Eso Plus Almalı Mıyım? Almazsam olmaz mı?

Çok uzun okuyamam: Almalısınız ama almasanız da olur.

Oyun kesinlikle P2W değil, B2P. Bunlar ne demek diyorsanız P2W’nin açılımı pay to win’dir. Yani oyun esasında ücretsizdir ama oyuna para veren, para vermeyenleri kesinlikle tokatlar. Para vermeyen ne yaparsan yapsın, parayı veren karşısında ezilir, örselenir, yadırganır, kanıksanır, yabancılaştırılır, böceksenir ve üzülür. Aşağıda örneği var.

P2W oyunlarda, oyuncuların yeteneği, tecrübesi, çalışması, emeği değil parası çalışır. Para vermeyenin ulaşamayacağı eşyalar, büyüler, özellikleri kuşanmış paralı arkadaş canınızı yakar, oyundan usandırır. TESO kesinlikle böyle bir oyun değil.

B2P ise, buy to play olarak açılır. Oyunu oynamak için satın almak zorunda olduğunuz oyunlara denir. (Konumuzla alakası yok ama F2P de free to play demektir, oyna geç, beleş.)

TESO’yu oynamak için satın almak zorundasınız ancak ilk yazıda da belirttiğim gibi World of Warcraft vs gibi aylık üyelik zorunluluğu yok.

ESO Plus 1, 3 ve 6 aylık dönemleri kapsayacak şekilde satın alınabiliyor. Peki ESO Plus’ın avantajları ne ve bunların oyuna etkisi ne?

  • Crown Store’da Harcayabileceğiniz Crown Puanları

Bu crown puanları, Eso Plus’ı alır almaz hesabınıza eklenir.

  • 1 aylık aldığınızda 1500, (Steam 43 TL, Eso sitesi 13 €)
  • 3 aylık aldığınızda 4500, (Steam 120 TL, Eso sitesi 36 €)
  • 6 aylık aldığınızda 9000 Crown Puanı kazanırsınız. (Steam 220 TL, Eso sitesi 66 €)
  • Bütün DLC’lere, DLC’leri Satın Almadan Erişim Hakkı

Oyun için çıkmış olan tüm DLC’lere, DLC’leri satın almadan ve ESO Plus üyeliğiniz boyunca ulaşabilirsiniz. ESO Plus üyeliğiniz sona erince üyelik boyunca kazanmış olduğunuz başarılar, skill puanları, skiller hesabınızda kalmaya devam eder.

  • %10 fazla XP, Altın, Inspiration Kazanma ve %10 Daha Kısa Research Süreleri

Oyuna yeni başlamış olduğunuz için bu XP ve altın meselesi epey mutlu edecek sizleri. Ayrıca oyunda ileride epeyi detaylı şekilde anlatacağım crafting ve ona bağlı researching kısmı var. Bu, gerçekten büyük bir avantaj. Evet olmazsa, daha geç gelirsiniz ileri seviyelere ama gelirsiniz. %10 çok da büyük bir avantaj veya dezavantaj da değil açıkçası.

  • Craft Bag

Geldik zurnanın zırt dediği yere ve benim bir ESO Plus üyesi olarak aşk şarkıları söylediğim özelliğe, Craft Bag!

Craft Bag şudur ki, oyunda Crafting için topladığınız tüm materyalleri sınırsızca yerleştirebileceğimiz bir çanta. Inventory’nizin 60 ile başlayıp maksimum 110'a (ve yüklü meblağlar karşılığında) çıkartabileceğinizi düşünürsek oyunda eğer crafting yapacaksanız Craft Bag şart. Çünkü oyunda 6 ana crafting dalı var ve kullanılabilecek materyal sayısı 300'den fazla, belki daha da fazla. Bu materyalleri biriktirebilmek için bir craft bag gerçekten şart.

Craftla hiç ilgilenmeye niyetiniz yoksa, ki olmaması mümkün, oyunda en iyi para kazanma yöntemi craftingde kullanılacak materyalleri toplayıp satmak. Oyuna başladığınızda aklınızda bulunsun diye söylüyorum, materyalleri toplamak konusunda hiçbir düzen tutmadan sadece görevleri yaparken önüme çıkanları toplayarak haftada 60 bin altını aşkın para kazanıyorum şu anda. Biraz toplamaya vakit ayırınca 200 bin altını bile buluyor. Tabii ki bu biraz da seviyenizle alakalı ama kesinlikle iyi para kazanmak için çok iyi bir yol materyal toplayıp satmak. Diğer yollardan para kazanmak mümkün tabii ki ama bunun için oyunun son seviyelerine gelip, iyi eşyalar düşürüp, satmak gerekiyor.

Üyeliğiniz bittiği zaman eğer yenilemeyecekseniz toplamış olduğunuz materayaller craft bag’inizde kalıyor ancak yeni eşyalar oraya gidemiyor. Ha bir de, topladığınız tüm materyaller otomatik olarak Craft Bag’inize gidiyor; tek tek alıp atmak gibi bir zorunluluğunuz yok.

Açıkçası şahsi tercihim, DLC’lere tek tek para vermemek, Crown Store’da kullanmak için Crown gelmesi ve Craft Bag’den ötürü plus üyeliği almaktan yana oldu. Oyunu da oynayacaksam plus’sız oynamam çünkü bu rahatlığa erişebiliyorum. Craft Bag olmaz ise tüm mallarımı inventory’m her dolduğunda gidip satıp geri gelerek fazlaca vakit kaybetmem gerekirdi. Gerekti de açıkçası çünkü oyunu 25–26. seviyeye kadar plus üyeliğim olmadan oynadım. Emin olun inventory’nizin dolduğunu belirten DINK!!! sesi hiç hoş değil.

Hangi paket yazısından gelenler olursa, ben bu oyunu süreğen şekilde Plus üyesi olarak oynamak istediğim için DLC’leri hiçbir şekilde satın almayı düşünmüyorum.

Dipnot: ESO Plus görseli buradan alınmıştır, konu eski olmakla birlikte dileyen okuyabilir. Derli toplu ve güncel olmasa da, forumun başka konularını gezip başka şeyler de öğrenebilirsiniz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.