Як Oasis вирішує парадокс конфіденційності блокчейну

Roman
6 min readAug 4, 2022

--

Питання конфіденційності, а особливо конфіденційність особистих даних — це новий тренд, що отримав розвиток через недосконалість Web2 у цьому аспекті. Людство більше не хоче надавати інтернет-гігантам необмежений доступ до своїх даних. Саме тому все більше людей шукають нові способи захисту цих даних.

Ця публікація є перекладом від одного з амбасадорів Oasis.
Ми проводимо суворі перевірки для збереження точності перекладу, однак в текстах все ж можуть зустрічатися помилки та невідповідності. Oasis не несе відповідальності за точність або надійність перекладу. З оригінальною статтею можна ознайомитись
за посиланням.

В Oasis ми готуємося просувати блокчейн технології у світ і не зважємо на побоювання, що конфіденційність даних у блокчейні — це певний парадокс. Ми робимо це у межах переходу від Web2 до Web3, у якому питання конфіденційності даних буде винесено на перший план.

Ми вже бачимо низку змін на законодавчому рівні як от Загальний регламент ЄС із захисту даних (GDPR), у рамках якого захист даних та приватність відзначені як найважливіші права людини. Але багато людей хочуть, щоб їхнє приватне життя на базовому рівні захищали саме технології, а не суди.

Блокчейн як технологія може стати ідеальним рішенням в сфері захисту та забезпечення конфіденційності даних. Проте деякі з основних особливостей блокчейн-технологій можуть негативно впливати на рівень конфіденційності. Незмінність, прозорість і відстеження даних працюють проти блокчейна, переносячи незакрите питання конфіденційності даних у Web3. Деякі активісти стверджують, що відсутність гідного рівня конфіденційності в блокчейні перешкоджає його використанню в якості рушійної сили Web3.

В Oasis ми розуміємо важливість конфіденційності та володіння даними у світі Web3. Саме тому ми поставили перед собою амбітне завдання зі створення блокчейн-платформи, яка буде орієнтована на конфіденційність і зможе зруйнувати цей парадокс.

Oasis хоче вирішити парадокс конфіденційності блокчейна шляхом створення орієнтованої на конфіденційність і добре масштабованої Proof-of-Stake Layer-1 блокчейн мережі, яка до того ж буде гнучкою та сумісною з EVM. Ми віримо, що закладаємо майбутнє світу Web3.

В чому суть парадоксу конфіденційності блокчейна?

У публічних блокчейнах будь-яка людина може отримати доступ до всієї історії транзакцій. Зроблено це для забезпечення безпеки мережі та для того, щоб кожен мав змогу перевірити достовірність інформації, що в ній зберігається.

Однак це завдання стає дещо проблематичним у випадках, коли збережена інформація є конфіденційною. Багато людей просто не будуть користуватися публічними блокчейнами, адже вони не хочуть, щоб в процесі їх дані стали доступні широкому загалу. Існують і деякі юридичні проблеми, що пов’язані зі зберіганням незмінних даних у блокчейні. Наприклад, GDPR та деякі інші регіональні законодавства вимагають, щоб дані можна було видалити.

Незмінність даних також провокує появу низки питаннь у випадках, коли блокчейн використовується для конфіденційності даних. Записи, які вже опубліковані в блокчейні, просто не можуть бути звідти видалені. Водночас більшість сучасних законів про конфіденційність надають людям так зване “право на забуття”. Тоді яким чином фізична особа чи суб’єкт даних може реалізувати своє право на забуття, якщо інформація, записана в реєстрі блокчейну, є постійною та незмінною?

У Oasis ми працюємо над розв’язанням багатьох труднощів у блокчейні, намагаючись при цьому зберегти його основні властивості. Oasis, як і раніше, загальнодоступний, незмінний і децентралізований проект. Але при цьому ми вже зараз пропонуємо конфіденційність рівня Web3 завдяки використанню спеціальної технології збереження конфіденційності.

Вже зараз ми живемо у світі, де питання захисту даних та конфіденційності знову доступні та лежать у площині відповідальності звичайних людей. Це стало можливим завдяки тому, що все більше людей стало висловлювати запит на заборону безконтрольної експлуатації їх персональних даних. Законодавство наздоганяє цей тренд, але світ все ще потребує надійної технології захисту даних, здатної забезпечити ідеали суверенітету даних у Web3. Ми в Oasis хочемо вирішити цю проблему і стати рушійною силою блокчейна у світі Web3, де конфіденційність даних є основою.

Як Oasis зберігає та захищає конфіденційність

Архітектура Oasis Network дозволяє використовувати блокчейн в Web3. Ми використовуємо модульну архітектуру, яка розділяє консенсус та виконання смарт-контрактів на Consensus Layer та ParaTime Layer.

Поділ цих рівнів дозволяє ParaTime’ам обробляти транзакції різної складності паралельно із загальним консенсусом. А ще це забезпечує неймовірну гнучкість та можливість використання технології збереження конфіденційності, здатної зруйнувати парадокс конфіденційності блокчейну.

