Darphane Cumhuriyet Altınına Kimlik Oluşturacak!

Üretimi yalnızca Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Cumhuriyet altını için TÜBİTAK ile ortak proje yürütülecek. Proje ile Cumhuriyet altını yeni bir kimlik sahibi olacak. İşte detaylar…

Cumhuriyet altınına kimlik oluşturulması için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Parmaksız, TÜBİTAK ile çalışma başlattıklarının sinyalini verdi. Kıymetli madenin kimlik bulması açısından önemli adım attıklarını, bu konu üzerinde çalışma kaydettiklerini açıkladı.

Belirli bir standarda bağlı olarak üretildiğini, ziynet ve sikke olmak üzere farklı iki şekilde piyasaya sürüldüğünü anımsatan Parmaksız, Cumhuriyet altının 22 ayar olduğunu belirtti. Çap ve ağırlıklarının farklı olduğunu dile getirdi ve bu çalışmanın ayırt edilebilirlik açısından önemli olduğunu yaptığı açıklamalarda belirtti. TÜBİTAK’ın bu konu üzerinde yaklaşık 1,5 senedir çalıştığı yönünde açıklamalarını sürdüren Parmaksız, kimliğin açıklanmasıyla birlikte sahte altının piyasaya sürülmesinin önüne geçeceklerini söyledi.

Cumhuriyet altını dışında Sadettin Parmaksız, Darphane’nin yeni projeleri olduğu hakkında da bilgiler verdi. Yazılım değişikliğine gideceği yönünde açıklamalar yaptı. Kısaca proje kapsamına değinmek gerekirse; sürücü belgesi, nüfus cüzdanı pasaport, araç ve trafik tescil belgesi gibi değerli kağıtları üretmek için adımlar atılması amaçlanmaktadır. Bu konuda tüm görevin Darphane’nin görev ve yetki sorumluluğunda olduğunu belirtmişti. Son bir yılda yeni tip ehliyet belgelerinin polikarbonkağıtları ile ürettiklerini ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılından itibaren bu çipli ehliyetler vatandaşlara verildiği yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Avrupa Birliği ülkelerine girebilmek için çipli pasaport almış olmak önemlidir. Bu çalışma 2010 yılında başlatılmıştır. AB ülkelerine girebilmek için vatandaşların çipli pasaportlarını almış olması gerektiğini dile getiren parmaksız, konu ile ilgili bazı hususlara değinmiştir. Çipli pasaportlara, alınan parmak izlerinin de eklenmesi gerektiğini yönünde açıklamalarda bulunmuştur. Bunun için de yazılım değişikliğine gidilmesi gerektiğini vurgulamıştı. 2015 yılında Parmaksızın dediği şekilde çipli pasaportlara parmak izi eklenmiştir.