Hangi Sosyal Medya Platformu Kariyerinize Olumlu Etkide Bulunabilir?

Günümüzde, sosyal medya kullanımının kişinin kariyerinde olumlu veya olumsuz etkide bulunabileceği tartışmasız bir gerçek haline gelmiştir. Bunun nedeni ise sosyal medyanın bir vitrin haline gelmesi ve tabir-i caizse insanların yaşantılarına bir ışık tutma aracına dönüşmesidir. Kişinin kullandığı bir sosyal medya platformuna bakılarak dahi, kişi hakkında birçok şey öğrenilebilir.

Bu günlerde işe alım sorumluları mülakatlardan önce kişilerin sosyal medya platformlarını inceleyecek duruma gelmişlerdir.

Dilerseniz ilk önce olumsuz durumlardan bahsedelim.

Kullanıcılar, hali hazırda bir işte çalışırken sosyal medya kullanımlarına dikkat etmelidirler. Aksi halde, işlerini kaybedebilirler. Bu durum özellikle Facebook, Twitter, Reddit gibi kullanıcıların dertlerini, sorunlarını anlatabildikleri platformlarda oldukça yaşanmıştır.

Hatta sırf bu durum hakkında Reddit’te, ilerini kaybeden kullanıcıların olduğu bir subreddit bulunmaktadır.

Aman siz siz olun, müşterileriniz, çalışanlarınız veya müdürleriniz hakkında sosyal medya platformlarında bir şeyler paylaşmamaya dikkat edin. Dolayısıyla, yukarıda bahsi geçen sosyal medya platformlarını kullanırken kullanıcılar oldukça temkinli olmalı.

Olumlu durumlardan bahsedecek olursak, Linkedin kullanımı bu günlerde iş hayatında oldukça önemli bir hale gelmiştir. Kişiler bu platform üzerinden, gerekirse iş bulmakta ve önemli bir profil, vitrin oluşturma şanslarını yakalamaktadırlar. Gereken tek şey, Linkedin profilinizin oldukça iyi bir şekilde bilgilerle donanmasıdır. Böylece işverenler nasıl bir profil aradıklarını ve nasıl bir verim alacaklarını daha iyi bir şekilde belirleyebilirler.

Kariyerinize önemli bir etkide bulunabilecek ikinci sosyal medya platformumuz da Youtube’dur. Son yıllarda kullanıcı sayısı, içerik çeşidi ve sayısının artmasıyla sosyal medyanın en önemli platformu haline gelmiştir. Özellikle, burada üreteceğiniz vloglar, seyahat videoları sizin hakkınızda oldukça önemli bir etki yaratabilir. Sonuç olarak bu da kariyerinize birçok önemli getiri sağlayabilir.

Instagram profiliniz de işverenlere, yaşam tarzınız hakkında olumlu göstergeler verebilir. Özellikle, yapılan aktiviteler veyahut hobiler iş alım sorumlularına olumlu bir etkide bulunabilir.

Sosyal medyanın kullanımı genel olarak düşünülenden aslında daha zor bir hale gelmiştir. Bu noktada insanlar ne paylaşacaklarına ve nasıl bir profil oluşturacaklarına oldukça dikkat eder hale gelmişlerdir. Çünkü bu durum, kullanıcıların geleceğini şekillendirebilir. Kariyerden, hayat partnerleri bulmaya, geniş bir yelpaze altında değerlendirebilir. Ama gene de bizden tavsiye, her zaman kendiniz olun!

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Bu yazı, AFI’de Social Media Editor olarak görev yapan Güner Durmaz tarafından yazılmıştır.