Hangi Elder Scrolls Online Pakedini Almalıyım?

Oyunu almaya karar verdikten sonra birkaç çeşidinin bulunduğunu görüp bunların hangisini alacağınız sorusuyla karşılaşacaksınız.

Paketlerin özelliklerini yazarak başlıyorum, sonra da kararı tamamen size kalmış alım sürecinize dair bilgilendirme yapacağım.

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Bu, oyunun en temel hâli. Elinizde hiçbir DLC, expansion olmadan, oyunun en temel hâlini satın almış olacaksınız. Yılbaşı ve yaz indirim dönemlerinde genelde %75 indirim alıyor kendileri. Hatta geçen sene boyunca oyuncu sayısını artırmak için bu dönemler dışında da indirime girmişliği var. Eğer aceleniz yoksa indirim dönemini bekleyebilirsiniz.

Mini Soru: DLC Nedir?
Downloadable Content’in kısaltması olan DLC, belirli bir miktar para karşılığında oyun içi ekstra içerik sağlayan paketlerdir.

The Elder Scrolls® Online: Gold Edition

Oyunun şu anda 5 tane DLC’si bulunmakta, bunlar:

  • Imperial City: PVP bazlı bir DLC. Güzel Imperial City eşyaları için ilerleyen seviyelerde önemli. Oyunlardaki skill puanlarınızı artırmak için gerekli Skyshard’ların bu haritada bulunanlarını almak için de mühim. Aslında tüm DLC’ler ya Skyshard ya da içinde bulunan dungeonlar sayesinde size skill puanı vereceği için önemli.
  • Orsinium: Hikayeyi genişleten bir paket. Henüz oynama fırsatım olmasa da mutlaka daha çok yer gezip daha çok görev yapacağım. Dolayısıyla şahsımca elzem.
  • Thieves Guild: Hem yeni hikayeler, hem yeni para kazanma yolları hem skill puanları hem de skill line’ı açacağı için oynanması gereken bir paket. Thieves Guild skill line’ı çok da önemli bir line olmasa da oynanışı değiştirebilecek şeyler olduğu için katkı sağlıyor.
  • Dark Brotherhood: Elder Scrolls oyunlarının en keyifli guildlerinden assassin guildi için gerekli DLC. Thieves guild için söylediklerim birebir burada da geçerli. Ayrıca çok da kullanmayacağınız “blade of woe” özelliği geliyor. Arkadan sinsi sinsi, hidden hâlde yaklaştığınız kişileri tek vuruşta öldürebilme özelliği diye açıklayabilirim bunu.
  • Shadows of the Hist: Ruins of the Mazzatun ve Cradle of Shadows adlı 2 tane dungeon’ı barındıran bir DLC. Çok da ihtiyaç duyulmuyor açıkçası oyunun sonlarına kadar. Oyunun sonlarına doğru daha iyi bir item set’i için bu dungeonları gezeceksiniz lâkin.

DLC’leri listelediğimize göre, en sonunda diyebilirim ki Gold Edition son söylediğim 2 dungeonlı Shadows of the Hist haricinde bütün DLC’leri barındırıyor. Oyunun düz hâlini aldığınızda bu 4 DLC sizde olmayacak. Ama bu DLC’leri veya DLC’li versiyonu almaya gerek var mı sorusunun cevabını, ESO Plus Membership yazısından sonra ancak verebilirsiniz. Dolayısıyla onu da okuyun mutlaka.

Bir ek olarak da bu DLC’li versiyonu almadan en temel hâliyle alırsanız ileride oyunun içinden alma imkânınız var, onu da Crown Store sistemini anlattığım yazıda anlatacağım. DLC’ler oyunun içindeki Crown Store’dan alınabiliyor, Sadece bunu bilin yeter.

The Elder Scrolls Online — Morrowind Edition

Bir DLC olmayan, expansion yani genişleme pakedi olan Morrowind ve Tamriel Unlimited versiyonunun birlikte satıldığı hâli. Lafı açılmışken Morrowind’den de bahsedeyim, ayrıca şu an bir Morrowind sahibi olmadığımı da söyleyeyim. 1–2 ay içerisinde alırım sanırım.

Morrowind ile birlikte yeni bir class olan Warden’ı oynayıp, Vvardenfell bölgesini gezip tozabilirsiniz. Ayrıca yeni bir trial da geliyor bununla. Kısacası mutlaka alınır ama tekrardan aynı soruyla gelirsem, başlarda almak elzem mi?

Bence oyunun temel versiyonunda ve oyunda en azından 1–2 ay geçirene kadar değil. Ben 2 aydır düzenli oynuyorum, çalışan bir insan olduğum için her gün 3–4 saat ve tüm haftasonumu (gerçekten cuma akşamından pazartesi sabahına kadar) ayırsam da oyunun temel versiyonundaki içeriği bile bitiremedim. Epeyi geniş bir içerik sunuyor zaten oyunun temel versiyonu. Derseniz ki ben hemen alayım istiyorum, alın. Bir arkadaşım aldı mesela gaza gelip ama Morrowind’i hesabına tanıtmaktan başka hiçbir şey yapamadı Morrowind’e dair :D

Morrowind Digital Collector’s Edition

Açıkçası çok da önemsemediğim bir içeriğe sahip digital collector’s edition. Eskiden firmalar daha sık fiziki içeriklerin bulunduğu collector’s edition’lar çıkarırlardı piyasaya. Bir heykelcik, mouse pad bir şey alabilirdik. Şimdiyse şu şekilde geliyor collector’s edition’lar digital olduğu için.

  • Oyun içi etkileşim hareketleri, (Bunu nasıl anlatayım bilemedim, buyrun vidyadan izleyin. Aşağıda yazdıklarım da fidyo içeriğinde mevcut.)
  • Oyunda Warden’lara has bir ultimate ile gelen ayının gri renkte olması,
  • Zırhlı savaş atı (Oyundaki diğer atlardan tek farkı görüntüsü, bunu unutmayın (-: ),
  • Dwarven Spider isimli yanımızda dolaşan petcik, (Savaşa falan girmez, sadece yanınızda bıdır bıdır dolaşır)
  • Oyundaki eşyalarınızı Morag Tong stiline çevirebilme özelliği (safi görüntü)

Sırada Eso Plus Membership yazısı var, onunla bunu okuduktan sonra oyunu nereden, hangi paketle alacağınıza net bir şekilde karar verip, ESO Plus için kenara para ayırıp ayırmamaya başlayabilirsiniz.