Наразі у Oasis Network є два конфіденційні ParaTime’и під назвою Cipher і Sapphire. А ще є Parcel, до якого входить спеціальний API для керування даними. Дане рішення допомагає з токенізацією даних та створенням конфіденційних NFT, які відіграють важливу роль у Web3.

Cipher —конфіденційний ParaTime, сумісний з WebAssembly

Cipher — це спеціальний ParaTime в Oasis Network, який підтримує конфіденційні смарт-контракти. У конфіденційному ParaTime типу Cipher вузли повинні використовувати спеціальну безпечну обчислювальну технологію, яка називається Trusted Execution Environment.

TEE — це так би мовити чорна скринька для виконання смарт-контрактів. Зашифровані дані потрапляють у чорну скриньку разом із смарт-контрактом. Далі вони розшифровуються, обробляються смарт-контрактом, а потім знову шифруються перед відправкою назад.

Цей процес гарантує, що дані залишаться конфіденційними та не будуть розкриті оператору ноди або розробнику програми. При цьому зберігається повна конфіденційність для даних користувачів.

Наявність конфіденційного ParaTime неймовірно важлива. Дана технологія надає розробникам dApp, які прагнуть забезпечити захист конфіденційності, можливість розвивати свої продукти у Web3. Вже зараз ми бачимо стійкий попит з боку окремих осіб та законодавства щодо охорони конфіденційності даних. Тепер розробники основ Web3 можуть творити за допомогою Cipher, просуваючи при цьому технологію блокчейну в нову еру.

Sapphire — конфіденційний EVM-сумісний ParaTime

Феномен блокчейна перешкоджає переходу технології в Web3. Ми створили Cipher щоб подолати цей парадокс і дозволити використовувати блокчейн у Web3. Його основна функція полягає у збереженні та захисті конфіденційності.

Після спілкування з спільнотою розробників EVM ми зрозуміли, що розробникам Solidity не вистачало можливостей для створення програм із підтримкою конфіденційності. І тепер ми маємо власне вирішення у цій царині.

Sapphire — це конфіденційний EVM-сумісний ParaTime, що дозволяє розробникам Solidity створювати проекти, спираючись на технологію захисту конфіденційності. Використовуючи Sapphire, розробники матимуть доступ до технології збереження конфіденційності світового класу від Oasis. А це, у свою чергу, дозволить їм стати частиною нової відповідальної економіки даних, яку прагне Oasis сформувати.

Parcel у дії

І на останок — Parcel. Цей ParaTime представляє собою набір API-інтерфейсів для управління даними. Вже зараз він демонструє вражаючі результати та нові варіанти використання блокчейну у світі Web3. Завдяки цій технології захисту конфіденційності ми змогли створити конфіденційні NFT.

Конфіденційні NFT працюють як і звичайні NFT. Проте їхня головна відмінність в тому, що вони в певному сенсі є ключем до даних. Тобто доступ до даних можуть отримати тільки власники конфіденційних NFT. Цей новий тип NFT використовує Parcel для забезпечення конфіденційності. Це означає, що дані повністю зберігаються на рівні дозволів та обчислень, що забезпечує набагато більше функцій та можливостей.

Гарним прикладом конфіденційних NFT у дії є колекція NFT під назвою “Army of Minions” від bishop, що була нещодавно випущена на Oasis. Власники таких NFT мають ексклюзивний доступ до базової математичної функції, що лежить в основі кожного з міньйонів.

George Church, співзасновник Nebula Genomics та за сумісництвом професор генетики в Гарвардській медичній школі, продемонстрував ще один чудовий приклад того, як людина може контролювати дані за допомогою конфіденційних NFT. Він створив NFT своїх геномних даних, які розміщені у Oasis Network.

На цей крок його надихнули міркування про те, як геномні дані та дані про стан здоров’я людини можуть бути безпечно передані та конфіденційно монетизовані, зберігаючи при цьому повний контроль власника над цими даними.

Блокчейн може просунути Web3

Поточне покоління блокчейнів зіткнулося зі своїми внутрішніми проблемами, такими як масштабування та децентралізація. Але в міру розвитку вони ще й стикаються з проблемами відсутності сценаріїв використання.

Усі ми бачимо деякі варіанти використання блокчейну у сучасному світі. Але нічого дійсно революційного світ поки що не побачив і можна подумати, що прогрес технології просто застопорився. У міру того як ми рухаємося від Web2 до Web3, відбудеться значне зрушення, в рамках якого навколишні технології повинні прийняти нові ідеали.

Конфіденційність і пов’язаний з нею суверенітет даних входять до ідеалів, зачатки яких ми вже бачили в Web2. Але тільки в рамках Web3 вони досягнуть необхідного рівня застосування. І парадокс блокчейна — це один з небагатьох факторів, що перешкоджає переходу технології в Web3.

В Oasis ми визначили конфіденційність як рушійну силу, що здатна просунути блокчейн в Web3 та працюємо над її впровадженням. З нашою модульною архітектурою та гнучким другим рівнем на основі технологій збереження конфіденційності ми можемо зруйнувати парадокс блокчейну та надати протокол, який може задовольнити вимоги наступної ітерації Інтернету.

--

--