden yürütmeye karar vermiş olabilir. Onu bu sisteme iten ise orta sahadan istediği hücum katkısını alamamak. Ama bu da bir tercih olabilir. Merkezi iki veya zaman zaman üç oyuncuyla güçlü tutarak, ilerideki dörtlüye özgürlük vermek isteyebilir. Bir ihtimal de elindeki orta saha oyuncularının karakteri sebebiyle bu tarz bir anlayışa geçmiş olabilir. Açıkçası bu konuda da aklımda bir soru işareti var. Diego’yu hazırlık sürecinde zaman zaman orta ikilide kullanarak, diğer öndeki oyuncuların kanata kaymalarını da denedi. Bu sebeple 4–2–2–2 bu günlük hocanın kafasında gözükse de ben diziliş ve anlayış anlamında bir değişiklik olabilir mi konusunda bekleme tarafındayım. Tabi şunu da eklemek lazım. Bugün Fenerbahce için 4–2–2–2 düzeninden konuşabiliyorsak eğer bunun başlıca sebebi takımın sahip olduğu bek oyuncuları. Atromitos maçında gördük ki Fenerbahce, bir takımın ilk hücum opsiyonu olabilecek kadar güçlü hücum özellikleri olan üç hücum bekine sahip.

Sistem zaafiyet gösterebilir mi?

Bu sistemin elbette bazı kurbanları olabilir. Özellikle Diego’nun ön plana çıkamadığı, orta saha ikilisiyle köprü oluşturamadığı maçlarda sorumluluk alan Nani’nin alışık olmadığı pozisyonda çok ciddi tercih hataları yaptığını gördüm. Nani özelinde, bu sistemde beraber oynayacağı oyuncu çok önemli. Yanında oynayacak Diego veya Feghouli’nin önünde oynayacak Van Persie’nin arkasında oynaması muhtemel olan Ozan’ın takıma monte edilmesiyle beraber ben Nani’nin alışık olmadığı rolden sıyrılıp, daha boş alanlar peşinde koşmasını bekliyorum. Dikkat edilirse Nani, sistem dolayısıyla kendisine yüklenen savunma yükünü de yerine getirmeye çalışıyor. Bu sistem de belki de en büyük zaafiyet, rakibin kanat organizasyonlarında beklerin yardım problemi yaşaması.

Feghouli ismi tesadüf mü?

Açıkçası transfer gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilmiyorum, tesadüf olup olmadığı konusunda da net fikirlerim yok ama Pereira’nın uygulamak istediği bu sisteme piyasada en uygun isim belki de Feghouli. Merkeze kaymaları da kanada kaymaları da bekine yardımı da belli bir standartın üstünde yapabilen, ceza sahası koşularını özellikle arka direkte takip edebilen bir oyuncu. Bu sebeple transferi gerçeklirse eğer Fenerbahce’nin düzenine çok iyi oturmasını bekliyorum. Ekürisi kim olur, bunu ise performanslar belirleyecektir.

Sistemden Ümitliyim.

Yazıyı bitirirken ben bu düzenden, hocanın esnek bir futbol zekasına sahip olmasından çok ümitliyim. Zaten yıllardır oyunun kalenin cephesinde oynanması gerektiğini savunan birisiyim. Ama şunu da eklemem lazım ki Fenerbahce’nin hücum ederken zaman zaman çok fazla sırıtan bir özelliği var. Toplu halde topun olduğu yerde olamama. Yani Diego veya Nani topa sahip olduğundan etrafında ikişer üçer metrelik mesafeler arasında oyuncu olmalı. Birbirine yakın oynamak da çok kısa sürede olabilecek şey değil. Bilic, Beşiktaş’tan ayrılırken bana göre arkasında birbirine yakın oynamayı öğrenmiş bir takım bıraktı. Ama bu düzenin de 1–1.5 yılda olduğunu unutmamak lazım. Fenerbahce ise henüz yeni düzeninde birinci ayını arkada bırakmış takım. Bu yazıyı da “ sabredelim “ tavsiyesi ile bitirelim.

  • Grafikler tr.matchstudy.com sitesinden alınmıştır.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.