Indahash — Sözü Geçenler ile Pazarlama

Malesef kaliteli airdropların azalıyor olması beni daha sık icolar hakkında yazmaya sevk ediyor. Indahash’ta icosunun sonuna doğru gelmekte olan bir proje. Çoğu iconun olduğu gibi pazarlama alanında ve nasıl kârlı bir sektörse, yine milyonlarca dolar toplamış durumda. Pazarlama alanında sayısız ico çıkmasına rağmen, çoğu milyonlarca toplamayı başarıyor. Bunun sebebi milyarlarca dolarlık bir pastanın en azından şu an için herkese yetiyor olmasından kaynaklanıyor.

O zaman klasik başlanıcımızı yapalım, https://indahash.com/ico sayfasından icoyu takip edebilir, gerekli bilgileri alabilir ve katılasınız varsa iki gün daha %20 bonuslu bir şekilde icoya katılabilirsiniz. Whitepaper’ı da yine buradan inceleyebilirsiniz. Hali hazırda 10 milyon doların üzerinde para toplamış olması bu projenin dikkatimi çekmesine aşağıda bahsedeceğim diğer konular da yazmama sebep oldular.

Peki o zaman indahash’i anlatmaya başlayabiliriz. indahash hakkında konuşabilmek için öncelikle bilmemiz gereken bir kelime var.Bu kelime de “Influencer”. İngilizcede influencer olarak geçen kelimenin Türkçe’de tam olarak karşılığı yok. Baktığım sözlükler etkileyici olarak çevirmişler ama ben çok beğenmedim. En mantıklı bulduğum Nüfuz sahibi olabilir ama yine tam olarak kelimeyi çevirmekte başarılı olamıyorlar. Influencer’ların bizdeki karşılığı fenomen olabilir, aslında başlıkta sözü geçenler yazdım ama fenomen daha iyi oldu. Instagram, twitter fenomenlerini düşünün, ara sıra paylaştıkları reklam linklerini, ürünlerini düşünün. İşte bu Influencer pazarlamadır, bunun için bu insanlar para alır ve başarılı bir reklam stratejisidir. Kişinin takipçilerinin ağırlıklı olarak profili belli olduğundan, reklam verenler için çok iyi kaynaktırlar. İşte indahash’in projesinin yaptığı iş de bu. Kendilerinin ayrıca çok büyük bir avantajı var. Dünya üzerinde bu işi yapan en büyük şirketler.

Hali hazırda blockchain dışında çalışan, pazarı domine eden bir şirket indahash ve bunu blockchain’e taşıyarak şeffaf ve otomatik bir sürece çevirmek istiyor. 10 milyon doların üzeirndeki getirinin de asıl sebebi bu. İnsanlar bilinmeyen bir şirket ve proje yerine tutmuş ve gelişmekte, büyümekte olan bir şirketi tercih ediyorlar. Bahsettiğim indadash’in hali hazırda olan uygulamasının rakamlarını resimden görebilirsiniz.

Indahash tüm operasyonlarını blockchain’e taşıdıktan sonra, bankalar, aracılar, ıvır zıvırlar derken bir sürü maliyetten de kurtulmuş olacak, dolayısıyla hem fenomen daha fazla alabilecek hem de reklam verenin cebinden daha az çıkacak. Aslında şunu fark ettim; neredeyse tüm icolar aracıları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Hangi projeyi incelesem, herkesin derdi aracılar. Gelecek aracılar için zor mu olacak yoksa yollarını yine bulmaya devam edecekler mi, merak etmiyor değilim.

Daha whitepaperlarından koyabileceğim bir sürü resim olurdu ama şişirmemek için yazıyı koymuyorum. Girip özellikle çalıştıkları şirketlerin logolarını gözden geçirmenizi öneririm. Yatırımcılar hali hazırda çalışan, başarılı olan, kendi alanının lideri bir şirketi blockchainde görünce kaçırmıyorlar. Bence hali hazırda tek eksikleri kâr payı vermiyor olmaları. Eğer veriyor olsalardı muhtemelen ilk saniyede icosu sona ermiş olurdu. Yine de güzel, izlemelik bir ico. Bu arada icolar hakkında yazılar çoğaldıkça aklıma yeni yeni fikirler gelmiyor da değil. Bir ethereum hesabını buna adayıp, yazdıklarımın hepsinden 0.01 ethereum’luk almak ve gelişimini takip etmek veya kendime bir excel yaparak gelişimlerini oradan takip etmek ve bir sene sonunda buraya ayrıntılı bir rapor yazmak gibi güzel fikirler, yazıyı yazarken aklıma geldiler.

Neyse yine dallanıp budaklanmış lafları kısa keselim, sonuç olarak 10 milyon $ üzerinde toplamış, hali hazırda kendi klasmanında lider bir şirketin icosunu takip etmekte fayda var. Bildiğim kadarıyla mevcutta olan bir sürü projenin blockchain’e gelmişliği vardı ancak bu kadar büyük ölçekli bir şey olmamıştı. O nedenle ayrıca izlemekte ve gelecekte benzer icolar için bilgi edinmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Uçarsa bir sonraki sektör liderinin icosuna daha ciddi bakabilirim. İzleyelim görelim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.