Eski hattatlar şimdi oldu Grafiker

İkinci Dünya Savaşı öncesi Bakırköylü Doktor Peştemalcıyan ailesiyle birlikte Almanya’ya göçer, Berlin’de bir halı mağazası açar. Savaş başlayıncaya kadar işleri yolunda gider. Ancak savaşla birlikte zorlu günler başlar.
Nihayetinde, 1944 de Sovyet orduları Berlin’e girmiş, Hitler sığınağında intihar etmiştir. Rus İşgal Komutanlığı bir bildiri yayınlamış, bildirideki kesin emre göre her yer, Rus askerlerine açık tutulacaktır.
Yağma, talan, taciz, tecavüz. Artık savaşın acımasız yüzü tüm acımasızlığı ile hüküm sürmektedir. Peştemalcıyan ailesi de halı mağazalarının kapılarını açmış, sıranın kendilerine gelmesini beklerler

Bekleyişleri uzun sürmez. İki Rus asker kapıdan girer.
Askerlerden biri halılarla ilgilenir, diğeri genç kızlarını aralarına almış, hareketsiz duran aileye yönelir. Asker kararlı bir şekilde gider genç kızı kolundan tutar. Baba Aram Peştemalcıyan gayrı ihtiyari bir hareketle askerin bileğine sarılır.

Asker tabancayı çektiği gibi Peştemalcıyan’ın şakağına dayar.
Ölümün kıyısında, işte tam o esnada, bir mucize olur.

Aram Peştemalcıyan, “Şimdi boku yedik.” der

Asker irkilir, silahı indirir. Geri çekilir.
“Ne dedung? Ne dedung?…” der.

Asker yıllar sonra bir dostunu görmüş gibi bir sevinçle Peştemalcıyan’ın boynuna sarılır. Peştemalcıyan şok üstüne şok yaşmaktadır. Rus asker aslında bir Kırgızdır, Peştemelcıyan’ın dediğini anlamıştır. Kırgız asker “Miz gan gardaşız, min sinig gardaşmam” yani “Biz kan kardeşiyiz, ben senin kardeşinim” der

Olayın karşılıklı şoku atlatılınca, çaylar içilir, konuşurlar tanışırlar. Ondan sonra günler iki Kırgız asker Peştemalcıyan ailesini korumaya alır, diğer Rus askerlerden korurlar.

Yıllar sonra Peştemalcıyan ailesi hayatlarını kurtaran o cümleyi Istanbul’da bir hattata yazdırıp duvara asarlar. Hikaye internetten kısaltarak alınmıştır.

Günümüzde artık hattat yok. Hattatların yerini grafikerler aldı. alokartvizit.com bir grafik tasarım ajansıdır. Her türlü kartvizit, katalog, el ilanı, magnet, cepli dosya, zarf, başlıklı kağıt vs, vs grafik tasarım ve matbaa işleriniz için alokartvizit.com’u seçin.

Grafikerler adına iyi reklam oldu. alokartvizit.com için de iyi reklam oldu:))