Proof of Work чи Proof of Stake: що краще для навколишнього середовища?

Roman
4 min readMar 2, 2022

--

Ця публікація є перекладом, зробленим амбасадором Oasis. Для точного перекладу проводяться суворі перевірки, але в них можуть бути помилки або пропуски. Oasis не несе відповідальності за точність або надійність перекладу. Прочитайте оригінальну статтю тут.

Світ став більш екологічно свідомим тож нещодавно дискурс у крипто-просторі також перейшов до обговорення впливу криптовалют на навколишнє середовище. У спільноті тривають дебати стосовно того, що більше впливає на навколишнє середовище — Proof of Work (PoW) чи Proof of Stake (PoS), що використовується на Oasis blockchain.

Ці дебати вібуваються вже досить довгий час, однак цей твіт від CEO Tesla, Elon Musk, відновив розмову і не безпідставно. У своєму твіті він виразив сторбованість щодо використання викопного палива для майнінгу біткоїнів, що викликало гарачу дискучію в галузі. А вже через декілька днів після своїї коментарів Маск зустрівся з провідними майнерами щоб краще зрозуміти вплив криптовалют на навколишнє середовище та зрозуміти, як виглядають теперішні рішення та можуть виглядати рішення майбутнього.

Тож у цій публікації ми поглянемо на те, як працюють PoW та PoS, в чому між ними різниця та як кожен з них впливає на навколишнє середовище. Сподіваємося, що ви отримаєте гарне розуміння того, як розвивається цей напрям і як блокчейн продовжуватиме змінювати світ, у якому ми живемо.

Розбераємося: Що таке механізм консенсусу?

Механізми консенсусу у блокчейні працюють для досягнення необхідної угоди щодо єдиного значення даних або єдиного стану мережі серед розподілених процесів. Іншими словами, вони допомагають гарантувати, що транзакції в блокчейні є законними. Такий механізм є абсолютно необхідним для децентралізованих блокчейнів, оскільки він гарантує збереження кожної транзакції в системі та створює консенсус усіх учасників щодо статусу облікової книги.

Два з найпопулярніших алгоритмів консенсусу — це Proof of Work (PoW) і Proof of Stake (PoS). У PoW майнери змагаються один з одним у вирішенні складних математичних рівнянь. Алгоритм винагороджує вузол-учасника, який першим вирішує проблему, і надає вузлу право додавати нові транзакції в блокчейн.

З іншого боку, за допомогою PoS валідатор зберігає певну вартість у криптовалюті в якості застави, тобто «стейкає» деяку кількість токенів. Алгоритм періодично нагороджує одного з валідаторів привілеєм створити наступний блок у блокчейні. Такий розподіл відповідальності за ведення облікової книги пропорційний їхній частці застейканих токенів у мережі.

Вплив PoW та PoS на навколишнє середовище

Найпоширеніша критика алгоритму PoW полягає в тому, що він вимагає великої кількості електроенергії для роботи мережі. Згідно з дослідженням Кембриджського університету, річне споживання електроенергії на підтримку Біткоїн мережі (найбільший PoW-блокчейн) становить приблизно 0.6% від глобального використання електроенегрії.

І хоча це здається дуже великою кількістю енергії, біткойн ентузіасти стверджують, що ця цифра становить менше 10% від того, що використовує тридиційна банківська система.

Біткойн ентузіасти також стверджують, що значна кількість енергії, яку споживає криптоіндустрія, надходить з відновлюваних джерел і що для майнінгу біткойнів використовується велика кількість енергії, яка в іншому випадку була б витрачена даремно. Це стало настільки гострою темою, що Сичуанський уряд провів спеціальний семінар щоб оцінити вплив можливої заборони майнінгу біткойнів на гідроенергетику країни.

Отже, у чому різниця між PoS та PoW?

Взагалі кажучи, PoS вважається набагато більш енергоефективним, а швидкість прийняття блокчейнів на основі PoS набагато перевищує кількість блокчейнів на основі PoW. У статті Fast Company описано, як обчислювальна потужність стає набагато меншим фактором у PoS. Другий за величиною криптопроект за ринковою капіталізацією, Ethereum зараз переходить з PoW на PoS з міркувань масштабованості, швидкості та ефективності. Для багатьох у сфері блокчейну цей факт служить остаточним фактором за використання PoS.

Переходячи на PoS, Ethereum планує скоротити споживання енергії на 99%. За словами засновника Ethereum Віталіка Бутеріна: «У спільноті Ethereum широко визнано, що PoW використовує занадто багато енергії. Для мене це Пріоритет №1». Такі настрої відбиваються в криптопросторі і це, ймовірно, переконає більше нових і майбутніх проектів прийняти PoS замість PoW.

Хоч PoS і є більш енергоефективним, ніж консенсусна модель PoS, його вуглецевий слід все ще більший, ніж є у традиційних цифрових фінансових інструментів як VISA. Саме цей факт допоміг народитися іншим моделям консенсусу, таким як Proof-of-Authority (PoA).

Фінальні думки

У блокчейн технологій є величезний потенціал і крипто-спільнота активно прагне вирішити енергетичні проблеми. І незважаючи на те, що багато блокчейнів використовують PoS замість PoW, екологічні рішення в криптовалюті повинні залежати не лише від того, який механізм консенсусу використовує проект. Потрібен більш надійний та ширший підхід, який передбачає використання відновлюваних джерел енергії разом із низкою інших інноваційних рішень. І хоча прихильники PoS сильно рекламують саме потенціал енергозбереження цього консенсусу, PoW має свої власні переваги. Проте цілком зрозуміло одне — PoS споживає суттєво менше енергії і має значно менший вплив на навколишнє середовище.

--

--